ماذا قال علي عليه‌السلام عن آخر الزمان «الجفر الأعظم»

  از ویکی‌نور
  ماذا قال علي علیه‌السلام عن آخر الزمان «الجفر الأعظم»
  ماذا قال علي عليه‌السلام عن آخر الزمان «الجفر الأعظم»
  پدیدآورانعاشور، علی (نویسنده)
  ناشرفرصاد
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1428 ق
  چاپ2
  شابک964-90914-9-3
  موضوعآخر الزمان

  علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - نظریه درباره آخر الزمان

  فتن و ملاحم

  مهدویت
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏2‎‏م‎‏2
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  ماذا قال علي عليه‌السلام عن آخر الزمان «الجفر الأعظم» اثر سيد على عاشور، مجموعه‌اى است از سخنان امام على(ع) درباره آخرالزمان، فتنه‌هاى آن، امام مهدى(عج) و نشانه‌هاى ظهور ايشان كه به زبان عربى نوشته شده است.

  انگيزه مؤلف، بررسى و بيان پيشگويى‌هاى حضرت على(ع) درباره آخرالزمان است.

  ساختار

  كتاب با مقدمه مؤلف آغاز و مطالب دو دو بخش كلى، ارائه شده است.

  مباحث در بردارنده مجموعه ششصد و هشت حديث از حضرت على(ع) با استناد به متون روايى است. مضامين اين احاديث، پيش‌گويى آينده و مشخص كردن نشانه‌ها، فتنه‌ها، و حوادث آخرالزمان است.

  بخش عمده خبرها درباره حضرت مهدى(عج)، نحوه قيام، ظهور، مشخصات ياران، پرچم و لشكر ايشان است. بخش ديگر مربوط به رجعت، زلزله‌ها، انقلاب‌ها، اسرائيل، اتفاقاتى كه در آسيا و اروپا مى‌افتد و حوادث ديگر كشورهاست كه به تفصيل از متون روايى نقل شده است.

  مطالب عمده كتاب بدين قرار است: علم على(ع) درباره اسرار غيبى از گذشته و حال و آينده، آخرالزمان و مهديون و مهدى(عج) و غيبت ايشان، معرفى امام مهدى(عج) و صفات و ويژگى‌ها و قدرت و سلاح و علم و شيوه ايشان در دعوت، ظهور و ندا و زمان حكومت حضرت مهدى(عج)، مسير و خروج و قيام و ياران حضرت، نشانه‌هاى ظهور و اتفاقات شهرها و كشورهاى مختلف دنيا قبل از ظهور.

  گزارش محتوا

  مقدمه مؤلف به مشهور بودن اخبار غيبى حضرت على(ع) از حوادث آينده مخصوصاً اخبار مربوط به آخرالزمان اشاره كرده است.

  در بخش اول، نویسنده بعد از تعريف علم جفر، به بيان وسعت علم حضرت على(ع) از آخرالزمان پرداخته و پس از اشاره به اين مطلب كه علم على(ع) برگرفته از علم رسول‌الله(ص) مى‌باشد، مقوله زمان را تعريف كرده است.

  از جمله روايات نقل شده، حديثى است كه به خروج عده‌اى قبل از ظهور اشاره مى‌كند كه به زمينه‌سازان ظهور مشهور مى‌باشند.

  از جمله امورى كه اميرالمؤمنين(ع) درباره امام زمان(عج) بيان فرموده، مى‌توان به موارد زير اشاره كرد: فضايل ايشان، مدح آن حضرت، هويت، غيبت اخفاء اسم، منكرين، بقيه الله بودن، دولت و مدت حكومت، شفاعت ايشان، روش هدايت، خون‌خواهى اهل‌بيت(ع) اوصاف ظاهرى، پرچم و شمشير، تأييد به وسيله ملائكه، قدرت و سلاح، فتوحات و...

