پنجه بر آفتاب (1)

  از ویکی‌نور
  پنجه بر آفتاب (1)
  پنجه بر آفتاب (1)
  پدیدآوراندهقانی‌آرانی، زهیر (نويسنده)
  عنوان‌های دیگربررسی و تحلیل فعالیت‌های غرب علیه باورداشت مهدویت
  ناشرمرکز الدراسا‌ت‌ الوحدة العربیة
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1396ش
  چاپ2
  شابک978-600-8372-12-7
  موضوعمهدویت - مهدویت - انتظار - موعود گرایی
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /د9پ9 224 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  پنجه بر آفتاب (1)، اثر زهیر دهقانی آرانی، بررسی و تحلیلی است بر فعالیت‌های غرب علیه باورداشت مهدویت.

  ساختاربندى مطالب کتاب، به دلیل گستردگى موضوع از یک‌سو و وابستگى موضوعات به یکدیگر از سوى دیگر، بسیار دشوار بود؛ لذا سعى گردید مطالب در سه گروه زیر، تقسیم‌بندی شود:

  1. توجه غرب به نقش و جایگاه اسلام در آخرالزمان؛
  2. توجه غرب به منجى اسلامى، چرا و چگونه‌؟؛
  3. توجه غرب به مهدویت شیعى و منجى‌باورى در ایران[۱].

  در بخش اول، به‌طور کلى به مطالبى در زمینه نگاه غرب به روایات و دیدگاه‌هاى آخرالزمانى مطرح‌شده در اسلام از سویى و تلقى مذهبى گروهى از غربیان از نقش اسلام در آخرالزمان بنا بر آموزه‌هاى دینى خویش پرداخته مى‌شود. بخش دوم، حاوى مطالبى است که نشان‌دهنده نوع نگاه غرب به مهدویت اسلامى - فارغ از تعریف شیعى یا سنى - آن است. در این زمینه نوشته‌هایى حاکى از توجه غرب به مهدى‌باورى میان مسلمانان ارائه شده است. در بخش سوم، به‌طور خاص، توجه غرب به مهدویت شیعى مورد توجه قرار گرفته و در این زمینه گزارش‌هایى از نوع برخورد و حساسیت صاحب‌نظران و رسانه‌هاى غربى بر موضوع «امام مهدى(ع) به روایت شیعیان» و به‌تبع آن، منجى‌باورى شیعى در ایران ارائه شده است. مقدمه ابتدایى بحث نیز به‌طور خلاصه به شیوه و قلمرو نگاه تبلیغى غرب و رسانه‌هاى غربى به منجى اسلامى پرداخته است[۲].

  ازآنجاکه مخاطب اصلى کتاب در درجه اول فعالان و متخصصان حوزه‌هاى مسائل دینى، آخرالزمانى و سیاسى و در درجه دوم عموم علاقه‌مندان حوزه مهدویت است، لذا در موارد لزوم به نقد مختصرى از مطلب گزارش داده‌شده بسنده شده و نقد کامل و دقیق آن به زمان و جایگاه دیگرى موکول گردیده است؛ چراکه به نظر نویسنده، نقد و تحلیل دقیق سامانه‌ى فکرى و دستگاه سیاسى، فرهنگى و مذهبى غرب مجالى وسیع مى‌طلبد و از هدف اصلى این کتاب بیرون است[۳].

  برخى مطالب مندرج در این کتاب، حاوى ضمیمه‌هاى نوشتارى، آمارى، تصویرى و یا ویدئویى است. تلاش گروه غرب و مهدویت بر آن است که این محتویات به‌صورت لوح فشرده نیز عرضه گردد تا بتوان علاوه بر مقالات ارائه‌شده، مستندات مورد اشاره در دسترس کارشناسان و علاقه‌مندان قرار گیرد[۴].

  پانویس

  1. ر.ک: پیشگفتار، ص11
  2. ر.ک: همان
  3. ر.ک: همان، ص11-12
  4. ر.ک: همان، ص12

  منابع مقاله

  پیشگفتار.


  وابسته‌ها