تفسیر سوره حجرات

  از ویکی‌نور
  تفسیر سوره حجرات
  تفسیر سوره حجرات
  پدیدآورانخسروشاهی، باقر (اهتمام) صدر، سید رضا (نویسنده)
  ناشردفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، مرکز انتشارات
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1379 ش
  چاپ1
  شابک964-424-706-x
  موضوعتفاسیر (سوره حجرات)
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏102‎‏/‎‏827‎‏ ‎‏/‎‏ص‎‏4‎‏ت‎‏7
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  تفسير سوره حجرات، گردآورى جلسات تفسيرى سيد رضا صدر به زبان فارسى است كه در موضوع تفسير و اخلاق نگاشته شده است.

  كتاب، با پيش‌گفتارى از سيد باقر خسروشاهى آغاز شده سپس تمهيد قرآن‌شناسى - كه حاوى مجموع مقالاتى است كه به پيشنهاد مرحوم آیت‌الله حاج شيخ حسن سعيد طهرانى توسط مؤلف تأليف شده- و نيز تفسير سوره حجرات در ادامه آمده است.

  در تمهيديه قرآن شناسى به مسائلى همچون وحى و اقسام آن، معجزات پيامبر(ص)، امتياز قرآن، منتقدان قرآن، قرآن و عرب، قرآن و توحيد، قرآن و معاد و... اشاره شده است. اين بخش از كتاب حجمى حدود يك سوم كتاب را دربر گرفته است.

  سوره حجرات از سور مدنى به شمار مى‌رود كه هفده آيه آن در مدينه و آيه سيزدهم آن در مكه نازل شده است. مؤلف در هر آيه بعد ازترجمه و بيان شأن نزول آيه به بحث ادبى آن مى‌پردازد سپس با لفظ «بيان» به تفسير آن اشاره مى‌كند.

  به دليل اين‌كه سوره حجرات اولين سوره‌اى است كه مؤلف به تفسير آن پرداخته لذا به تفسير «بسم الله الرحمن الرحيم» نيز پرداخته است.

  سوره حجرات حاوى مباحثى همچون، اوصاف پروردگار و رسولش، اسلام و ايمان (تفاوت معناى آن با معناى اسلام)، قوانين زندگى اجتماعى، معرفى خوبان و ظالمان، و نيز مباحث حقوقى، فلسفى و طبيعى است. كه در مقدمه تفسير به آن اشاره شده است. (ر.ک: ص153 الى 157)

  در اين سوره به آداب برخورد با پيامبر، و اصولى را كه مسلمانان در محضر او بايد به كار بندند اشاره شده است. (آيات يك الى پنج)

  دستوراتى عملى مربوط به چگونگى مبارزه با اختلافات و درگيريهايى كه احيانا در ميان مسلمانان روى مى‌دهد در آيه شش و هفت به آن اشاره شده است.

  مسخره كردن و نام بد نهادن، سوءظن، تجسّس و غيبت كه در يك جامعه ايمانى حرام است، اين مسائل در آيات 11 و 12 به آن تذكر داده شده است.

  ايمان تنها به گفتار نيست بلكه بايد علاوه بر گفتار در اعتقادات قلبى كه آثار آن در اعمال انسانى و در جهاد با اموال و نفوس است - وجود داشته باشد. اين مطلب در آيات سيزده الى 15 بيان شده است.

  علم خداوند و آگاهى او از همه اسرار نهان عالم هستى و اعمال انسه‌گانها در آيات 16 الى آخر سوره به چشم مى‌خورد.

  منابع مقاله

  مقدمه و متن كتاب.

  وابسته‌ها