  برخى از فرمايشات آن حضرت نيز پيرامون علائم ظهور و حوادث پس از آن مى‌باشد؛ از جمله: نداء آسمانى قبل از ظهور، دابه الارض، خروج دجال و سفيانى، خروج يأجوج و مأجوج، رجعت، نزول عيسى(ع) از آسمان و...

  در فرازى از كلام اميرالمؤمين(ع) به حركت و مسير حضرت مهدى(عج) پس از قيام اشاره شده است. ايشان فرموده‌اند كه آن حضرت از كوفه به سمت بيت‌المقدس رفته و در روز جمعه با مردم نماز خواهند خواند و در آن موقع، حضرت عيسى(ع) از آسمان نزول فرموده، پس از مصاحفه با حضرت مهدى(عج) و دادن بشارت پيروزى به ايشان، به آن حضرت اقتدا خواهند فرمود.

  در روايتى ديگر، به موطن و اسامى ياران آن حضرت اشاره شده است؛ از جمله: على و محارب از بصره، عبدالله و عبيدالله از كاشان، عبدالوهاب از شيراز، خالد، حوقل، ابراهيم و مالك از سيراف، محمد، صالح، داود، هواشب، كوش، يونس از عمان و...

  دوم، در پنج قسمت زير، مربوط است به بيان و تشريح وضعيت برخى دول و مناطق جهان در آخرالزمان:

  1. دول عربى و برخى از شهرهاى آنان؛ از جمله حجاز، مدينه، مكه، بيت المقدس، لبنان، شام، دمشق، حلب، حمص، بحرين، عمان، يمن، عراق، مصر و...
  2. كشورهاى آسيايى از قبيل چين، هند، كره، تايلند، نپال، انطاكيه، ارمنستان،، يابان و...
   در مورد كشور چين، چنين آمده است كه حضرت صاحب پس از قيام، به كوفه رفته و چهار مسجد را در آنجا خراب خواهد كرد. سپس قسطنطنيه، چين و جبال ديلم را فتح نموده و در آن‌جا هفت سال اقامت خواهد نمود.
   پيرامون فتح ارمنستان به دست حضرت مهدى(عج) روايت شده است، هنگامى كه ايشان به ارمنستان مى‌رسند، مردم آن سرزمين نزد راهبى دانا رفته و از او مى‌خواهند در مورد آن حضرت تحقيق كند. وى پس از ديدن آن حضرت و پرسيدن سؤالات زيادى از ايشان، اسلامى مى‌آورد؛ ولى مردم آن حضرت را تكذيب كرده و به جنگ با ايشان برخواهند خواست.
  3. كشورهاى آفريقايى سودان، حبشه، كنيا، تانزانيا، سيرالون و...
   اين كشورها مناطقى هستند كه به خوبى از آنها ياد شده است؛ از جمله سودان، كه حضرت فرموده‌اند: پرچم‌هايى از آن به يارى قائم(عج) خروج خواهند كرد كه صاحبان آن، مطيع و محب آن حضرت هستند.
  4. آمريكاى شمالى شامل آلاسكا، كوبا و جوينا.
  5. آمريكاى جنوبى: برزيل، ونزوئلا و اوكلاندا.

  آن حضرت برزيل را چنين توصيف فرموده‌اند: مردم آن به علت فراگير شدن ظلم در سرزمين‌شان، دچار فقر بوده و به نام يك بازى كه در زمينى سرسبز با كره‌اى از جنس پوست انجام مى‌شود، معروف مى‌گردند.

  در پايان، به چند خطبه از نهج‌البلاغه كه در آنها علائم آخرالزمان ذكر شده، اشاره شده است.

  وضعيت كتاب

  فهرست مطالب در انتهاى كتاب آمده است.

  پاورقى‌ها بيشتر به ذكر منابع و توضيح كلمات مشكل متن اختصاص دارد.

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن كتاب.
  2. سايت خبرى معرفى كتاب و نرم افزارهاى مهدویت.
  3. سايت خبرى آفتاب.