صابری، حسین

  از ویکی‌نور
  صابری، حسین
  نام صابری، حسین
  نام‌های دیگر
  نام پدر محمدتقی
  متولد 1345 ه‌ش
  محل تولد گناباد
  رحلت
  اساتید آیت‌الله‌فلسفی؛ آشتیانی و فیاض صابری، واعظی، رضازاده، ناطقی
  برخی آثار ‏تاریخ فرق اسلامی

  ‏تاریخ مدینه منوره (ترجمه)

  امامت در پرتو کتاب و سنت

  سلفیه بدعت یا مذهب

  آیین حکمرانی

  کد مؤلف AUTHORCODE01565AUTHORCODE

  حسین صابرى (متولد 1345ش-گناباد)، نویسنده، محقق، مترجم، استاد گروه فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد

  ولادت

  در سال 1345 در شهرستان گناباد و در خانواده‌ای متوسط به دنیا آمد.

  تحصیلات

  دوره دبستان و راهنمایی را درنوقاب ـ از توابع گناباد ـ و مقطع متوسطه را در رشته اقتصاد اجتماعی در یکی از دبیرستانهای گناباد پشت سرگذاشت. در سال 63 مشغول تحصیل در دانشگاه رضوی شد. در سال 68 بار دیگر در آزمون سراسری شرکت جسته و در رشته الهیات گرایش فقه و مبانی حقوق دانشگاه فردوسی مشهد پذیرفته شد.پس از پایان دوره کارشناسی در سال 72 در مقطع کارشناسی ارشد همان دانشگاه ادامه تحصیل داد.

  مقطع ارشد را سال 75 به پایان برده و رساله این مقطع با فاصله کمی با عنوان حیله‌های شرعی ناسازگار با فلسفه فقه در بنیاد پژوهشهای اسلامی چاپ شد. این رساله از نخستین آثار ادبیات مکتوب در زبان فارسی در رشته و زمینه خاص خود بود.

  از آغاز سال تحصیلی 77 ـ 76 تحصیل در مقطع دکتری رشته فقه را در دانشگاه فردوسی آغاز نمود و این مقطع را در سال 80 با تدوین رساله‌ای با نام بررسی وضعیت عقل در فرایند استنباط فقهی به پایان رسانید.این رساله که در تابستان سال 80 یکی از شانزده پژوهش برتر حوزه دین شناخته شد و در پاییز همان سال نیز در جشنواره فردوسی رتبه نخست پایان نامه‌های گروه علوم انسانی را احراز کرد و در اردیبهشت سال 81با نام عقل و استنباط فقهی در بنیاد پژوهشهای اسلامی به چاپ رسید.

  با پایان تحصیلات دانشگاهی؛ از خرداد سال 80 تا 85 به عنوان استادیار و از نیمه سال 85 تا اسفند 92 به عنوان دانشیار و از اسفند 92 در مرتبه استاد گروه فقه و مبانی اسلامی دانشگاه فردوسی انتخاب گردیدند.

  البته ایشان همزمان با تحصیلات دانشگاهی، تحصیلات حوزوی را نیز ادامه داده و در مقطع سطح از محضر استادانی چون حضرات علمای اعلام‌ مرتضوی، واعظی، رضازاده، ناطقی و امیری بهره جسته، کلیاتی از فلسفه اسلامی را در محضر استاد آشتیانی و استاد فیاض صابری فرا گرفته و همچنین کلیات کلام شیعی را نزد استاد سیدان خواندند و چند سال نیز به درس خارج فقه و اصول آیت‌الله فلسفی حضور یافتند.

  تألیف و تدوین

  ایشان نخستین تجربه‌های قلمی خود را در سطح حرفه‌ای از حدود سال 68 از رهگذر همکاری با گروه ترجمه عربی بنیاد پژوهشهای اسلامی وابسته به آستان قدس رضوی آغاز کرده و از آن زمان تاکنون چندین اثر تألیف، ترجمه و ویرایش کرده‌اند. از آن جمله می‌توان از آثاری چون خاتم پیامبران، تاریخ اندیشه‌های کلامیدر اسلام و حیله‌های شرعی ناسازگار با فلسفه فقه یاد کرد.

  از حدود سال 76 با انتشارات علمی و فرهنگی همکاری کرده‌اند و حاصل همکاری که اکنون نیز ادامه دارد ترجمه ـ کتاب اعجاز بیانی قرآن، آزادیهای عمومی در حکومت اسلامی، آیین حکمرانی، اقتباس از قرآن کریم و اختصاص بوده است.

  ایشان همچنین با همکاری سازمان مطالعه وتدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) کتاب تاریخ فرق 1 و تاریخ فرق 2 را به چاپ رساند و با همکاری با معاونت تحقیقات و پژوهش نمایندگی مقام معظم رهبری در حج، ترجمه تاریخ مدینه منوره، کربلا و حرمهای مطهر و مکه و مدینه تصویری ازتوسعه و نوسازی را نگاشت.ایشان همچنین کتاب موسوعة الاحادیث الطبیه جناب حجت‌الاسلام ری شهری را ترجمه کرده‌اند و این ترجمه با نام دانشنامه احادیث پزشکی در دارالحدیث نشر شده است. علاوه بر این مقالات فراوانی در مجلات علمی پژوهشی یا علمی ترویجی توسط این نویسنده چاپ شده و همچنین‌شماری فراوان از مقاله‌ها، یادداشتها و ستونهای ثابت که در دوره‌ای از فعالیت مطبوعاتی ایشان به چاپ رسیده است. علاوه براین 112 مدخل از مدخلهای دانشنامه فروغ ولایت را نگاشته‌اند و این دانشنامه در قالب یک لوح فشرده عرضه شده است. همچنین مقاله‌ها یا یادداشتهایی برای عرضه در سایت امام رضا نت «http://imamreza.net» نوشته‌اند.

  در حال حاضر در کنار تدریس در دانشگاه فردوسی کار ترجمه و تألیف را نیز ادامه می‌دهند[۱]

  آثار


  ترجمه

  پانویس


  منابع مقاله

  وبگاه شخصی دکتر حسین صابری

  وابسته‌ها