معرفت امام عصر علیه‌السلام و تکلیف منتظران

  از ویکی‌نور
  معرفت امام زمان(عج) و تکلیف منتظران
  معرفت امام عصر علیه‌السلام و تکلیف منتظران
  پدیدآورانشفیعی سروستانی، ابراهیم (نویسنده)
  ناشرموعود عصر(عج)
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1387 ش
  چاپ3
  شابک964-6968-77-5
  موضوعمحمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - مهدویت - انتظار
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏ش‎‏7‎‏م‎‏6
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  معرفت امام زمان(عج) و تکلیف منتظران اثر ابراهيم شفيعى سروستانى که در سال 1384ش منتشر شده است تا مردم وجوه مختلف اعتقادى، تاريخى، فرهنگى و اجتماعى فرهنگ انتظار را بشناسند و وظايف و تكاليف خود را نسبت به آخرين حجت خدا بیش از پیش دریابند.

  كتاب كه به زبان فارسى و با قلمى بى‌پيرايه نگارش يافته، اثرى است جامع در زمينه مهمترين موضوعات و مسائلى كه در حوزه مباحث مهدوى مطرح بوده است. اين كتاب مورد توجه عموم مردم، به ويژه اقشار تحصيل كرده و دانش‌پژوهان قرار گرفته است.

  ساختار

  كتاب با مقدمه مؤلف آغاز شده و مطالب در پنج فصل و هر فصل در چندين گفتار، بر اساس سير و ترتيب منطقى مناسب، با شروع از خصايص و ويژگى‌هاى امام مهدى(ع)، بررسى مفاهيمى چون انتظار و در نهايت آفات و بايسته‌ها، ارائه گرديده است؛ به گونه‌اى كه خواننده بتواند به نگرشى جامع، عميق و گسترده در زمينه معارف مهدوى و موضوعات مرتبط با آن دست يابد.

  از جمله اهداف اين اثر، تدوين متنى آموزشى است تا خواننده را به تدريج و بر اساس سيرى منطقى با باور مهدوى و فرهنگ انتظار آشنا ساخته و او را براى فعالیت‌های پژوهشى و مطالعات عميق‌تر و گسترده‌تر در اين زمينه آماده سازد.

  بهره‌گيرى از منابع اصلى و دست اول، دقت در نقل اقوال و روايات به همراه پاسخگويى به پرسش‌ها و ابهام‌هاى گوناگونى كه در حال حاضر در زمينه اين باور و فرهنگ وجود دارد از نقاط قوت اين اثر به شمار مى‌رود.

  گزارش محتوا

  مقدمه به تبيين موضوع معرفت امام از دو ديدگاه كلامى- تاريخى و فرهنگى- اجتماعى و ضرورت آن در عصر حاضر پرداخته و در ادامه، اهداف، ويژگى‌ها و ساختار كتاب تشريح شده است.

  در فصل اول كتاب تصوير جامعى از ابعاد گوناگون شخصيت امام عصر(ع) ارائه و موضوعات مختلفى چون تاريخ زندگانى، ويژگى‌هاى ظاهرى، خصال و صفات، اثبات امامت ايشان، غيبت، مفهوم و علل آن ونيز جايگاه آن حضرت(ع) در عالم هستى بررسى و تبيين شده است.

  در فصل دوم، پس از تبيين دو مفهوم توّلى (ولايت‌ورزى) و تبرّى (برائت‌جويى) به عنوان دو پايه اساسى انتظار در عصر غيبت، موضوع انتظار از ابعاد مختلف مفهومى، اعتقادى و كاركردى بررسى شده و ديگاه‌ها و رويكردهاى مختلفى كه در اين زمينه وجود دارد، به ويژه رويكرد امام خمينى(ره) مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است تا در نهايت خواننده به شاخصه‌هاى يك ديدگاه معتدل و در عين حال همه جانبه‌نگر، در زمينه انتظار امام عصر(ع) دست يابد.

  فصل سوم، به بررسى موضوعات مختلف مرتبط با ظهور امام عصر(ع) اختصاص يافته و در آن موضوعات متنوعى همچون زمان، شرايط و نشانه‌هاى ظهور، چگونگى تحقق آن، خصايص، ويژگى‌ها و تعداد ياران قائم(ع)، اركان و ابعاد عدالت مهدوى(ع) و چشم‌انداز جهان پس از ظهور مورد بررسى و تجزيه و تحليل قرار گرفته است.

  در اين فصل، به ويژه تلاش شده است كه تصويرى همه‌جانبه از تحولات سياسى، فرهنگى و اقتصادى عصر ظهور و تغييراتى كه در اين عصر در حيات فردى و اجتماعى انسان‌ها رخ مى‌دهد، ارائه گردد.

  در فصل چهارم، ضمن تبيين مهمترين بايدها و نبايدهاى تبليغ و ترويج فرهنگ انتظار و ارائه راهكارهايى براى تعميق و گسترش هرچه بيشتر اين‌گونه فعاليت‌ها، از جمله ارتباط معنوى با امام عصر(عج)، توجه به جايگاه و شأن رفيع ايشان، پرهيز از تعيين وقت براى ظهور، برخى از آسيب‌ها و آفت‌هايى كه فعالیت‌های تبليغى و ترويجى در حوزه مهدویت را تهديد مى‌كنند، بررسى و تبيين شده است.

  در آغاز فصل پنجم، از برخى روزها و ماه‌هاى سال كه انتظار در آنها جلوه و درخشش بيشترى دارد، همچون شب نيمه شعبان و ماه مبارک رمضان ياد و اعمال و ادعيه خاص اين ايام بيان شده است و در پايان آن نيز به دليل ارادت وصف ناشدنى همه شیعیان ايران اسلامى به هشتمين امام معصوم، حضرت رضا(ع)، به بررسى باور مهدوى در كلام رضوى پرداخته شده و بخشى از رواياتى كه از آن حضرت در زمينه باور مهدوى و فرهنگ انتظار نقل شده، مورد بررسى قرار گرفته است.

  در پايان مى‌توان چنين ادعا كرد كه اين اثر توانسته است از يك سو بر اصول و مبانى پذيرفته شده در ديدگاه كلامى- تاريخى مبتنى بوده و موضوعات و مسائلى را كه در اين ديدگاه مورد توجه قرار گرفته است، با زبان و ادبيات روز و متناسب با نيازهاى اين زمان بررسى و تبيين كند و از سوى ديگر، با چهارچوب‌ها و موازين مورد پذيرش ديدگاه فرهنگى- اجتماعى هماهنگ باشد و باور مهدوى و فرهنگ انتظار را به عنوان حقيقتى جارى و سارى در عصر و جامعه ما مطرح سازد.

  وضعيت كتاب

  كتاب، دربردارنده مجموعه مقالاتى است كه در طول سال‌هاى 1376 تا 1384 از سوى مؤلف نوشته و در مجله موعود منتشر شده است. بخش‌هايى از اين اثر، چند سال قبل به عنوان «شناخت زندگى‌بخش» چاپ شده است.

  فهرست مطالب در ابتدا و فهرست منابع با عنوان كتابنامه، در انتهاى كتاب آمده است. پاورقى‌ها بيشتر به ذكر منابع و توضيح برخى عبارات اختصاص دارد.

  منابع مقاله

  مقدمه و متن كتاب.

  وابسته‌ها