خامنه‌ای، سید علی

از ویکی‌نور
(تغییرمسیر از آیت‌الله خامنه‌ای)
سید علی حسینی خامنه‌ای
NUR00006.jpg
نام کاملحسینی خامنه‌ای، سید علی
نام‌های دیگر
 • حسینی خامنه‌ای، سید علی بن سید جواد
 • آی‍ت‌ال‍ل‍ه‌ خ‍ام‍ن‍ه‌ای
 • امام خامنه‌ای
 • مقام معظم رهبری
 • رهبر معظم انقلاب
 • Sayyid Ali Hosseini Khamenei
 • Ayatollah Khamenei
نام پدرسید جواد
ولادت29 فروردین 1318 ش
محل تولدمشهد، ایران
دیناسلام
مذهبشیعه
منصبرهبر جمهوری اسلامی ایران
اطلاعات علمی
اساتید
برخی آثار
وبگاه رسمی

سید علی حسینی خامنه‌ای (متولد ۱۳۱۸ش) از مراجع تقلید شیعه و دومین رهبر جمهوری اسلامی ایران. او پیش از انتخاب به رهبری در سال ۱۳۶۸ش، دو دوره رئیس جمهور و مدتی نماینده مجلس شورای اسلامی بوده است. امامت جمعه تهران از سوی امام خمینی(ره) نیز از مناصب شرعی اوست. او پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران یکی از مؤثرترین روحانیون مشهد به شمار می‌رفت.

سيد محمد حسینی خامنه‌اى برادر ایشان  است.

سيّد كمال‌الدين احمد علوی عاملی جد مادری ایشان  است.

از میلاد تا مدرسه

آیت‌الله سید على خامنه‌اى، فرزند حاج سید جواد حسینى خامنه‌اى، در روز 29 فروردین 1318 برابر با 28 صفر 1358ق، در مشهد مقدس چشم به دنیا گشود. ایشان دومین پسر خانواده هستند. زندگى سید جواد خامنه‌اى مانند بیشتر روحانیون و مدرسان علوم دینى، بسیار ساده بود. همسر و فرزندانش نیز معناى عمیق قناعت و ساده‌زیستى را از او یاد گرفته بودند و با آن خو داشتند.

رهبر بزرگوار در ضمن بیان نخستین خاطره‌هاى زندگى خود از وضع و حال زندگى خانواده‌شان چنین مى‌گویند:

«پدرم روحانى معروفى بود، امّا خیلى پارسا و گوشه‌گیر... زندگى ما به‌سختى مى‌گذشت. من یادم هست شب‌هایى اتفاق مى‌افتادکه در منزل ما شام نبود! مادرم با زحمت براى ما شام تهیه مى‌كرد و... آن شام هم نان و کشمش بود».

امّا خانه‌اى را که خانواده سید جواد در آن زندگى می‌كردند، رهبر انقلاب چنین توصیف مى‌كنند:

«منزل پدرى من که در آن متولد شده‌ام تا چهار پنج سالگى من یك خانه 60 الى 70 مترى در محله فقیرنشین مشهد بود که فقط یك اتاق داشت و یك زیرزمین تاریك و خفه‌اى! هنگامى که براى پدرم میهمان مى‌آمد (و معمولاً پدر بنا بر اینكه روحانى و محل مراجعه مردم بود، میهمان داشت) همه ما باید به زیرزمین مى‌رفتیم تا مهمان برود. بعد عده‌اى که به پدر ارادتى داشتند، زمین کوچكى را کنار این منزل خریده به آن اضافه کردند و ما داراى سه اتاق شدیم».

رهبر انقلاب از دوران کودكى در خانواده‌اى فقیر، امّا روحانى و روحانى‌پرور و پاک و صمیمى، این‌گونه پرورش یافت و از چهار سالگى به‌همراه برادر بزرگش، سید محمد به مكتب سپرده شد تا الفبا و قرآن را یاد بگیرند. سپس دو برادر دوران تحصیل ابتدایى را در مدرسه تازه‌تأسیس اسلامى «دارالتعلیم دیانتى» گذراندند.

در حوزه علمیه

ایشان پس از آشنایى با «جامع‌المقدمات» و صرف و نحو در دبیرستان، وارد حوزه علمیه شدند و نزد پدر و دیگر اساتید وقت ادبیات و مقدمات را خواندند.

درباره انگیزه ورود به حوزه علمیه و انتخاب راه روحانیت مى‌گویند:

«عامل و موجب اصلى در انتخاب این راه نورانى روحانیت، پدرم بودند و مادرم نیز علاقه‌مند و مشوق بودند».

