دیوان اشعار

  از ویکی‌نور
  ‏دیوان اشعار
  دیوان اشعار
  پدیدآورانالهی قمشه‌ای، مهدی (شاعر)
  عنوان‌های دیگرمجموعه ديوان الهي شامل؛ نغمه الهي - نغمه حسینی- نغمه عشاق

  مقدم

  ديوان
  ناشربرادران علمي
  مکان نشرايران - تهران
  سال نشرمجلد1: 1366ش ,
  موضوعشعر فارسی - قرن 14

  شعر مذهبي - قرن 14

  واقعه کربلا، 61ق. - شعر
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‏PIR‎‏ ‎‏7953‎‏ ‎‏/‎‏ل‎‏78‎‏ ‎‏د‎‏9
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf


  دیوان اشعار، اثر محی‌الدین مهدی الهی قمشه‌ای، مجموعه‌ای است از اشعار وی شامل نغمه الهی، نغمه حسینی، نغمه عشاق و رباعیات و مسمطات و اسرار حج و نغمه لاهوت.

  ازآنجاکه نسخه دیگری از این کتاب، در نرم‌افزار موجود است، در این نوشتار، به معرفی نسخه‌ای پرداخته شده که توسط انتشارات کتاب‌فروشی برادران علمی، به چاپ رسیده است.

  این نسخه، با مقدمه‌ای از نویسنده آغاز گردیده است. نویسنده در این مقدمه، به ذکر تذکراتی پرداخته است، از جمله آنکه در برخی از غزلیات کتاب، تخلص ذکر نگردیده و یا در چاپ ساقط شده است و گاهی غزلی تکرار شده و گاهی شعری از غزلی به غزلی انتقال یافته است. همچنین به این نکته اشاره شده است که در این کتاب، از اول نغمه الهی تا آخر نغمه عشاق، آنچه از کلمات می‌‎و معشوق و سایر الفاظ عاشقانه در شعر مذکور است، طبق اصطلاحات اهل معرفت، ابدا نباید محمول بر معانی جسمانی و مادی پنداشت، بلکه اشاره به مقاصدی عالی‌تر از این عالم است و شاعر، گاهی با اشاره و گاهی صریح، مقصود خود را بیان نموده است.[۱].

  در این نسخه، فهرست مطالب در ابتدای کتاب آمده و در پاورقی‌ها که بسیار کم و اندک می‌باشد، علاوه بر توضیح برخی از واژگان متن[۲]، به توضیح برخی از عبارات، پرداخته شده است.[۳].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص1
  2. ر.ک: پاورقی، ص138
  3. ر.ک: همان، ص291

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها