سبک زندگی منتظرانه (شیوه زندگی مؤمنان در عصر غیبت امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)

  از ویکی‌نور
  سبک زندگی منتظرانه (شیوه زندگی مؤمنان در عصر غیبت امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)
  سبک زندگی منتظرانه (شیوه زندگی مؤمنان در عصر غیبت امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)
  پدیدآورانملایی، حسن (نويسنده)
  ناشرمرکز الدراسا‌ت‌ الوحدة العربیة
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1396ش
  چاپ3
  شابک978-600-8372-06-6
  موضوعمحمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - مهدویت - انتظار - مهدویت - انتظار - جنبه‏‌های اجتماعی
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /س2م7 224 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  سبک زندگی منتظرانه (شیوه زندگی مؤمنان در عصر غیبت امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، نوشته حسن ملایی (متولد 1356)، در موضوع مهدویت، انتظار و جنبه‌های اجتماعی است.

  این نوشتار درصدد پاسخگویی به چند مسئله پیرامون سبک زندگی منتظرانه، همچون: ماهیت، کیفیت، مبانی و تأثیرات آن است[۱].

  آنچه در این کتاب به‌عنوان هدف و فایده دنبال شده به این شرح است: آشنایی دوستداران حضرت مهدی(ع) با زندگی منتظرانه، نشان دادن کارکردهای فوق‌العاده سبک زندگی منتظرانه در بعد فردی و اجتماعی، بسترسازی برای کاربردی کردن معارف مهدوی در جامعه، تربیت انسان‌هایی با طراز منتظر واقعی برای زمینه‌سازی ظهور، داشتن الگویی کاربردی برای منتظران ظهور در صحنه زندگی فردی و اجتماعی، برخورد علمی و عملی با هجمه فرهنگی غرب، احساس شادابی و رشد در زندگی، اصلاح روابط اجتماعی و...[۲].

  این کتاب در پنج بخش تنظیم شده و در ذیل هر بخش به‌تناسب مباحث، فصولی در نظر گرفته شده است. در بخش نخست، منزلت سبک زندگی منتظرانه مورد توجه قرار گرفته و به بحث درباره فضیلت و ضروت آن پرداخته شده است. ماهیت سبک زندگی منتظرانه، بحث بخش دوم کتاب است که درباره ماهیت انتظار، سبک زندگی، معنا و ویژگی‌های سبک زندگی منتظرانه است. در بخش سوم، از اهداف و کارکردهای سبک زندگی منتظرانه سخن به میان آمده است. بخش چهارم، نگرش‌ها و ارزش‌های حاکم بر سبک زندگی منتظرانه را ذیل مباحثی مانند نگرش‌های هستی‌شناختی، توحیدی و انسان‌شناختی ذکر کرده و به ارزش‌های الهی در ارتباط با خدا و اولیای خدا، انسان‌ها و جامعه و... مطرح کرده است. مؤلفه‌های رفتار در سبک زندگی منتظرانه، مسئله مورد بحث در بخش پنجم کتاب است که در آن به بحث از سبک زندگی منتظرانه در حوزه ارتباط با خدا و ولی خدا و خود پرداخته شده است.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص9
  2. رک: همان

  منابع مقاله

  مقدمه.

  وابسته‌ها