کربلا و حرم‌های مطهر

  از ویکی‌نور
  کربلا و حرمهاي مطهر
  کربلا و حرم‌های مطهر
  پدیدآورانآل طعمة، سلمان هادی (نویسنده) صابری، حسین (مترجم)
  ناشرنشر مشعر
  مکان نشرايران - تهران
  سال نشر1388ش.
  چاپدوم
  شابک978-964-6293-64-9
  موضوعحسين بن علي(ع)، امام سوم، 4 - 61ق. - آرامگاه

  عباس بن علي(ع)، 26؟ - 61ق. - آرامگاه زيارتگاه‌‏هاي اسلامي - عراق - کربلا

  کربلا - تاريخ
  زبانفارسي
  کد کنگره
  ‏ ‎‏/‎‏ط‎‏7‎‏ ‎‏ت‎‏2041 / 263/2 BP

  کربلا و حرم‌های مطهر تألیف سلمان هادی طعمه که توسط حسین صابری ترجمه شده است، تاريخچه‌اى از مرقد مطهر امام حسين و حضرت ابوالفضل العباس(ص) در كربلا است.

  مؤلف، تاريخ بنا و سير رخدادهاى اين دو مرقد مطهر را بررسى كرده و به جلوه‌هاى هنر معمارى و كاشى كارى و خط و كتابت در اين دو حرم پرداخته است. در پايان نيز فهرستى از دانشوران و عالمانى كه در اين حرم‌ها به خاك سپرده شده‌اند، آمده است:

  كتابى را كه در پيش ديد خود داريد، تاريخ مرقد الحسين و العباس است كه در آن ره آورد همۀ آنچه را كه در كتاب‌ها و نوشته‌ها و يا بر زبان پيران سزاوار اعتماد در اين‌باره وجود داشته، خواهيد يافت.

  نگارنده براى پديد ساختن اين اثر، سال‌هاى بسيارى كوشيده است و به اميد اين كه تشنگان تاريخ كربلا و مرقد امام حسين(ع) از آن بهره برند و رهگذران آن، با جلوه‌هايى از تمدن و فرهنگ اسلامى و برخى از آنچه بر كربلا و بر مرقد امام شيعيان در كربلا گذشته است، آگاهى يابند.

  نويسنده براى تدوين اين كتاب، تا آنجا كه توانسته، به مهم‌ترين منابع

  مكتوب خطى و چاپى تكيه كرده و كوشيده تا همه آنچه را كه در عرصه‌هاى تاريخ و علم و ادب و انديشه به كربلا مربوط مى‌شود و نيز همه آداب و رسوم كهن اين شهر را باز كاود و تصويرى از آن ترسيم كند.

  اشعار زيادى نيز به عربى، در مدح امام حسين و حضرت ابوالفضل(ص)، در جاى جاى كتاب به چشم مى‌خورد كه بر غنا و جذّابيت آن افزوده است. اگرچه مترجم كتاب در پايان، اشعارى به فارسى در مدح حضرت ابوالفضل(ع) آورده و به ترجمه اشعار عربى نپرداخته است. اشعار اين بخش از ميرزا نصير اصفهانى، محمد حسين عنقا، وصال شيرازى، عمان سامانى، محمد على مجاهدى، صغير اصفهانى و حبيب‌الله چايچيان (حسان) است.

  فهرست عناوین کتاب:

  بخش اول / تاريخ مرقد امام حسين(ع): شخصيت امام حسين(ع)، سفر به عراق، شهيدان كربلا، سجده بر تربت امام حسين(ع)، بناى حرم، نخستين بارگاه، آتش سوزى در حرم، سير تاريخى مرقد امام حسين(ع)، توصيف عمومى حرم، گنجينه حرم، فهرست آثار موجود در گنجينه، قرآن‌هاى خطى در گنجينه، رواق‌ها و درها، گلدسته‌ها، نقيبان كربلا، زيارات مطلقه امام حسين(ع).

  بخش دوم / تاريخ مرقد حضرت عباس(ع): تاريخ مرقد، توصيف عمومى مرقد، ضريح جديد، رواق‌ها و درها و گنجينه حرم، درهاى حرم، ايوان طلا، به خاك سپرده شدگان حرم، گلدسته‌ها، متولّيان حرم، ابوالفضل(ع) در شعر فارسى، زيارتنامه حضرت ابوالفضل(ع).[۱]

  پانویس

  1. ر.ک: باقریان موحد، رضا، ص165 الی 166

  منابع مقاله

  باقریان موحد، کتابشناسی زیارت، قم- ایران، نشر مشعر، 1387

  وابسته‌ها