ایشان کتب ادبى از قبیل «جامع‌المقدمات»، « سیوطى» و «مغنى» را نزد مدرسان مدرسه «سلیمان‌ خان» و «نواب» خواندند و پدرش نیز بر درس فرزندانش نظارت می‌كردند.کتاب «معالم» را نیز در همان دوره خواندند. سپس «شرائع الإسلام» و «شرح لمعه» را در محضر پدرش و مقدارى را نزد مرحوم «آقا میرزا مدرس یزدى» و «رسائل» و «مكاسب» را در حضور مرحوم حاج شیخ هاشم قزوینى و بقیه دروس سطح فقه و اصول را نزد پدرش خواندند و دوره مقدمات و سطح را به‌طور کم‌سابقه و شگفت‌انگیزى در پنج سال و نیم به اتمام رساندند. پدرشان مرحوم سید جواد در تمام این مراحل نقش مهمى در پیشرفت این فرزند برومند داشتند. رهبر بزرگوار انقلاب، در زمینه منطق و فلسفه، کتاب منظومه سبزوارى را ابتدا نزد «مرحوم آیت‌الله میرزا جوادآقا تهرانى» و بعدها نزد مرحوم «شیخ رضا ایسى» خواندند.

در حوزه علمیه نجف اشرف

آیت‌الله خامنه‌اى که از هیجده سالگى در مشهد، درس خارج فقه و اصول را نزد مرجع بزرگ، مرحوم آیت‌الله ‌العظمى میلانى شروع کرده بودند، در سال 1336 به قصد زیارت عتبات عالیات، عازم نجف اشرف شدند و با شركت در درس‌هاى خارج مجتهدان بزرگ حوزه نجف، از جمله مرحوم سید محسن حكیم، سید محمود شاهرودى، میرزا باقر زنجانى، سید یحیى یزدى و میرزا حسن بجنوردى، اوضاع درس و تدریس و تحقیق آن حوزه علمیه را پسندیدند و قصد اقامت در آنجا نمودند، ولى پدر موافقت نفرمودند؛ لذا پس از مدّتى، به مشهد بازگشتند.

در حوزه علمیه قم

آیت‌الله خامنه‌اى از سال 1337 تا 1343 در حوزه علمیه قم به تحصیلات عالى در فقه و اصول و فلسفه، مشغول شدند و از محضر بزرگانى چون مرحوم آیت‌الله ‌العظمى بروجردى، امام خمینى، شیخ مرتضى حائرى یزدى و علامه طباطبائى استفاده کردند. در سال 1343، براى مواظبت از پدر که یك چشمشان بر اثر «آب مروارید» نابینا شده بود، به مشهد هجرت کردند. خود در این‌باره فرموده‌اند:

«به مشهد رفتم و خداى متعال توفیقات زیادى به ما داد. به‌هرحال، به دنبال کار و وظیفه خود رفتم. اگر بنده در زندگى توفیقى داشتم، اعتقادم این است که ناشى از همان برى است که به پدر، بلكه به پدر و مادر انجام داده‌ام».

ایشان در مشهد از ادامه درس دست‌ برنداشتند و جز ایام تعطیل یا مبازره و زندان و مسافرت، به‌طور رسمى تحصیلات فقهى و اصولى خود را تا سال 1347 در محضر اساتید بزرگ حوزه مشهد، به‌ویژه آیت‌الله میلانى ادامه دادند. همچنین از سال 1343 که در مشهد ماندگار شدند، در کنار تحصیل و مراقبت از پدر پیر و بیمار، به تدریس کتب فقه و اصول و معارف دینى به طلاب جوان و دانشجویان نیز مى‌پرداختند.

مبارزات سیاسى

آیت‌الله خامنه‌اى به گفته خویش: «از شاگردان فقهى، اصولى، سیاسى و انقلابى امام خمینى(ره) هستند». امّا نخستین جرقه‌هاى سیاسى و مبارزاتى و دشمنى با طاغوت را مجاهد بزرگ و شهید راه اسلام، شهید سید مجتبى نواب صفوى در ذهن ایشان زده است. هنگامى که نواب صفوى با عده‌اى از فدائیان اسلام در سال 31 به مشهد رفته، در مدرسه سلیمان‌ خان، سخنرانى پرهیجان و بیداركننده‌اى در موضوع احیاى اسلام و حاكمیت احكام الهى و فریب و نیرنگ شاه و انگلیس و دروغ‌گویى آنان به ملّت ایران، ایراد کردند. آیت‌الله خامنه‌اى که آن روز، از طلاب جوان مدرسه سلیمان‌ خان بودند، به‌شدت تحت تأثیر سخنان آتشین نواب واقع شدند. ایشان مى‌گویند: «همان وقت جرقه‌هاى انگیزش انقلاب اسلامى به‌وسیله نواب صفوى در من به وجود آمده و هیچ شكى ندارم که اولین آتش را مرحوم نواب در دل ما روشن کرد».

