سفیانی از ظهور تا افول

  از ویکی‌نور
  سفیانی از ظهور تا افول
  سفیانی از ظهور تا افول
  پدیدآورانآیتی، نصرت‌الله (نویسنده)
  ناشرثانی عشر
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1384 ش
  چاپ1
  شابک964-94586-0-3
  موضوعآخر الزمان

  سفیانی

  محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - احادیث

  مهدویت - احادیث
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏آ‎‏9‎‏س‎‏7
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf


  سفيانى از ظهور تا افول اثر نصرت‌الله آيتى مى‌باشد.

  در اين اثر، تلاش شده كه با اعتماد به روايات معتبر و اطمينان آور، تصويرى كامل، منسجم و معقول از سفيانى و رخدادهاى مربوط به او به خواننده ارائه شود.

  مولّف انگيزه از نگارش اثر را در برجسته‌تر بودن موضوع سفيانى در ميان نشانه‌هاى ظهور امام عصر(عج) به دلائل اهتمام پيشوايان دينى به اين نشانه از ميان ديگر عوامل، گستردگى ابعاد اين رخداد نسبت به ساير علائم ديگر از علائم حتمى نشانه‌هاى ظهور و ديگر عطش روز افزون جامعه نسبت به شناخت معارف اصيل و به دور از خرافات مهدویت ذكر مى‌نمايد.

  ساختار

  انسان همواره مشتاق دانستن آينده و حوادث تلخ و شيرين آن مى‌باشد. اين آينده بينى را به آسمانى و زمينى مى‌توان تقسيم نمود، چرا كه آينده بينان يا الهى و آسمانى هستند و ريشه در وحى دارند، و يا آنكه زمينى و ريشه در وحى ندارند.وعده ظهور موعود، يكى از برجسته‌ترين و مهم‌ترين حوادثى است كه آينده بنيان آسمانى پيش‌بينى كرده‌اند، تا آن جا كه نشانه‌ها و حوادث پيش از آن براى مردم بازگو شده است و سفيانى يكى از برجسته‌ترين اين نشانه‌ها مى‌باشد. اگر سازمان‌دهى را به تنظيم مطالب و رعايت چينش منطقى موضوعات مورد بحث كتاب تعريف كنيم، اثر سازمان‌دهى خوب و نسبتاً مناسبى دارد، زيرا در طى يك مقدّمه و سه فصل يك شناخت كامل از تعريف و علائم ظهور و نقد نظريه‌هاى آن و شخصيت، قيام، اهداف و اقدامات سفيانى به خواننده ارائه مى‌دهد. مصّنف در مدلّل و مستند ساختن مطالب و نظريات خود به روش نقلى تكيه نموده و با ذكر روايات از پيامبر اكرم(ص) و ائمه معصومين(ع) در هر موضوع روى آورده است. آن چه قابل ذكر است كه مؤلف معيار و ميزان و ثاقت و حسن و معتبربودن روايات و روش خود را در ارزيابى روايات ذكر ننموده است.

  گزارش محتوا

  در مقدّمه، كليات و فصل اول ضمن تعريف علائم ظهور و رابطه آن با حقيقت بداء، دلايل مختلفى بر ظهور سفيانى به عنوان يك فرد خاص و داراى اوصاف مشخص ارائه نموده است. حتمى بودن قيام سفيانى، تاثير ابن رخداد بر معادلات جهانى، تحولات اساسى دنياى اسلام، تهديدى كه از جانب سفيانى متوجه شیعیان مى‌شود و اعلان جنگ سفيانى با حضرت مهدى(ع)، قيام قطعى امام(ع) و نبرد با سفيانى، فرجام سفيانى و مدت اقدامات سفيانى از مباحثى است كه در فصول ديگر اين كتاب با استناد به روايات معتبر بحث شده است.

  وضعيت كتاب

  اثر فقط داراى فهرست منابع در پايان و فهرست مطالب در آغاز مى‌باشد.

  در متن اثر استناد به روايات شده، ولى روايات و چگونگى اعتبار و وثاقت راويان نيامده كه در پاورقى تمام موارد فوق ذكر و مورد بررسى قرار گرفته است. همچنين در متن، مطالبى از منابع نقل شده كه در پاورقى منابع و مصادر آن براى خواننده براى مراجعه گنجانده شده است.

  منابع مقاله

  پايگاه اطلاع رسانى سراسرى(پارسا)، 1388، امام مهدى(عج) در آينه قلم، قم، مؤسسه اطلاع رسانى اسلامى مرجع

  وابسته‌ها