ترجمه تاریخ کربلا و حائر حسینی علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  ترجمه تاریخ کربلا و حائر حسینی علیه‌السلام
  ترجمه تاریخ کربلا و حائر حسینی علیه‌السلام
  پدیدآورانکلیدار، عبدالجواد (نويسنده) صاحبی، مسلم (مترجم)
  ناشرنشر مشعر
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1389ش
  چاپ1
  شابک978-964-540-248-6
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  ترجمه تاریخ کربلا و حائر حسینی علیه‌السلام برگردان فارسی کتاب «تاریخ کربلا و حائر الحسین(ع)» نوشته عبد الجواد کلیدار(متوفای 1379ق) توسط مسلم صاحبی است. این اثر در موضوع تاریخ (تاریخ کربلا- زیارتگاه‌ها) به نگارش درآمده است.

  نوشتار حاضر برگرفته از جامع‌ترین منابع، درباره کربلا و آثار دینی آن و وقایعی که بر آن گذشته و همچنین ذکر اقدامات برخی از زمامداران و بزرگان دین در آبادانی و عمران آن است. ضمن اینکه بخشی از حوادث این شهر را به نحو جامع و کامل به استناد به معتبرترین منابع و مآخذ، مورد بررسی قرار داده و بسیاری از نقاط پیچیده تاریخی را نیز از دوران بنی‌امیه تا کنون تشریح نموده است.[۱]

  مترجم کتاب را با زبانی آسان، بدون تکلف و مورد فهم همگان ترجمه کرده و تلاش نموده تا رعایت امانت را نموده و ترجمه‌ای تطبیقی واژه به واژه را مد نظر داشته باشد. به همین دلیل مترجم در سرتاسر کتاب، عبارات و کلمات اضافه بر متن را که ضروری دانسته و بیشتر توضیحی است، داخل پرانتز گذاشته است. وی برخلاف آیات و اشعار که علاوه بر ترجمه، متن آنها را هم آورده، از ذکر متن روایات صرف‌نظر کرده و تنها به ترجمه‌ی آنها بسنده کرده است.

  از این کتاب ترجمه دیگری نیز توسط محمد صدرهاشمی در سال 1377ش منتشر شده است.

  پانویس

  1. دیباچه، ص 19

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها