داستانهایی از امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه)

  از ویکی‌نور
  داستانهایی از امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه)
  داستانهایی از امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه)
  پدیدآورانارشاد، حسن (نویسنده)
  عنوان‌های دیگربحار الانوار. برگزیده بر گرفته از کتاب بحار الانوار
  ناشرمسجد مقدس جمکران
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1379 ش
  چاپ8
  شابک964-6705-51-0
  موضوعمحمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - سرگذشت‌نامه
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏4‎‏د‎‏2
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  داستان‌هايى از امام زمان(عج) اثر حسن ارشاد، مجموعه‌اى است از يكصد و سى و نه داستان در مورد ملاقات با امام زمان(عج).

  انسان به منظور انتقال يافته‌هاى علمى و اعتقادى خود در طول تاريخ از ابزارهاى زيادى كمك گرفته است كه هر يك از آن‌ها در شرايط خاص خود براى مخاطبان مناسب است. يكى از كارآمدترين ابزارها در اين رابطه، شيوه داستان نويسى است.

  از دوران‌هاى بسيار گذشته تا به امروز، استفاده از زبان قصه و داستان براى ترويج و تفهيم مواد آموزشى امرى رايج بوده است. روشى كه قرآن براى بيان معارف بلند خود نيز از آن سود جسته است كه اين كار در نوع خود اهميت و كارآيى بالاى شيوه داستان نويسى را مورد تاييد قرار مى‌دهد. در لابلاى روايات اهل‌بيت عليهم‌السلام نيز به تعداد زيادى قصه و حكايت آموزنده بر مى‌خوريم كه استفاده از آن‌ها در راستاى آموزش و پرورش همگانى مردم به ويژه قشر جوان بسيار مفيد و مؤثر است. مؤلف هم اثر حاضر را با هدف ترويج فرهنگ مهدویت و نشر معارف امام زمان(عج) در همين راستا گردآورى نموده است و در آن به ترجمه يكصد و سى و نه داستان از كتاب بحارالأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار علیهم‌السلام جلدهاى 51، 52 و 53 اقدام نموده است.

  ساختار عناوين و گزارش محتوا

  اثر از مقدمه و مجموعه‌اى از يكصد و سى و نه داستان در مورد ملاقات با امام زمان(عج) تشكيل شده است.

  در مقدمه، ناشر به انگيزه تألیف و نشر اين اثر مى‌پردازد. مؤلف سپس، در آغاز رواياتى در معرفى شخصيت امام عصر(عج) و توضيح نام ايشان ارائه مى‌نمايد و آن‌ها را طى ماجراى ولادت حضرت مهدى(عج) از ديدگاه حكيمه خاتون عمّه امام حسن عسکری(ع) و ماجراى ازدواج امام حسن عسکری(ع) با نرجس خاتون از زبان بشر بن سليمان و دليل نام‌گذارى حضرت مهدى(ع) به قائم آل محمد(ع) طبق فرمايش امام محمد باقر(ع) بيان مى‌كند. و سپس وقايعى را كه در ملاقات علما و صالحان با امام عصر(عج) اتفاق افتاده است، نقل مى‌كند. از جمله آن‌ها مى‌توان از فرمايش امام محمد باقر(ع) در مورد وجوب سپردن زكات به امام هنگام قيام حضرت مهدى(ع)، اشاره به برخى از نشانه‌هاى خروج حضرت مهدى(ع) در شب معراج، روايتى از امام صادق(ع) درباره معتقدان امام عصر(ع)، سؤال حضرت موسى(ع) درباره پيامبر اكرم(ص) و جانشينان دوازده گانه ايشان، اجازه دادن حضرت مهدى(ع) به دخول على بن احمد بن طنين در مرقد امام حسن عسکری(ع)، دعاى حضرت مهدى(ع) براى فرزنددار شدن قاسم بن علاء (داستان 36)، اهداى خلعت و اجازه حج رفتن توسط امام عصر(عج) به احمد بن اسحاق (داستان 40)، دعاى حضرت مهدى(ع) براى فرزنددار شدن على بن حسين بن بابويه قمى (پدر شيخ صدوق) و تولد شيخ صدوق به دعاى آن حضرت (داستان 41)، ظهور پس از ياس و نااميدى (داستان 56)، دعاى حضرت مهدى(ع) (داستان 57)، سفارش حضرت مهدى(ع) براى رفتن به كربلا براى شفاى يك فرد لال (داستان 60)، زيات حضرت مهدى(ع) در مرقد امام كاظم(ع) تشرف حسن بن وجناء نصيبى خدمت حضرت مهدى(ع) (داستان 108)، و تعليم دعاى فرج و دستور نماز به او، حديث امام صادق(ع) در مورد ماجراى بچه‌دار شدن ابراهیم و تاثير دعا براى تعجيل فرج، داستان احمد بن فارس اديب و من قائم آل محمد(ع) هستم (داستان 109)، عجز مأموران خليفه عباسى از دسترسى به امام عصر(عج) (داستان 112)، نامه‌اى در كنار قبر مطهر امام حسن عسکری(ع) از ورّام بن ابى فراس (داستان 114)، توسل اسماعيل بن حسن هرقلى و دست مسيحيايى (داستان 120) و آخرين داستان جهان پيش از ظهور نور.

  گزارش وضعيت

  مؤلف، در پاروقى‌ها آدرس حكايات وداستان‌ها را از منابع و مصادرى كه استخراج نموده است، آورده است. فهرست مطالب در آغاز اثر آمده است.

  منابع مقاله

  دائرةالمعارف آخر الزمان و امام مهدى(عج) در آينه قلم، ج 2، ص 993.