المهدي المنتظر عليه‌السلام عند الشيعة الإثني عشرية

  از ویکی‌نور
  المهدي المنتظر علیه‌السلام عند الشيعة الإثنى عشرية
  المهدي المنتظر عليه‌السلام عند الشيعة الإثني عشرية
  پدیدآوراندودو، ابوالعید (مترجم) علی، جواد (نویسنده)
  ناشرمکتبة طریق المعرفة
  مکان نشرنجف اشرف - عراق
  سال نشر1426 ق
  چاپ1
  موضوعامامت - نظر شیعه امامیه

  محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. -

  محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - غیبت

  مهدویت

  نواب اربعه
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏8‎‏م‎‏9
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  المهدي المنتظر عليه‌السلام عند الشيعة الإثني‌عشرية در اصل رساله دكترى جواد على يكى از محققان و مورخان معاصر عراقى بوده كه در سال 1938 به زبان آلمانى آن را تدوين كرده و در سالهاى اخير به عربى ترجمه و منتشر شده است. اين اثر جواد على همانند ديگر نوشته‌هاى او عالمانه و محققانه و پربار است و بر خلاف غالب نوشته‌هایى كه به نقل روايت يا مطالبى درباره مهدى و مهدویت اكتفا كرده، كتاب حاضر داراى نظريه پردازى است.

  ظاهرا عنوان اصلى رساله جواد على «مهدى و نواب اربعه» و استاد وى اشتروتمان مستشرق شيعه شناس بوده است. علت عدم انتشار اين اثر در زمان حيات مؤلف، ديدگاه شيعى حاكم بر رساله است و مؤلف نمى خواسته موضع شيعى او در حكومت حزب بعث عراق آشكار شود.

  وى در مقدمه بيان مى‌كند كه بر منابع شيعى تكيه داشته و ديدگاه‌هاى مستشرقان را كه مبتنى بر منابع اهل تسنن است به نقد مى‌گذارد. جواد على در دوره تأليف رساله‌اش با عالمان بزرگ نجف و كاظمين مانند مرحوم کاشف‌الغطاء و شهرستانى مكاتبه داشته و از ايشان بهره برده است.

  در مجموع، مؤلف به دليل شرايط خاص خود، در كتاب به گونه‌اى برخورد كرده كه گويى مورخى بى طرف و غير شيعى تحقيقى ارائه كرده است.

  در اين كتاب از نواب اربعه و شخصيت‌هاى زيادى از عصر غيبت صغرا سخن گفته مى‌شود، چنانكه در ابتداى آن منبع شناسى مفصلى با شرح حالى اجمالى از مؤلفاتى كه در موضوع مهدویت مطلبى نوشته‌اند انجام شده است.