کوفه از پیدایش تا عاشورا

  از ویکی‌نور
  کوفه از پیدایش تا عاشورا
  کوفه از پیدایش تا عاشورا
  پدیدآورانصفری فروشانی، نعمت‌الله (نويسنده)
  ناشرنشر مشعر
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1391ش
  چاپ1
  شابک978-964-540-362-9
  موضوعکوفه
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏ک‎‏9‎‏ص‎‏7 79/9 DS
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  کوفه از پیدایش تا عاشورا، اثر نعمت‌الله صفری فروشانی (متولد 1345ش)، است که در موضوع تاریخ (تاریخ محلی - ‌کوفه) به نگارش درآمده است.

  کتاب حاضر رویکرد جدیدی به شهر پرحادثه کوفه است که در آن علاوه بر بررسی و تحلیل حوادث، به کاوش در جوانب مختلف بسترهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، قضایی، نظامی و فرهنگی این شهر پرداخته شده و ضمن ارائه چهره منسجمی از حوادث تاریخی آن، افق‌های جدیدی را پیش روی پژوهشگران قرار داده است[۱].

  این اثر نه به سبک تاریخی و رعایت ترتیب زمانی حوادث، بلکه به شیوه موضوعی، شهر کوفه را به‌عنوان موضوع مطالعه خود برگزیده است و مقطع زمانی 44 ساله، یعنی از سال 17ق (سال تأسیس آن) تا سال 61ق را به‌عنوان قلمرو زمانی خود انتخاب کرده است[۲].

  کتاب در نه فصل تنظیم شده است. جغرافیای طبیعی کوفه، شهرسازی و معماری در کوفه، مردم‌شناسی و روان‌شناسی مردم کوفه، وضعیت اقتصادی کوفه، مسائل فرهنگی و تعلیم و تربیت، آداب و رسوم، نوع تغذیه، نظام قضایی و انتظامی شهر کوفه، بخش‌های مختلف کتاب را شکل داده است.

  نویسنده، متناسب با موضوع مورد بحث، از مصادر مختلف، از جمله مصادر تاریخی، مانند: تاریخ یعقوبی، تاریخ طبری، أخبار الطوال، الإمامة و السياسة، الغارات و.... و کتب تراجم مانند: أنساب الأشراف، طبقات الكبری و... و تاریخ‌های محلی مانند: تاریخ بغداد و تاریخ دمشق و برخی از مقاتل نظیر مقتل خوارزمی و ابومخنف و همچنین کتب روایی شیعه و منابع جغرافیای تاریخی مانند: البلدان و معجم البلدان و سایر منابع دیگر و نوشته‌های جدید مرتبط بهره برده است[۳].

  از ویژگی‌های این اثر، پرداختن به مباحث تمدنی همچون علوم، ادبیات، تشکیلات معماری و شهرسازی و استفاده از حفاری‌های باستان‌شناسان غربی و عربی است که برای ترسیم وضعیت اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی کوفه انجام داده‌اند و نتایج این مطالعات در قسمت‌های مختلف این تحقیق، همراه با نقشه‌ها و تصاویر، ارائه شده است[۴].

  پانویس

  1. ر.ک: دیباچه، ص‌11
  2. ر.ک: مقدمه، ص‌16
  3. ر.ک: همان، ص‌17-‌23
  4. ر.ک: دیباچه، ص‌12

  منابع مقاله

  دیباچه و مقدمه.

  وابسته‌ها