احمدی بیرجندی، احمد

  از ویکی‌نور
  احمدی بیرجندی، احمد
  نام احمدی بیرجندی، احمد
  نام‌های دیگر
  نام پدر حاج ملامحمد دهگی بیرجندی
  متولد 1301ش
  محل تولد بيرجند
  رحلت 1377 ش
  اساتید دكتر خانلرى

  دكتر يحيى مهدوى

  محمد معين

  الهى قمشه‌اى

  برخی آثار مدایح رضوی(ع) در شعر فارسی

  مناقب فاطمی در شعر فارسی

  کد مؤلف AUTHORCODE01438AUTHORCODE

  احمد احمدى بيرجندى (1301-1377ش)، مؤلف و مترجم 107 كتاب و مقاله ادبی و مذهبی، مدرس، رياست كتابخانه جامع گوهرشاد (1362)، پژوهشگر بنياد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و مركز خراسان‌شناسی (1370)

  ولادت

  به سال 1301 شمسى در بيرجند متولد شد.

  تحصیلات

  قرآن و کتاب‌هاى مذهبى را در مكتب‌خانه آموخت و در سال 1324 برای ادامه تحصيل روانه تهران شده در رشته زبان و ادبيات فرانسه به دانش‌اندوزى پرداخت و در سال 1328 ليسانس زبان فرانسه گرفت. در همین سالها درسهاى فرعى ادبيات را در محضر دكتر محمد معين، دكتر خانلرى، دكتر يحيى مهدوى و عالم ربانى الهى قمشه‌اى آموخت و ادبيات فارسی در دل و جانش پرورش يافت. در سال 1328 به زادگاهش بيرجند بازگشت و به تدريس زبان فرانسه پرداخت، ضمناً با مجله يغما همكارى داشت و مقالاتى مفيد از نشريات فرانسه برای آن مجله ترجمه مى‌كرد.

  در سال 1340 به مشهد منتقل شد و دلبستگى‌اش به زبان و ادبيات فارسی بر تخصص در زبان فرانسه غالب آمد و مقرر شد به عنوان دبير ادبيات فارسی در دبيرستانها و تربيت معلم و دانشسراى راهنمايى به تدريس پردازد. البته هشت سال هم در دانشكده تازه تاسيس الهيات به تعليم زبان فرانسه اشتغال داشت.

  وفات

  مرحوم احمدى كه از نویسندگان بنياد پژوهش‌هاى آستان قدس رضوى به شمار مى‌رفت به سال 1377 در شهر مقدس مشهد دار فانى را وداع گفت.

  آثار

  برخى آثار وى عبارتند از: اشك خون: مناقب و مراثى حضرت سيدالشهداء(ع)، پرتوى از سيماى تابناك على‌عليه‌السلام، چهارده اختر تابناك، خداپرستى در شعر فارسی، داناى راز (زندگى، انديشه و شعر اقبال لاهورى)، على‌عليه‌السلام اسوه تقوى و عدالت، مدايح رضوى در شعر فارسی، مدايح محمدى(ص) در شعر فارسی، مدايح و مراثى حضرت ابوالفضل‌عليه‌السلام در شعر فارسی، مناجات و دعا در شعر فارسی، مناقب حضرت موسى‌بن جعفرعليهماالسلام در شعر فارسی، مناقب علوى در شعر فارسی، مناقب فاطمى در شعر فارسی، مناقب و مراثى اهل‌بيت‌عليهم‌السلام، نوبهار عالم جان (مناقب مهدوى در شعر فارسی)، و ده‌ها مقاله ادبى و غير آن در مجلات. همچنين مقالاتى در ترجمه‌آثار ديگران و مقالاتى در نقد آثار ديگران.

  وابسته‌ها