شرایط ظهور از دیدگاه قرآن کریم

  از ویکی‌نور
  شرایط ظهور از دیدگاه قرآن کریم
  شرایط ظهور از دیدگاه قرآن کریم
  پدیدآورانقرائتی، محسن (نويسنده) ملایی، حسن (گردآورنده)
  ناشربنياد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1394ش
  چاپ3
  شابک978-600-7120-53-8
  موضوعمهدویت - جنبه‌‏های قرآنی - مهدویت - احادیث - مهدویت - انتظار
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /م86 ق43 104 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  شرایط ظهور از دیدگاه قرآن کریم، کتابی است بر اساس آثار محسن قرائتی، پیرامون شرایط الهی و انسانی ظهور از دیدگاه قرآن کریم.

  این کتاب، حاصل تدوین تفکرات و اندیشه‌های حجت‌الاسلام قرائتی است که در تهیه آن، از نرم‌افزار مجموعه آثار ایشان که از آثار مکتوب و بیش از سه دهه سخنرانی‌های ایشان در مجموعه «درس‌هایی از قرآن» فراهم گردیده، استفاده شده است[۱].

  این کتاب سعی دارد با تکیه بر مطمئن‌ترین منبع دین، یعنی قرآن کریم و با کمک مفسران حقیقی آن، یعنی معصومان(ع) و نیز با نگاهی آسیب‌شناسانه، ضمن پیرایش تصور عمومی درباره مقوله ظهور، برداشت صحیح از ظهور و شرایط آن را به همگان عرضه و مقدمات تلاش برای فراهم کردن زمینه‌های مردمی ظهور را فراهم و بدین وسیله، زمینه تعلق اراده خداوند به ظهور را مهیا کند[۲].

  مطالب کتاب، در دو بخش، ارائه گردیده است.

  بررسی شرایط ظهور و آن‌هم با توجه به آیات قرآنی، یکی از مهم‌ترین موضوعات در حوزه مباحث مهدویت است که پرداختن به آن، برای همه منتظران امام زمان(عج) ضرورت دارد. لذا پیش از ورود به بحث اصلی کتاب، مقدماتی طرح گردیده تا با تکیه بر آن‌ها، مباحث بیان شود. ازاین‌‎رو، بخش نخست، به کلیاتی در این‌باره، اختصاص یافته است که از جمله آنها عبارتند از: حتمی بودن ظهور حضرت مهدی(عج) در قرآن، رابطه علت غیبت با مسئله ظهور، زمینه‌سازی برای ظهور در قرآن، قرآن و جایگاه تلاش در رسیدن به آرزوها، رابطه تلاش و دعا در قرآن، نقش توکل در زمینه‌سازی ظهور، قرآن و مسئله امدادهای غیبی، شرایط نزول امدادهای الهی از منظر قرآن و...[۳].

  با توجه به مطالبی که در بخش قبلی کتاب مطرح گردیده، ظهور امام زمان(عج)، نیازمند وقوع شرایطی است که برخی از آنها، از جانب خدا و برخی دیگر، نیازمند فراهم شدن آن به دست انسان‌هاست. این شرایط در آیات قرآن و به‌تبع آن در احادیث بیان شده است. آنچه در بخش دوم کتاب آمده، شمارش و بررسی شرایط الهی و انسانی ظهور است که برخی از آنها، عبارتند از: اراده پروردگار؛ وجود رهبری معصوم، توانا و آگاه برای جهان؛ داشتن برنامه و قوانین جامع برای جهان؛ امداد الهی و غیبی؛ شکوفا شدن استعدادهای نهفته در انسان و...[۴].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص10
  2. ر.ک: همان
  3. ر.ک: متن کتاب، ص13
  4. ر.ک: همان، ص46

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها