آیینه اسرار

  از ویکی‌نور
  آیینه اسرار
  آیینه اسرار
  پدیدآورانکریمی، حسین (نویسنده)
  عنوان‌های دیگربررسی حدیث بنای مسجد مقدس جمکران و دیدار با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف
  ناشرمسجد مقدس جمکران
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1384 ش
  چاپ4
  شابک964-6705-52-9
  موضوعمحمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - رویت

  محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - معجزات

  مسجد جمکران، قم
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏BP‎‏ ‎‏261‎‏ ‎‏/‎‏ک‎‏4‎‏آ‎‏9
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  آينه اسرار: بررسى حديث بناى مسجد مقدس جمكران و ديدار با امام زمان(عج) اثر حسين كريمى قمى، به بررسى تاريخچه مسجد جمكران و توصيف حكايات مربوط به ملاقات با امام زمان(ع) و مكاشفات مؤمنان پرداخته است. کتاب به زبان فارسی و درسال 1379، به سفارش واحد فرهنگى مسجد جمكران، نوشته شده است.

  ساختار

  کتاب با پيشگفتار مؤلف در بيان انگیزه تأليف، آغاز شده [۱]و مطالب در سه فصل تنظيم گرديده است. مؤلف بعد از ذكر تاريخچه ساخت مسجد جمكران[۲]، صحت و سقم انتساب این مسجد را به امام زمان(ع) از نظر حديثى، كلامى و تاريخى مورد كاوش و تحليل قرار داده است.[۳] در این کتاب، از منابع حديثى و تاريخى شيعه استفاده شده است.

  گزارش محتوا

  فصل اول[۴]، بعد از نقل نماز امام زمان(عج) و حديث بناى مسجد، به توجه مراجعى؛ همچون آيات عظام حايرى، بروجردى، گلپايگانى و... به این مسجد اشاره كرده [۵]و ضمن بيان موقيعت مسجد در زمان صفویه، قاجاريه[۶] و سى سال پيش از نشر کتاب[۷]، چنين نتيجه‌گیرى مى‌كند كه:

  1. نام این مسجد در زمان سابق «مسجد قدمگاه صاحب الزمان(عج)» بوده است.
  2. این مسجد علاوه بر قداست ذاتى، داراى معنویت فوق‌العاده و محل استجابت دعا، بروز كرامات و تشرف بعضى از اولیاءالله به محضر امام زمان(ع) مى‌باشد.
  3. حديث تأسيس مسجد، از نظر محتوا موافق عقل و نقل است و با قواعد ثابت نيز سازگارى دارد و...

  در پایان این فصل، تعدادى از كراماتى كه برای عده‌اى در این مسجد اتفاق افتاده، ذكر شده است[۸]. در فصل دوم[۹]، به منظور جلوگیرى از ورود خرافات و كج‌انديشى‌ها در مسأله ديدار با امام زمان(ع) در دوران غيبت، به نقد و بررسى حكايات مربوط به ملاقات با ايشان پرداخته است. از جمله این حكايات، مواردى است كه مربوط به تشرف افرادى؛ همچون علامه بحرالعلوم[۱۰]، میرزاى شيرازى[۱۱]، آيت‌الله مرعشى نجفى[۱۲] و... مى‌شود. در فصل سوم[۱۳]، با استفاده از روايات، بخشى از رفتار و عقيده شيعه واقعى ذكر شده است؛ با هدف آن كه پيروان ائمه(ع) و شيفتگان حضرت مهدى(عج) خود را با آن منطبق كرده و ارزيابى كنند. اين امور عبارتند از: محدوده مأموريت و راه و روش شیعیان، بعضى از نشانه‌هاى شيعه، ارزش و سرانجام شيعه، عقيده امامیه در امر امامت[۱۴]، عقيده شيعه درباره امام زمان(عج)[۱۵] و راه بهره‌مند شدن از آن حضرت در زمان غيبت[۱۶].

  وضعيت کتاب

  فهرست مطالب در ابتدا و فهرست منابع در انتهاى کتاب آمده است. پاورقى‌ها بيشتر به ذكر منابع پرداخته است.

  پانويس

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. پارسا با مشاركت بنياد فرهنگى حضرت مهدى موعود(عج) و انتشارات مسجد جمكران، (1388)، «امام مهدى(عج) در آينه قلم كارنامه منابع پيرامون امام مهدى عليه‌السلام و مهدویت»، قم، مؤسسه اطلاع‌رسانى اسلامى مرجع، ج 1 ص167.