تحلیلی از حماسه سیاسی - تاریخی زیارت عاشورا

  از ویکی‌نور
  تحلیلی از حماسه سیاسی - تاریخی زیارت عاشورا
  تحلیلی از حماسه سیاسی - تاریخی زیارت عاشورا
  پدیدآوراندریایی، محمدرسول (نویسنده)
  ناشرانتشارات جعفری
  مکان نشرکرج
  سال نشر1371
  چاپاول
  موضوعنقد و تفسیر زیارتنامه
  کد کنگره
  ‏ BP۲۷۱/۶۰۲/د۴ ۱۳۷۱

  تحلیلی از حماسه سیاسی تاریخ زیارت عاشورا تألیف محمدرسول دریائی درباره مفاهيم و موضوعات زيارت عاشورا است كه در آن با استناد به مهم‌ترين كتب تفسيرى (مانند تفسير مجمع البيان، صافى، الميزان و نمونه) و كتب حديثى (مانند بحار الانوار و كافى) و كتب تاريخى (مانند تاريخ يعقوبى، واقدى، ابن خلدون، ممعودى) مفاهيم اين زيارت تبيين شده است:

  هدف و انگيزه از تشريع و تحليل زيارت عاشورا، تبيين و توضيح مفاهيم و واژه‌هاى مرقوم در آن زيارت مقدمه است. به گونه‌اى كه همۀ عاشقان حسين(ع) به سادگى بتوانند با ترجمه كلى و ترجمه لغات و توضيح مختصرى از تحليل تاريخى، قادر به درك و جذب مفاهيم آن بوده و همواره بر مداومت آن تعلق خاطر يافته و ذخيره‌اى براى كمال و معنويات اخروى همه شيفتگان راه حسين باشد.

  همانطور كه از عنوان كتاب پيداست، اين نقد و شرح زيارت عاشورا، بيشتر گرايش سياسى - تاريخى دارد و تأكيد بر اين جنبه‌هاى زيارت بر ديگر ابعاد آن برترى يافته است. به طورى كه خواننده كتاب، يك دوره تاريخ اسلام را به طور فشرده از صدر اسلام تا زمان شهادت امام حسين(ع) مرور خواهد كرد.

  فهرست

  مقدمه / ارزش و اهميت زيارت عاشورا، ويژگى در سفارش به زيارت، زيارت عاشورا موجب طول عمر و... خواهد بود، زيارت مخصوصه خصرت ابا عبدالله الحسين، زيارت سيدالشهدا از دور، توجه به ابعاد اين زيارت در زمان صدور آن.

  فصل اول / تحليل از زيارت عاشورا، بحثى پيرامون اسلام در زيارت و ادعيه، چرا حسين(ع) فرزند رسول خداست؟ كوثر يا كثرت فرزندان رسول خدا(ص) از طريق حضرت فاطمه(عليهاالسلام) و...

  فصل دوم / موالات نسبت به پيامبر و آل او، عشق و حب آل محمد در قلب شافعى، شيعه پيرو آل نبى، تزريق اخلاق به وسيله تحريك احساسات، عزادارى و...[۱]

  پانویس

  1. ر.ک: باقریان موحد، رضا، ص67-68

  منابع مقاله

  باقریان موحد، کتابشناسی زیارت، قم- ایران، نشر مشعر، 1387

  وابسته‌ها