دوازده گفتار درباره دوازدهمين حجت خدا حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)

  از ویکی‌نور
  ‏دوازده گفتار درباره دوازدهمین حجت خدا حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه الشریف)
  دوازده گفتار درباره دوازدهمين حجت خدا حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)
  پدیدآوراناوسطی، حسین (نویسنده)
  ناشرمشعر
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1386 ش
  چاپ1
  شابک978-964-540-053-6
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  دوازده گفتار درباره دوازدهمين حجت خدا حضرت مهدى(ع) اثر فارسى حسين اوسطى، در پى معرفى و اثبات حجت خدا در عصر غيبت، شناخت امام عصر(عج) و رفع شبهات در اين مورد مى‌باشد.

  انگيزه تأليف، در مرتبه اول، شناخت امام عصر(عج) و در مرتبه بعد، بهره‌بردارى از آثار مثبت اعتقاد به امام زمان(عج).

  ساختار

  كتاب با يك مقدمه آغاز و مطالب در دوازده گفتار، مرتب شده است.

  از جمله ويژگى‌هاى كتاب اين است كه خلاصه‌اى از مطالب ارائه شده در پايان هر گفتار ارائه شده و سؤالات مربوط به هر گفتار، در پايان آن آمده است تا جنبه آموزشى و يادگيرى اين اثر بيشتر شود.

  علاوه بر نقل روايات و مستندات، از دلايل عقلى و نيز از حكايات مفيد در خلال بحث‌ها براى تأييد و تبيين مطالب استفاده شده است.

  گزارش محتوا

  در مقدمه، مباحثى چون الطاف و نعم الهى براى انسان، تأسف از دورى بشر از حجج الهى به واسطه جهل، مكر و دنياپرسى و لزوم حجت الهى در بين خلق و غيبت او در عصر كنونى مطرح شده و مهمترين وظيفه مسلمانان، به خصوص شیعیان را شناخت حضرت و توجه به او دانسته و در انتهاى مقدمه، به قطعى بودن طلوع خورشيد امامت از پشت ابرهاى غيبت اشاره شده است.

  اين دوازده گفتار، به ترتيب عبارتند از:

  1. "اثبات وجود حجت خدا حضرت مهدى(ع) از ديدگاه عقل"، بر اساس لازم بودن شناخت ولى نعمت و هدايت پذيرى از او. در اين گفتار، به مناظره هشام بن حكم و ديدگاه هانرى كربن در اين مورد اشاره شده است.
  2. "اثبات وجود حجت خدا از ديدگاه نقل" با توجه به آيه ولايت و تبليغ و حديث ثقلين كه ائمه(ع) اين آيات را به امام مهدى(عج) تأويل نموده‌اند.
  3. در رابطه كسانى است كه با حضرت مهدى(عج) ملاقات كرده‌اند. البته اسباب و جهات تشرف هر كدام متفاوت بوده و با توجه به توقيع امام مهدى(عج) مطالبى درباره ملاقات ذكر شده است.
  4. پيرامون اثبات وجود حضرت از طريق ظهور و بروز معجزات و كرامات از ناحيه مقدس آن حضرت. حكاياتى مانند اسماعيل هرقلى و... از نمونه‌هاى بارز آن است.
  5. در مورد استغاثه و توسل به خاندان عصمت و طهارت و حضرت مهدى(عج) بوده و با توجه به اصل توسل در قرآن و منابع اهل سنت، نكاتى درباره توسل به امام مهدى(عج) بيان شده است.
  6. پيرامون غيبت امام زمان(عج)، چيستى و فلسفه و فوايد غيبت بوده و توضيحاتى از علامه طباطبايى و ديگر علماى شيعه، زينت‌بخش اين قسمت است. خدمات حضرت در عصر غيبت، برطرف كردن مشكلات و كاستى‌ها، تضمين بقاى مكتب حقه و توجه به اعمال، رفتار و حالات شیعیان و هدايت‌گرى حضرت، از جمله فوائد غيبت داسته شده است.
  7. طول عمر حضرت مهدى(عج) از مباحث مهم اين اثر است؛ با توجه به عمرهاى طولانى برخى از افراد در طول تاريخ و اعترافات بزرگان اهل سنت در اين زمينه كه اراده خداوند متعال بر اين مسئله تعلق گرفته است كه امام مهدى(عج) طول عمر زيادى داشته باشند.
  8. پيرامون مسئله انتظار و مطالبى درباره انتظار در قرآن و روايات و انواع، مراتب و جايگاه آن در مباحث اعتقادى مى‌باشد.
  9. وظايف اهل ايمان در زمان غيبت، لزوم برقرارى ارتباط، دعا، صدقه، انجام برخى عبادات به نيابت از حضرت و اظهار علاقه به وجود مقدس امام زمان(عج) از مطالب ارزنده اين قسمت است.
  10. در اين قسمت، مطالبى درباره وقايع قبل از ظهور مانند علائم ظهور، دين جديد، غربت اسلام، شيوع ظلم و جور و زمينه‌سازى براى ظهور مصلح جهانى مطرح شده است.
  11. ويژگى‌هاى حضرت مهدى(عج) مانند برقرارى عدالت، تجلى عدالت، اجراى احكام از مهمترين بخشهاى اين گفتار است.
  12. پاسخ به سؤالات و شبهات راجع به امام عصر(عج) مانند علائم حتمى ظهور، سفيانى، دجال، اسماء حضرت، دعاى ندبه، نداى آسمانى و... در آخرين گفتار آمده است.

  وضعيت كتاب

  منابع و توضيحات متن در پاورقى‌ها آورده شده و فهرست محتويات، در ابتداى كتاب، به طور تفصيلى ذكر شده است.

  منابع مقاله

  مقدمه و متن كتاب