یک شب و روز عاشورا

  از ویکی‌نور
  يک شب و روز عاشورا
  یک شب و روز عاشورا
  پدیدآورانکمره‌ای، خلیل (نویسنده)
  ناشرامير کبير
  مکان نشرايران - تهران
  سال نشر1386ش.
  چاپسوم
  شابک978-964-00-0642-9
  موضوعواقعه کربلا، ??ق.

  حسين بن علي(ع)، امام سوم، 4 - 61ق.

  عاشورا
  زبانفارسي
  کد کنگره
  8ي8ک / 41/5 BP ‏

  یک شب و روز عاشورا تألیف خلیل کمره‌ای (۱۲۷۶-۱۳۶۳ش)، اثری است توصیفی ـ تحلیلی از وقایع شب و روز عاشورا که با استفاده از منابع حدیثی شیعه و برخی از منابع اهل سنت تدوین شده و با ادبیاتی حماسی و احساسی، آن رخداد به خوبی ترسیم شده است.

  نویسنده، با اشاره به اینکه وقایع عاشورا به سه بخش تقسیم می‌شود: مذاکرات دو طرف، جنگ و خون، و تاراج و یغما، ولی وی بیشتر به دو جزء اخیر پرداخته است. ابتدا ویژگی‌های دو لشکر ابن زیاد و امام حسین(ع) بیان شده و سپس از اقدامات امام حسین(ع) در شب عاشورا از قبیل سپردن امانت‌ها و بر پا کردن خیمه‌ها سخن رفته است.

  در ترسیم وقایع روز عاشورا، مطالبی در باره گفت و گوی امام حسین(ع) با یارانش، اظهار وفاداری آنان به، حضرت سید الشهداء موضع دفاعی امام حسین(ع) در برابر دشمن، و در نهایت رویارویی دو لشگر آمده است.

  بخش دیگر کتاب، به گفت‌وگوهای امام حسین با کوفیان که بارها در روز عاشورا اتفاق افتاد اختصاص دارد. رسیدن نامه ابن زیاد به عمر سعد، جنگ و درگیری، و سخنان امام(ع)، نفرین امام حسین(ع) سپاه ابن سعد از جمله مطالب دیگری است که در کتاب به آنها پرداخته شده است. در همین بخش، زیر عنوان نبرد و خون، شروع جنگ، جنگ تن به تن، حمله عمومی به حسین(ع) و یارانش، فدا شدگان از یاران حسین(ع)، فضیلت نماز امام حسین(ع) و سرانجام، کارزار جوانان بنی هاشم و شهادت حضرت علی اکبر(ع) و عباس(ع) و شهادت حضرت سیدالشهدا(ع) تشریح شده است.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص404-405


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها