صالحی نجف‌آبادی، نعمت‌الله

  از ویکی‌نور
  صالحی نجف‌آبادی، نعمت‌الله
  نام صالحی نجف‌آبادی، نعمت‌الله
  نام‌های دیگر آیت‌الله صالحی نجف آبادی

  صالحی، نعمت‌الله

  نجف آبادی، نعمت‌الله

  نام پدر حسینعلی صالحی
  متولد 1302 ش
  محل تولد نجف‌آباد اصفهان
  رحلت 1385 ش یا 1427 ق یا 2006 م
  اساتید حاج رحیم ارباب

  میرزا على شیرازى

  آیت‌الله بروجردی

  سید محمد داماد

  امام خمینی

  برخی آثار غلو (درآمدی بر افکار و عقاید غالیان در دین)

  شهید جاوید

  دفاع از حسین شهید(ع) رد بر کتاب شهید جاوید

  حدیث‌های خیالی در مجمع البیان به همراه چهار مقاله تفسیری

  کد مؤلف AUTHORCODE02679AUTHORCODE

  نعمت‌الله صالحى نجف‌آبادى (۱۳۰۲- ۱۳۸۵ش)، نویسنده، محقق، پژوهشگر، مترجم، از مشهورترین کتابهای بحث برانگیز او شهید جاوید را می‌توان نام برد.

  ولادت

  در روز اول تیرماه 1302ش، در شهر نجف‌آباد متولد شد. پدر وی حسینعلی صالحی کشاورز بود.

  تحصیلات

  وى در سن 6 سالگى در مدرسه ملى حاج شیخ حسینعلى مسجدى، معروف به مدیر، تحصیل را آغاز کرد. در سال سوم ابتدایى با آقاى منتظرى که در بدو ورود به مدرسه شیخ حسینعلى مدیر، در کلاس سوم به درس خواندن پرداخته، آشنا مى‌شود.

  شیخ نعمت‌الله، «صرف میر» و مقدارى هم «تصریف» و روخوانى قرآن و مقابله قرآن را نزد حاج على منتظرى خوانده است. وى تا 15 سالگى بعضى از دروس حوزوى را در مدرسه علمیه ریاضى نجف‌آباد فراگرفته و چون شوق تحصیل در وجودش همچنان شعله‌ور بود، تصمیم گرفت به اصفهان برود.

  در سال 1318، به اصفهان رفت و در مدارس حوزوى مهم اصفهان، چون مدرسه جده بزرگ، مدرسه نیم‌آورد و مدرسه صدر، پاى درس دایى خود مرحوم حاج شیخ محمدحسن عالم نجف‌آبادى، مرحوم حبیب‌آبادى، مرحوم هرندى، مرحوم فقیه ایمانى، مرحوم حاج رحیم ارباب، مرحوم فیاض اصفهانى، مرحوم حاج میرزا على شیرازى و مرحوم شیخ اسدالله نوراللهى، دروس مختلف و متعدد مانند هدایه، سیوطى، حاشیه ملا عبدالله، جامى، [[مغنی اللبیب عن كتب الأعاریب|مغنى، مطول، رسائل، مکاسب، شرح لمعه، کفایه، شرح شمسیه، شرح نهج‌البلاغة و سایر دروس حوزوى را با علاقه و پشتکار زیاد خواند.

  صالحى نجف‌آبادى در سال1326، براى بهره‌مندى از محیط علمى فراتر از حوزه اصفهان، به قم هجرت کرد. استاد صالحى به محض ورود به قم، در مدرسه حاج ملا صادق مقیم گشت و به جرگه شاگردان آیت‌الله بروجردی پیوست و تا پایان عمر از شاگردان وی بود. او همزمان در درس سید محمد داماد و امام خمینی حضور داشت. صالحی مدتی در درس فلسفه علامه طباطبایی نیز شرکت کرد اما به درس تفسیر علامه که بعدها در قالب المیزان منتشر شد اهمیت بیشتری می‌داد و به صورت منظم حاضر شد.

  آقاى صالحى نجف‌آبادى، از همان سال‌هاى اولیه که به قم آمد، در خلال درس‌هاى متعددى که مى‌داد، در موضوعات مورد علاقه‌اش دست به تحقیق و پژوهش زد و این کار بسیار پرزحمت و طولانى، در ساختن شخصیت علمى او تأثیر فراوانى داشت؛ به‌گونه‌اى که امروزه بیش از آنکه وى را یک مدرس حوزه علمیه بشناسند، یک محقق و پژوهشگر سترگ مى‌شناسند.

  شاگردان

  استاد صالحى هم‌زمان با استفاده از درس علماى بزرگ اصفهان، به پیشنهاد مرحوم حاج شیخ محمدباقر زند کرمانى، سرپرست مدرسه ذوالفقار، تدریس مغنى را در این مدرسه شروع کرد و به‌عنوان یک استاد مسلم شاگردان زیادى تربیت کرد.

  از شاگردان آن دوره استاد صالحى، آیت‌الله شیخ محمد یزدى، حاج سید احمد روضاتى، موسوى یزدى و سید محمد روضاتى را مى‌توان نام برد.

  وفات

  حاج شیخ نعمت‌الله صالحى نجف‌آبادى در 16 اردیبهشت سال 1385ش، دار فانى را وداع گفت و دوشنبه ۱۸ اردیبهشت در نجف آباد تشییع و در جنت الشهدای نجف‌آباد به خاک سپرده شد.

  آثار

  1. جمال انسانیت یا تفسیر سوره یوسف؛
  2. شهید جاوید، به ضمیمه اسناد ساواک و...؛
  3. ولایت فقیه، حکومت صالحان؛
  4. توطئه شاه برضد امام خمینى(ره) یا نیرنگ‌هاى سیاسى ساواک علیه حوزه‌هاى علمیه؛
  5. نگاهى به حماسه حسینى استاد مطهرى؛
  6. عصاى موسى یا درمان بیمارى غلو؛
  7. حدیث‌هاى خیالى در مجمع البيان به‌همراه چهار مقاله تفسیرى؛
  8. جهاد در اسلام؛
  9. غلو، درآمدى بر افکار و عقاید غالیان در دین؛
  10. تأثیر روایات در تفسیر و فهم قرآن.

  منابع مقاله

  برگرفته از پایگاه آیت‌الله صالحى به آدرس: http://www.nsalehi.com/%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87/.

  وابسته‌ها