نینوا و انتظار، تأملی نو

  از ویکی‌نور
  نینوا و انتظار «تأملی نو»
  نینوا و انتظار، تأملی نو
  پدیدآورانجمعی از محققان مرکز تخصصی مهدویت (نویسنده)
  ناشربنياد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1387 ش
  چاپ2
  شابک964-7428-22-7
  موضوعحسین بن علی(ع)، امام سوم، 4 - 61ق.

  محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - غیبت

  مهدویت - انتظار

  واقعه کربلا، 61ق. - تاثیر
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏ن‎‏9
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  نينوا و انتظار تأملى نو، مجموعه مباحث و مقالاتى در انتظار و ظهور حضرت حجت(عج) است كه به همت جمعى از نويسندگان تأليف شده و توسط بنياد فرهنگى حضرت مهدى موعود(عج) به چاپ رسيده است.

  اين مجموعه به اين اميد نگارش يافته كه ياريگر مهدى ياوران و دست مايه‌اى براى مبلغان و مشتاقان آن حضرت باشد.

  ساختار

  كتاب با مقدمه معاونت پژوهش مركز تخصصى مهدویت در بيان نگاهى به عاشورا و انتظار آغاز شده و در ادامه، پانزده بحث تفصيلى درباره فضايل حضرت مهدى(عج)، عاشورا و انتظار، عزت حسينى و عزت و مهدوى، رهبران الهى، شجاعت حسينى و مهدوى، نقش زنان و جوانان در قيام كربلا و قيام حضرت مهدى(عج) و نيز سيرى در زيارت عاشورا و زيارت ناحيه مقدسه صورت گرفته است.

  در اين مجموعه سعى شده است، بين قيام امام حسين(ع) و ظهور حضرت مهدى(عج) ارتباط برقرار شود.

  مؤلف قيام امام حسين(ع) را زمينه ظهور معرفى كرده و بر اين باور است كه در انديشه شيعه، كربلا و عاشورا از چنان قداستى برخوردار است كه انسان متعهد را براى قيام عدالت گستر امام موعود(عج) آماده مى‌كند.

  گزارش محتوا

  نكاتى درباره حضرت مهدى(عج) از آيت‌الله بهجت، اولين مقاله اين مجموعه است كه در گل‌چين نكات دل‌نشين و جذاب ايشان درباره دعا براى فرج آمده است:

  آيا نبايد در فكر اين باشيم كه از كسى كه(حضرت مهدى(عج)) خداوند براى اصلاح جامعه قرار داده، بخواهيم كه بيايد؟ خود او در مسجد سهله [و] جمكران، در خواب و بيدارى در گوش افرادى از دوستانش بدون اين‌كه او را ببيند، فرموده است: «فرج نزديك است، دعا كنيد» و يا به نقلى فرموده است: «فرج من نزديك شده، دعا كنيد بَداء حاصل نشود».

  با توجه به منابع عقلى و نقلى، طرح مباحث مهدویت از جنبه‌هاى متفاوت ضرورت داشته و لذا مقاله دوم تحت عنوان «ضرورت طرح مباحث مهدویت»، كوشيده است پاره‌اى از اين ادله را در مباحثى؛ همچون لزوم معرفت، تكليف و وظيفه، مبارزه با تحريف‌ها، كج‌انديشى‌ها و آسيب‌ها، آثار اعتقاد و معرفت به امام و... به صورت اجمال متذكر شود.

  مقاله هفتم، با بررسى و دقت در حديث قدسى زيارت عاشورا و زيارت مربوط به امام زمان(عج)، درپى اثبات آن است كه «نينوا معبر انتظار» بوده و براى رسيدن به ظهور مهدى(عج)، بايد از گذرگاه كربلا عبور كرد.

  مؤلف معتقد است كه زيارت عاشورا نيز در واقع تحليلى براى معبر بودن «نينوا» براى «انتظار» است و درس‌ها و پيام‌هاى عاشورا، چراغ‌هاى فرا راه شیعیان هستند تا با ديدى روشن و بصيرتى افزون منتظر ظهور و قيام باشند.

  مقاله دهم، با اشاره به اين كه با نگاهى گذرا به زندگى بشر، حتى جوامع بدوى، به اين نكته برمى‌خوريم كه وجود امام و رهبر، از نظر انسان‌ها يك ضرورت است، در اديان الهى نيز نياز به امام و رهبر و فراخوانى به امر قدسى را روشن مى‌داند.

  مؤلف در اين مقاله، بعد از بيان معناى اصلاح و قيام اصلاح‌طلبانه امام حسين(ع) و حضرت مهدى(عج)، كارهاى اصلاحى آن حضرت را در سه قسم اعتقادى، اخلاقى و عملى خلاصه كرده و براى روشن شدن زمينه و لزوم اين اصلاحات، به بيان وضعيت اين سه مقوله در آستانه و قبل از ظهور پرداخته است.

  مقاله يازدهم، شجاعت حسينى و مهدوى را آينه شجاعت حيدرى دانسته و بعد از بيان شجاعت امام حسين(ع) از ديدگاه:

  1- نويسندگان مسلمان؛ همچون ابن ابى‌الحديد معتزلى، عقاد، شبراوى و محمدعلى جناح

  2- مستشرقين: توماس كارلايل انگليسى، واشنگتن ايرونيك آمريكايى و جميز كارگرن

  3- دشمنان: عمر بن سعد، ابن حجر در صواعق و زيد ابطحى

  4- بزرگان شيعه: شيخ جعفر شوشترى، محمد مهدى مازندرانى و شيخ مفيد

  شجاعت مهدوى از ديد آيات و روايات مورد بررسى قرار گرفته است.

  در آخرين مقاله، به اين پرسش‌ها پاسخ داده مى‌شود كه آيا مى‌توان امام زمان(عج) را در زمان غيبت مشاهده كرد؟ چرا حديث مستندى از ائمه(ع) نداريم كه بيان كند، امام(عج) را مى‌توان در زمان غيبت ديد؟ آيا ديدن امام(عج) منافاتى با توقيع شيخ مفيد(ره) ندارد كه امام(عج) در آن فرموده است كه هر كس ادعاى ديدن امام زمان(عج) را داشته باشد، دروغگو است؟

  در بحث آثار اعتقاد و معرفت به امام، نگارنده شناخت و معرفت امام را داراى بهترين ثمرات فردى و اجتماعى دانسته و معتقد است، آگاهى بر اين كه اعمال فرد در محضر امام است، او اعمال انسان را مى‌بيند و اعمال بر او عرضه مى‌شوند، واقعاً انسان‌ساز بوده و منتظر مصلح، خود مى‌كوشد، صالح باشد.

  وضعيت كتاب

  فهرست مطالب در ابتداى كتاب آمده است.

  پاورقى‌ها بيشتر به ذكر منابع اختصاص دارد.

  منابع مقاله

  1- مقدمه و متن كتاب.

  2- پارسا با مشاركت بنياد فرهنگى حضرت مهدى موعود(عج) و انتشارات مسجد جمكران، (1388)، «امام مهدى(عج) در آينه قلم كارنامه منابع پيرامون امام مهدى عليه‌السلام و مهدویت»، قم، مؤسسه اطلاع‌رسانى اسلامى مرجع

  3- سايت خبرى آينده روشن.

  4- پايگاه حوزه نت.

  وابسته‌ها