ديوان أبي‌الحسن الششتري

  از ویکی‌نور
  دیوان أبی‌الحسن الششتری: امیر شعراء الصوفیه بالمغرب و الاندلس (610 ه - 668 ه)
  ديوان أبي‌الحسن الششتري
  پدیدآورانعدلونی ادریسی، محمد (نویسنده) ابوالفیوض، سعید (نویسنده)
  ناشردار الثقافة
  مکان نشرلبنان - بیروت
  سال نشر2008م.
  چاپچاپ یکم
  شابک9981-02-826-6
  موضوعشعر عربی - قرن 7ق.

  شعر عرفانی - قرن 7 ق.

  تصوف - اندلس

  تصوف - مغرب
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏/‎‏ش‎‏5‎‏د‎‏9 / 4277 ‏PJA‎‏
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  ديوان أبي‌الحسن الششتري، مجموعه اشعار ابوالحسن ششتری (610-668ق)، شیخ، فیلسوف، فقیه و شاعر صوفی اندلسی است که به زبان عربی و با تحقیق و توضیحات محمد عدلونی ادریسی و سعید ابوالفیوض به چاپ رسیده است.

  دیوان حاضر، به‌واسطه اشتمال آن بر اشعار موزون، موشحات (یکی از آرایه‌های ادبی در شعر است که اگر حروف اول هر بیت یا مصرع به‌ دنبال یکدیگر قرار گیرند، نام یا لقب کسی یا واژه‌ای یا بیت و جمله‌ای دیگر تشکیل شود) و تصانیف، یکی از آثار غنی و ارزشمند نویسنده محسوب می‌شود که سرشار از دلالت‌ها و تأیید واقعی و معنوی است. وی در این کتاب، به توضیح و آشکار کردن تجربیات خود به‌وسیله استفاده از تعبیرات شاعرانه، در قالب اشعار صوفیانه، به‌اعتبار مهم‌ترین وسیله نقل اخبار باطنی که بیان آنها با تعابیر دیگر ناشدنی است، پرداخته است[۱].

  آنچه باعث اهمیت کتاب می‌شود، آن است که در آن، اشعار شوشتری، اعم از اشعار فصیح یا توشیحی و تلویحی و تصانیف عامه‌ای که دربردارنده نظریات، آراء و تفکرات مذهبی و فلسفی او در تصوف می‌باشد، ارائه گردیده است[۲].

  پیش از آغاز اشعار، مقدمه مفصلی از محققان در ابتدای کتاب آمده که در آن، از لحاظ تاریخی و اجتماعی، به بررسی دوران زندگی شوشتری پرداخته شده و اطلاعات مفیدی از زندگی وی، در اختیار خواننده قرار گرفته است[۳].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص5
  2. ر.ک: همان
  3. ر.ک: همان، ص6

  منابع مقاله

  مقدمه.

  وابسته‌ها