تفسیر تطبیقی

  از ویکی‌نور
  تفسیر تطبیقی
  تفسیر تطبیقی
  پدیدآوراننجارزادگان، فتح‌الله (نویسنده)
  ناشرمرکز جهانی علوم اسلامی
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1383 ش
  چاپ1
  شابک964-7741-88-x
  موضوعتفاسیر - مطالعات تطبیقی

  تفاسیر ماثوره

  تفسیر - فن

  تفسیر آیات
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏92‎‏/‎‏95‎‏ ‎‏/‎‏ن‎‏3‎‏ت‎‏7
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  تفسير تطبيقى نوشتارى است به قلم دكتر فتح‌اللّه نجارزادگان كه به بررسى تطبيقى مبانى تفسير قرآن و معارفى از آيات در ديدگاه فريقين (شيعه و اهل سنّت) مى‌پردازد.بنابراین مراد از تطبيق در اين نوشتار، مقايسۀ بين دو مكتب از ميان مكاتب يا روش‌هاى گوناگون تفسيرى مانند روش ادبى، اجتهادى، كلامى و...نيست بلكه بررسى تطبيقى تفسير آيات، فارغ از روش‌ها و مكاتب گوناگون آن تنها براساس دو منظر شيعى و اهل سنت مى‌باشد.استفاده از چنين روش تفسيرى‌اى به كشف نقاط قوت و ضعف فريقين در مبانى تفسير و ديدگاه‌هاى تفسيرى و نيز شناخت نقاط اشتراك و افتراق ايشان در اين زمينه، همچنين مرزبندى دقيق اختلافات مبنايى با تفاوتهاى بنايى و بررسى و نقد هركدام، كشف اختلاف‌هاى لفظى فريقين و خارج كردن آنها از محل بحث، برملا ساختن بسيارى از داوريهاى ناآگاهانه و غيره كمك مى‌نمايد.

  اين نوشتار در دو حوزۀ مبانى تفسير و معارف آيات قرآن از ديدگاه فريقين به بحث نشسته است.

  در حوزۀ مبانى تفسير، اصول و پيش‌فرضهاى فريقين دربارۀ تفسير قرآن در دو بخش مبانى مشترك و مبانى مختص مورد بررسى قرار مى‌گيرند.در حوزۀ معارف آيات، موضوعاتى از قرآن كريم گزينش شده و تفسير آنها از ديدگاه فريقين به صورت تطبيقى بررسى مى‌شود.اين گزينش براساس اولويت‌ها و نيازهاست.بخشى از اين اولويت‌ها در تفاوت ديدگاه‌هاى تفسيرى شيعه و اهل سنت (به طور عام) و بخشى در تفاوت ديدگاه‌هاى شيعه با وهابيان (به طور خاص) تعيين شده‌اند.

  ساختار

  كتاب مشتمل بر پيشگفتارى از نویسنده و پنج بخش ذيل مى‌باشد:

  بخش اول: «مبانى مشترك در تفسير فريقين» شامل عناوين:امكان فهم و جواز تفسير قرآن، حرمت تفسير به رأى، وجود سطح‌ها و ساحت‌ها براى قرآن، حجيّت سنّت پيامبر خدا در تفسير و مصونيت قرآن از تحريف مى‌باشد.

  بخش دوم: «مبانى مختصّ در تفسير فريقين» عناوين:حجيّت سنت اهل‌بيت عليهم‌السلام در تفسير آيات، حجيت عقل در تفسير قرآن و حجيت قول صحابه در تفسير قرآن را دربر دارد.

  بخش سوم: «بررسى تطبيقى آيۀ عصمت» شامل عناوين:كليات، نقاط مشترك فريقين در تفسير آيه، بررسى ديدگاه شيعه در تفسير آيه، بررسى ديدگاه‌هاى اهل سنت در تفسير آيه و ارزيابى و نقد شبهات دربارۀ ديدگاه شيعه مى‌باشد.

  بخش چهارم: «بررسى تطبيقى آيۀ غار» شامل:كليات، نقاط مشترك فريقين در تفسير آيه، بررسى ديدگاه اهل سنت در تفسير آيه و بررسى ديدگاه شيعه در تفسير آيه مى‌باشد.

  بخش پنجم: «راهنماى بررسى تفسير تطبيقى آياتى از قرآن» در اين بخش به بررسى تطبيقى 18 آيه از قرآن (آيات 55 و 56 مائده،59 نساء،3 مائده،5 قصص،3 زمر، 97 يوسف،64 نساء،84 توبه،21 كهف،114 مائده،4 ممتحنه،100 توبه،18 فتح، 3 و 4 تحريم،6 أحزاب،74 أنعام،188 أعراف و 40 نمل) به صورت اجمال پرداخته شده است.

  در پايان هريك از عناوين ذيل بخش پنجم قسمتى با عنوان «پرسش و پژوهش» قرار داده شده و در انتهاى كتاب نمايه‌هاى كتاب درج شده است.

  نسخه شناسى

  كتاب حاضر به قلم آقاى دكتر فتح‌اللّه نجارزادگان و به زبان فارسى در قطع وزيرى با جلد شوميز در 486 صفحه براى بار نخست در سال 1383 هجرى شمسى توسط «انتشارات مركز جهانى علوم اسلامى» قم منتشر شده است.

  منابع مقاله

  پيشگفتار نویسنده و متن كتاب

  وابسته‌ها