شرح زیارت عاشورا

  از ویکی‌نور
  شرح زیارت عاشورا
  شرح زیارت عاشورا
  پدیدآورانحسینی زنجانی، سید عزالدین (نويسنده) چنارانی، محمد علی (گردآورنده)
  ناشرعروج اندیشه
  مکان نشرایران - مشهد مقدس
  سال نشر1388ش
  چاپ1
  شابک978-964-163-047-0
  موضوعزیارت عاشورا - نقد و تفسیر
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /ح5 271/602 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  شرح زیارت عاشورا اثر سید عزالدین حسینی زنجانی در شرح و تفسیر زیارت عاشورا است.

  نوشتار حاضر حاصل چند گفتار از آیت‌الله سید عزالدین زنجانی است که در مشهد مقدس در جمع شاگردان ایراد کرده است و ماحصل این سخنان به صورت کتاب حاضر درآمده است.

  هرچند تاکنون درباره زیارت عاشورا آثار و تألیفات گوناگونی منتشر شده است ولی ویژگی‌هایی در نوشتار حاضر وجود دارد که آن را از دیگر آثار ممتاز می‌کند. برخی از این ویژگیها عبارت است از:

  1. بیان هماهنگی زیارت عاشورا با قرآن کریم، به گونه‌ای که استنادهای قرآنی این زیارت در جای جای کتاب به چشم می‌خورد و با استفاده از آیات قرآنی به بسیاری از شبهه‌ها پاسخ داده شده است.
  2. مستند بودن مطالب کتاب، به شیوه‌ای که تمام قول‌هایی که در سراسر کتاب آمده به منبع آن ارجاع داده شده است.
  3. گوناگونی و تنوع منابع، تا جایی که تنها به جوامع روایی بسنده نشده است، بلکه ارجاع به منابع تاریخی، فقهی، فلسفی، عرفانی، لغوی و سایر دعاهای رسیده از معصومان، فراوان به چشم می‌خورد.[۱]

  مؤلف در پیشگفتاری که بر کتاب نوشته درباره علت شرح این اثر می‌نویسد: یکی از بزرگترین عنایات پروردگار به این کمترین بنده خود، همین افتخار ارادت به خاندان عصمت و طهارت به ویژه به حضرت ابا عبدالله الحسین علیه‌السلام است و این ارادت‌ورزی، نه تنها در شخص بنده، بلکه در خاندان و خویشاوندان ما بسیار ریشه‌دار و عمیق است، به‌طوری که خداوند این جانب را هم از طرف پدر، و هم از طرف مادر به این ارادتمندی مفتخر فرموده است. از این رو به پاس این افتخار بر آن شدم تا زیارت عاشورا را شرح کنم. سبب اصلی این تصمیم، حوادثی است که در این باره برای نیاکانم رخ داده است، که از آن جمله می‌توانم به پاره‌ای از آن حوادث اشاره کنم تا ضمن یادکردی از آنان، بخشی از حقوقشان نیز ادا شده باشد....[۲] وی سپس به بیان برخی از مواردی که برای نیاکان و نزدیکانش رخ داده می‌پردازد.

  تنظیم و تحقیق مآخذ و لغات این اثر توسط شیخ محمدعلی چنارانی صورت گرفته است.[۳]

  محمدعلی چنارانی از خوانندگان درخواست کرده به خاطر پیوستگی خاص مطالب، آن را از آغاز تا پایان به طور کامل مطالعه کنند و پیش از مطالعه کامل از هرگونه اظهار نظر و داوری درباره آن خودداری نمایند.[۴]

  فهرست محتوا در آغاز کتاب آمده است.


  پانویس

  1. ر.ک: دیباچه کتاب، ص14
  2. ر.ک: پیشگفتار مؤلف، ص15
  3. ر.ک: همان، ص19
  4. ر.ک: دیباچه کتاب، ص14

  منبع مقاله

  دیباچه کتاب و پیشگفتار مؤلف بر آن.

  وابسته‌ها