الإمام المهدي عليه‌السلام في القرآن و السنة

  از ویکی‌نور
  الإمام المهدي علیه‌السلام في القرآن و السنة
  الإمام المهدي عليه‌السلام في القرآن و السنة
  پدیدآورانمبارک، عبدالرحیم (مصحح) ابومعاش، سعید (نویسنده)
  ناشرآستانة الرضوية المقدسة، مجمع البحوث الإسلامية
  مکان نشرمشهد مقدس - ایران
  سال نشر1388 ش یا 1430 ‌‎ق
  چاپ3
  شابک978-964-444-775-4
  موضوعمحمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - احادیث

  محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - جنبه‌های قرآنی

  مهدویت - جنبه‏‌های قرآنی
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏51‎‏/‎‏35‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏الف‎‏8
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الامام المهدى في القرآن و السنه اثر سعيد ابومعاش است كه نگارنده، آيات و روايات امام مهدى(ع) را به ترتيب سوره‌هاى قرآن كريم جمع‌آورى كرده است. كتاب به زبان عربى و در علم كلام تألیف شده است.

  مؤلف، آيات و رواياتى را جمع‌آورى كرده كه تصريحا و يا تلويحا به مسأله مهدویت اشاره داشته و آن‌ها را به صورت دقيق، منظم و مبوب، گردآورى نموده است.

  ساختار

  نگارنده در ابتداى كتاب و پس از ذكر مقدمه و تمهيد، به ترتيب سوره‌هاى قرآن كريم، آيه‌هاى مرتبط با مهدویت را ذكر كرده و و روايات را ذيل آن‌ها ذكر مى‌كند. اگر چه اين مباحث در كتاب، به صورت فصل‌بندى شده و مبوّب و با اختصاص عنوانى خاص و مجزا، ارائه نشده است؛ ولى چينش مرتب مطالب بر اساس ترتيب سوره‌هاى قرآن كريم، راه را برای رسيدن به مطلب مورد نياز، بسيار آسان كرده است.

  مؤلف، بعد از بيان هر آيه، با توجه به محتواى آن، مباحثى را عنوان بندى كرده و روايات را ذيل آن‌ها بيان مى‌كند. در حقيقت شالوده كتاب، جمع‌آورى روايات است و نگارنده از هر گونه ابراز نظر خوددارى كرده است.

  گزارش محتوا

  اولین بحث كتاب كه با بررسى برخى آيات سوره بقره شروع مى‌شود، مباحثى پيرامون وجوب معرفت امام مهدى(عج) را بيان مى‌كند و سپس پيرامون اثبات غيبت و حكمت آن و وجوب اطاعت از خليفه و همچنين انحصار تبعيت از خلافت الهى و لزوم وجود آن، بحث مى‌كند. سپس به برخى ويژگى‌هاى آن حضرت پرداخته و برخى تشبيهات و مثال‌هایى كه برای بزرگوار است را، بيان مى‌كند.

  در قسمت بعدى آيات سوره آل‌عمران بيان شده و پيرامون فضيلت تقيه در عصر غيبت، رجعت و ولايت آن بزرگوار و همچنين انصار و ياران آن حضرت مى‌پردازد.

  در بررسى آيات سوره نساء، تشبيه غيبت امام مهدى به غيبت‌هاى عيسى را بيان كرده و ذيل سوره مائده، ذلت كفار و همچنين موحد شدن نصارا در زمان ظهور را مورد بررسى قرار مى‌دهد. مباحثى چون خروج سفيانى و نشانه‌هاى ظهور و شباهت غيبت آن حضرت به غيبت موسى و ويژگى‌هاى زمان حكومت امام مهدى عليه‌السلام، ذيل سوره‌هاى بعدى ارائه مى‌شود.

  در سوره‌هاى توبه، يونس و يوسف، ظهور اسلام بر ساير اديان، در زمان ظهور آن حضرت بررسى شده است. همچنين برخى ديگر از علائم ظهور، شباهت غيبت آن بزرگوار به غيبت نوح و شباهت غيبت مهدى به يوسف و ظهور آن حضرت بعد از الياس، به قلم تأليف درآمد است.

  نویسنده در ادامه، به بحث وجوب ايمان به رجعت مهدى و شیعیان آن حضرت پراخته و رجعت آن بزرگوار را با استناد به آيه بررسى مى‌كند. سپس شباهت غيبت امام مهدى(عج) را با عزلت حضرت ابراهیم، مقايسه كرده و درباره ميثاقى كه انبياء با آن حضرت، بسته‌اند، سخن به ميان مى‌آورد.

  در سوره انبياء تا دخان، به اين كه آيا امت مى‌تواند امام معصوم را انتخاب كند، پرداخته شده و همچنين روايات رجعت، ارائه مى‌شود. ابتلاء مؤمنين در زمان غيبت و اين كه مهدى از اهل‌بيت پيامبر است، نيز از ديگر مباحث ارائه شده مى‌باشد.

  نگارنده از سوره دخان تا آخر قرآن كريم را نيز به مباحثى چون بررسى حيات امام عصر از ديدگاه آيه، داستان دجال از ديدگاه اهل سنت، وظيفه انسان مؤمن در عصر غيبت، دعا برای تعجيل آن حضرت و همچنين استغاثه به آن بزرگوار و لزوم تزكيه نفس برای ملاقات با امام مهدى عليه‌السلام، اختصاص داده است.

  وضعيت كتاب

  با توجه به محتواى روايى اين اثر، ترجمه‌اى برای آن نگاشته نشده است. آيات و روايات به صورت دقيق، پاورقى خورده و مراجعه را برای مخاطب ساده مى‌كند. اين اثر به دست «عبدالرحيم مبارک»، مراجعه و تحقيق شده و گروهى از محققین نيز، به تصحيح و تطبيق كتاب پرداخته‌اند.

  فهرست كتاب نيز در سه قسمت فهرست موضوعى، فهرست آيات و فهرست مصادر ارائه شده است.

  منابع مقاله

  متن و مقدمه كتاب

  وابسته‌ها