العرف الوردي في أخبار المهدي عليه‌السلام

  از ویکی‌نور
  العرف الوردي في أخبار المهدي علیه‌السلام
  العرف الوردي في أخبار المهدي عليه‌السلام
  پدیدآورانموسوی، محمدکاظم (محقق)

  آل بدر، عبدالمحسن (نویسنده)

  سیوطی، عبدالرحمن بن ابی‌بکر (نویسنده)
  عنوان‌های دیگررساله عقیده اهل السنه و الاثر فی المهدی المنتظر
  ناشرالمجمع العالمي للتقريب بين المذاهب الإسلامية، المعاونية الثقافية، مرکز التحقیقات و الدراسات العلمیة
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1385 ش یا 1427 ق یا 2006 م
  چاپ1
  شابک964-8889-66-x
  موضوعاحادیث اخلاقی - قرن 9ق.

  خاندان نبوت - فضایل - احادیث اهل سنت

  محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - احادیث اهل سنت

  مهدویت - احادیث اهل سنت
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏141‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏9‎‏س‎‏9
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  العرف الوردي في أخبار المهدي عليه‌السلام، اثر عبدالرحمن سيوطى و تحقیق محمدکاظم موسوی، از جمله آثار مرتبط با موضوع مهدویت به زبان عربی است.

  موضوع

  اين كتاب مشتمل بر 255 روايت درباره مهدى و ظهور او و حوادث آخر الزمان است كه مؤلف از منابع متعدد پيش از خود جمع‌آورى كرده و با ذكر نام منابع، آنها را نقل كرده است. حتى در غالب موارد از چندين منبع درباره يك روايت ياد كرده و سپس آن را نقل مى‌كند. بخش قابل توجهى از روايات اين كتاب بر گرفته از كتاب الفتن نعيم بن حماد است كه قديم ترين و مفصل ترين اثر درباره ملاحم و فتن آخر الزمان و مهدى است.

  محدثان و مؤلفان اهل سنت با گرايش‌هاى مختلف درباره مهدى آثار زيادى تدوين كرده يا در بخشى از آثار حديثى خود به اين موضوع پرداخته‌اند كه از آن جمله ابواب فتن در صحاح سته و ديگر مسانيد و كتب روايى آنهاست. سيوطى هم اين روايات را در كتاب خود جمع‌آورى كرده است. اما اين اخبار از اصل عنوان مهدى و ظهور او بحث مى‌كند و گاه درباره اينكه او از نسل پيامبر يا از نسل فاطمه و امام حسین است نيز با شيعه اشتراك دارند ليكن در بقيه موارد، اخبار آنان با شيعه متفاوت است هر چند اين اخبار مؤيد اعتقاد شیعیان اماميه می‌باشد ليكن آنچه در اين كتب آمده، بيشتر مربوط به حوادث آخر الزمان است كه از آن با عنوان فتن ياد می‌شود بنابر اين همه آنچه در اين كتاب‌ها آمده مستقيما به مهدى ارتباطى ندارد و گاه پيش گويى حوادث آينده است كه از زبان پيامبر يا صحابه نقل كرده‌اند بخصوص كه مهدى در نظر اهل سنت مهدى نوعى است و اعتقاد آنان با شيعه اماميه متفاوت است كه مهدى خاصى را اعتقاد دارند.

  وابسته‌ها