دیوان حکیم الهی قمشه‌ای

  از ویکی‌نور
  ديوان حکيم الهي قمشه‌اي
  دیوان حکیم الهی قمشه‌ای
  پدیدآورانالهی قمشه‌ای، مهدی (نویسنده)

  الهی قمشه‌ای، حسین (گردآورنده)

  الهی قمشه‌ای، حسین (به اهتمام و مقدمه)
  ناشرروزنه
  مکان نشرايران - تهران
  سال نشر1394ش
  شابک978-964-6176-17-1
  زبانفارسی
  کد کنگره
  ‏ل?? ک? / 7953 PIR
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  دیوان حکیم الهی قمشه‌ای، اثر مهدی الهی قمشه‌ای، به اهتمام و مقدمه دکتر حسین الهی قمشه‌ای و یادداشت‌های طیبه الهی قمشه‌ای (تربتی)، توسط انتشارات روزنه به چاپ رسیده است. این کتاب شامل 566 غزل، 74 قصیده، چند مسمط، حکایت و رباعی، با مضامین عرفانی، فلسفی، اعتقادی و اخلاقی است.

  در ابتدای کتاب مقدمه‌ای با عنوان «نغمه عشاق» از دکتر حسین الهی قمشه‌ای فرزند مرحوم دکتر مهدی محیی‌الدین الهی‌ قمشه‌ای (1280-1352ش)، ذکر گردیده [۱]و در آن به شرح زندگانی پدرش و تحصیلات و اساتید[۲] و آثار ایشان[۳] پرداخته است.

  سپس یادداشتی به قلم طیبه الهی قمشه‌ای همسر حکیم الهی قمشه‌ای نگاشته شده است و در آن از چهل سال مصاحبت با الهی سخن گفته است[۴].

  در ادامه، متن اصلی دیوان الهی قمشه‌ای آمده است. البته در این نسخه از کتاب برخلاف کلیات دیوان حکیم الهی قمشه‌ای نسخه انتشارات علمیه اسلامیه و نیز نسخه دیوان اشعار انتشارات برادران علمی، بخش نغمه الهی در شرح خطبه همام از نهج‌ البلاغه امیرالمؤمنین علی(ع) [۵]و نیز بخش نغمه حسینی در تاریخ واقعه جانگداز کربلا[۶] و نیز اسرار حج عاشقان[۷] و نغمه لاهوت در شرح حدیث کمیل رضوان‌الله‌علیه[۸] نیامده است.

  پانویس

  منابع مقاله

  وابسته‌ها