سعد السعود

  از ویکی‌نور
  سعد السعود
  سعد السعود
  پدیدآورانابن طاووس، علی بن موسی (نویسنده) کتبی، محمدکاظم (مقدمه‌نويس)
  عنوان‌های دیگرسعد السعود للنفوس منضود
  ناشردار الذخائر
  مکان نشرقم - ایران
  چاپ1
  موضوعابن طاوس، علی بن موسی، ۵۸۹ - ۶۶۴ق. - سرگذشت‌نامه

  تفاسیر - کتاب‌شناسی

  قرآن - کتاب‌شناسی

  کتاب‏های مقدس - کتاب‌شناسی
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏92‎‏/‎‏95‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏س‎‏7
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  سعد السعود اثر سيد على بن طاووس حلى (متوفاى 664ق) در موضوع کیفیت جمع‌آورى قرآن؛ تفسير برخى از آيات و مشكلات قرآن به نقل از تفاسير مختلف؛ و جرح و تعديل اقوال بزرگان پيرامون آيات قرآن كريم مى‌باشد.

  سيد ابن طاووس در مقدمه كتاب شريف «سعد السعود» مى‌نویسد:

  «من اين كتاب را براى پسرانم وقف نمودم و در آن، فهرست اسامى تمام كتاب‌هاى كتابخانه‌ام را آوردم و پس از ذكر نام هر كتاب، قسمتى از بهترين مطالب آن كتاب را ضميمه نمودم.»

  سيد فوايد فراوانى براى اين كار خود ذكر كرده، از جمله اينكه: اگر آن كتاب‌ها به مرور زمان نابود شوند قسمتهايى از آن كتب و نام و ياد آنها باقى مى‌ماند.

  همچنين، چون همگان قدرت تهيۀ همۀ آن كتب را ندارند، به واسطۀ مطالعۀ اين كتاب، اجمالا مهم‌ترين مطالب آن كتاب‌ها را به دست خواهند آورد و هر گاه مطلبى براى كسى جالب بود به واسطۀ نقل آدرس دقيق مطلب در كتاب مرجع، به راحتى مى‌تواند به آن كتاب مراجعه نمايد.»

  انگيزه تأليف

  سيد ابن طاووس اين كتاب را بعد از كتاب «الإبانة في معرفة أسماء كتب الخزانة» تأليف نموده.الابانه فقط حاوى اسماء كتب بوده و راهى براى دسترسى به مطالب كتاب نداشته است.

  مؤلف تصميم داشته تمام كتاب‌هاى خود را اينچنين فهرست نمايد و قسمت‌هايى از آنها را نقل كند؛ به همين جهت «سعد السعود» را جلد اول قرار داده و در آن كتب آسمانى و علوم قرآنى را آورده؛ اما جلدهاى بعد به دست ما نرسيده و شايد مؤلف جلدهاى بعد را ننوشته باشد.

  ابواب كتاب

  اين كتاب داراى دو باب است و در هر باب فصل‌هاى متعدد وجود دارد.

  در هر فصل، مطلبى را از يكى از كتب كتابخانۀ خويش با ذكر خصوصيات نسخه و جلد و صفحۀ مورد نظر آورده است.

  در ذيل فصول مختلف نيز، بيان‌هاى لطيف و شيوايى پيرامون مطالب ذكر شده و در تأييد يا رد آنها از خود آورده.

  همچنين در بسيارى موارد، قول گذشتگان را مورد مناقشه قرار داده و با استدلال، نظريه خود را اثبات مى‌كند.

  باب اول

  اين باب اختصاص دارد به انبياء عظام و اخبار آنها و كتب آسمانى كه از حضرت آدم و حواء شروع نموده و به حضرت عيسى عليهم‌السلام ختم كرده است.در اين بخش، شرحى مختصر از زندگى انبياء عليهم‌السلام نيز آمده است.

  باب دوم

  در اين باب، هر فصل شامل ذكر قسمتى از يك كتاب تفسيرى است كه نزد سيد(ره) موجود بوده است؛ به اين صورت كه ابتدا آيۀ مورد نظر ذكر شده، سپس تفسير آن را در ذيل آيه آورده است.


  وابسته‌ها