کلیات دوازده جلدی صامت

  از ویکی‌نور
  کلیات دوازده جلدی صامت
  کلیات دوازده جلدی صامت
  پدیدآورانصامت بروجردی، محمدباقر (نويسنده)
  عنوان‌های دیگردر مناقب و مدایح و مصائب و مراثی ائمه معصومین سلام الله علیهم اجمعین بانضمام روایات و حکایات و نصایح
  ناشربرادران علمی
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر13سده
  چاپ1
  شابک-
  موضوعشعر فارسی - قرن 14 - شعر مذهبی - قرن 14
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏د‎‏9 7729 ‏‎‏PIR‎‏
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  کلیات دوازده جلدی صامت، اثر محمدباقر صامت بروجردی (1260-1331ق)، یکی از شاعران مذهبی و مدیحه‌سرایان قرن سیزدهم و چهاردهم ایران، مجموعه‌ای است از مناقب، مدایح، مصائب و مراثی اهل‌بیت(ع) به‌انضمام روایات و حکایات و نصایح.

  در این کتاب، نخست اشعاری درباره مدح امیرالمؤمنین و فضایل آن امام و همچنین مراثی ایشان ذکر شده و سپس اشعاری در مورد مصایب امام حسین(ع) و واقعه کربلا به‌صورت نوحه و مرثیه ذکر گردیده که زبان حال زینب(س)، کودکان امام حسین، زبان حال شیعیان و شرح احوال و کیفیت شهادت حضرت عباس(ع)، امام حسین(ع)، علی ‎اصغر(ع)، علی ‎اکبر(ع)، قاسم بن الحسن(ع)، مسلم بن عقیل و فرزندانش، حالات امام سجاد(ع) و زینب(س)، داستان اسیری خاندان امام حسین(ع) و توصیف عطش فرزندان امام حسین(ع) و رنج‎ها و غم‎های آنان در این نوحه‎‌‌ها و مراثی منعکس گردیده است.

  پیرامون سبک شعرى صامت، باید به این نکته اشاره نمود که وی داراى طبعى رسا و توانا بوده و رویکرد جدى او به مقوله‌هایى که در شعر آیینى مطرح است، آثار منظوم او را منزلتى خاص بخشیده است و مراثى و مناقب او از دیرباز مورد عنایت شیفتگان و ستایشگران اهل‌بیت(ع) بوده است. وى از شیوه کلامى سبک عراقى در سرودن آثارش سود جسته است[۱].

  منظومه‌هاى آیینى صامت، خصوصا مراثى عاشورایى او در سده اخیر بازتاب چشمگیرى در محافل دینى و هیئت‌هاى مذهبى داشته و ستایشگران اهل‌بیت(ع) با قرائت آثار ماتمى او، نام و یادش را زنده نگاه داشته‌اند. او را باید از پیش‌گامان شعر آیینى در یک‌صد ساله اخیر دانست[۲].

  اثر حاضر بارها به چاپ رسیده و حاوى انواع قالب‌هاى شعرى در موضوعات آیینى است. غزلیات او نیز حال و هواى خاص به خود دارد. براى نمونه منتخبى از آثار ماتمى او را مرور مى‌کنیم:

  روز ایجاد که حق خلقت دنیا می‌کرددر پس پرده علی بود و تماشا می‌کرد
  بلکه از آینه «كنت نبيا» چو نبی سیر در آب و گل آدم و حوا می‌کرد
  بود سرمنزل آدم به شبستان عدم که دوتا قد رسا در بر یکتا می‌کرد
  کاش در یاری فرزند غریبش ز نجف یک زمانی به صف کرب‌وبلا جا می‌کرد[۳]

  پانویس

  1. ر.ک: مجاهدی، محمدعلی، ص470
  2. ر.ک: همان
  3. ر.ک: همان، ص471

  منابع مقاله

  مجاهدی، محمدعلی، «کاروان شعر عاشورا»، قم، زمزم هدایت، ص1386.

  وابسته‌ها