سیمای مهدی موعود عجّل‌الله‌فرجه در آئینه شعر فارسی

  از ویکی‌نور
  سیمای مهدی موعود در آیینه‌ی شعر فارسی
  سیمای مهدی موعود عجّل‌الله‌فرجه در آئینه شعر فارسی
  پدیدآورانمجاهدی، محمد علی (نویسنده)
  ناشرمسجد مقدس جمکران
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1384 ش
  چاپ2
  شابک964-6705-71-5
  موضوعشعر فارسی - مجموعه‌ها محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - شعر
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏PIR‎‏ ‎‏4072‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏3‎‏م‎‏3
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  سيماى مهدى موعود در آيينه شعر فارسى اثر فارسى از محمدعلى مجاهدى 1322ه.ش متخلص به پروانه است. موضوع اصلى اين كتاب دامنه‌دار، بررسى ابعاد مختلف شعر مهدوى در زبان فارسى است.

  ساختار

  مجموعه مباحث در هفت بخش تنظيم شده است. بخش اوّل كلياتى درباره شعر آيينى؛ بخش دوّم: در آفاق شعر مناقبى؛ بخش سوّم: مهدویت در پيشينه شعر فارسى؛ بخش چهارم: سيرى در گستره شعر مهدوى؛ بخش پنجم: انواع شعر مهدوى در زبان فارسى؛ بخش ششم: بايد و نبايدهاى شعر مهدوى؛ بخش هفتم: نمونه‌هايى از اشعار معاصر مهدوى.

  گزارش محتوا

  نگارنده براى اوّلين بار موضوعات شعر مهدوى را مورد تجزيه و تحليل قرار داده و با عبور از مسيرهاى ناهموار و خطیر آن به ارائه انواعى از شعر مهدوى در زبان فارسى توفيق يافته است. با ارائه مثال‌هاى فراوان براى هر مورد، به كندوكاو بايدها و نبايدهاى مطرح در آن نوع از شعر آيينى پرداخته است.

  در بخش اول ضمن سيرگذرايى در قلمرو شعر آيينى، نمونه‌هايى از آثار ارزشى طلايه داران شعر فارسى معرفى شده است. در بخش دوم با گلگشتى در آفاق شعر مناقبى، ضمن بررسى پيشينه شعر مناقبى در زبان فارسى و معرفى چهره‌هاى مطرح در اين مقوله شعرى، نمونه‌هايى از آثار ضد ارزشى شاعران ستايشگر دربارى و آثار ارزشى ستايشگران آيينى ارايه شده است. بخش سوم به موضوع مهدویت در پيشينه شعر فارسى پرداخته است. در بخش چهارم با سيرى در گستره شعر مهدوى موضوعاتى كه در اين نوع از شعر آيينى مطرح بوده و هست مورد بررسى قرار گرفته‌اند از قبيل: معرفى مهدى موعود(ع) به عنوان تنها مصلح جهانى، به تصوير كشيدن ولايت تكوينى حضرت ولى عصر(ع)، و تبيين رسالت‌هاى جهانى حضرت ولى عصر(ع) كه در هفت موضوع جداگانه و در عين حال مرتبط با يكديگر نشان داده شده است. اين موضوعات عبارتند از: مبارزه بنيادى و فراگير با بيداد و بيدادگران در عرصه جهانى، رويارويى تمام عيار با كفر جهانى و ايادى آن‌ها، برقرارى نظام قسط و عدل واقعى در گستره جهان، تحقق جهان شمولى دين مقدس اسلام و احياى ارزشهاى دينى، برقرارى حكومت جهانى اسلام و حاكميت فرهنگ اسلامى و رسوايى متمهديان و داعيه داران مهدویت نوعى و معرفى دجالان. در بخش پنجم به انواع شعر مهدوى در زبان فارسى پرداخته و آن‌ها را هم از نظر درونى و محتوايى و هم از جهت شاكله بيرونى و ساختارى بررسى كرده است. در پايان اين بخش هم در مورد هر يك از انواع شعر مهدوى نمونه‌هايى ارايه شده است. در بخش ششم (بايدها و نبايدهاى شعر مهدوى) در زبان فارسى مورد بررسى قرار گرفته و بخش پايانى كتاب با نمونه‌هايى از شعر مهدوى معاصر سامان يافته است.

  منابع مقاله

  1. متن و مقدمه كتاب
  2. پايگاه حوزه، گفتگو با محمدعلى مجاهد

  وابسته‌ها