همراه با نهضت امام خمینى(ره)

آیت‌الله خامنه‌اى از سال 1341 که در قم حضور داشتند و حركت انقلابى و اعتراض‌آمیز امام خمینى علیه سیاست‌هاى ضد اسلامى و آمریكاپسند محمدرضا شاه پهلوى، آغاز شد، وارد میدان مبارزات سیاسى شدند و شانزده سال تمام با وجود فراز و نشیب‌هاى فراوان و شكنجه‌ها و تبعیدها و زندان‌ها مبارزه کردند و در این مسیر از هیچ خطرى نترسیدند. نخستین بار در محرم سال 1383 از سوى امام خمینى(قدس‌سره) مأموریت یافتند که پیام ایشان را به آیت‌الله میلانى و علماى خراسان در خصوص چگونگى برنامه‌هاى تبلیغاتى روحانیون در ماه محرم و افشاگرى علیه سیاست‌هاى آمریكایى شاه و اوضاع ایران و حوادث قم، برسانند. ایشان این مأموریت را انجام دادند و خود نیز براى تبلیغ، عازم شهر بیرجند شدند و در راستاى پیام امام خمینى، به تبلیغ و افشاگرى علیه رژیم پهلوى و آمریكا پرداختند.

اولین بازداشت

بدین خاطر در 9 محرم برابر با 12 خرداد 1342 دستگیر و یك شب بازداشت شدند و فرداى آن روز به شرط اینكه منبر نروند و تحت نظر باشند آزاد شدند. با پیش آمدن حادثه خونین 15 خرداد، باز هم ایشان را از بیرجند به مشهد آورده، تحویل بازداشتگاه نظامى دادند و ده روز در آنجا با سخت‌ترین شرایط و شكنجه و آزارها زندانى شدند.

دومین بازداشت

در بهمن 1342 برابر با رمضان 1383، آیت‌الله خامنه‌اى با عده‌اى از دوستانشان بر اساس برنامه حساب‌شده‌اى به مقصد کرمان حركت کردند. پس از دو سه روز توقف در کرمان و سخنرانى و منبر و دیدار با علما و طلاب آن شهر، عازم زاهدان شدند. سخنرانى‌ها و افشاگرى‌هاى پرشور ایشان به‌ویژه در ششم بهمن، سالگرد انتخابات و رفراندوم قلابى شاه، مورد استقبال مردم قرار گرفت. در روز پانزدهم رمضان که مصادف با میلاد امام حسن(ع) بود، صراحت و شجاعت و شور انقلابى ایشان در افشاگرى سیاست‌هاى شیطانى و آمریكایى رژیم پهلوى، به اوج رسید و ساواک شبانه ایشان را دستگیر و با هواپیما روانه تهران کرد. رهبر بزرگوار، حدود دو ماه به‌صورت انفرادى در زندان «قزل قلعه» زندانى شدند و انواع اهانت‌ها و شكنجه‌ها را تحمل کردند.

سومین و چهارمین بازداشت

كلاس‌هاى تفسیر و حدیث و اندیشه اسلامى ایشان در مشهد و تهران با استقبال کم‌نظیر جوانان پرشور و انقلابى مواجه شد. همین فعالیت‌ها سبب عصبانیت ساواک شد و ایشان را مورد تعقیب قرار دادند؛ بدین خاطر در سال 1345 در تهران مخفیانه زندگى می‌كردند و یك سال بعد (1346) دستگیر و محبوس شدند. همین فعالیت‌هاى علمى و برگزارى جلسات و تدریس و روشنگرى عالمانه و مصلحانه بود که موجب شد آن بزرگوار بار دیگر توسط ساواک جهنمى پهلوى در سال 1349 نیز دستگیر و زندانى گردند.

پنجمین بازداشت

حضرت آیت‌الله خامنه‌اى، درباره پنجمین بازداشت خویش توسط ساواک مى‌نویسد:

«از سال 48 زمینه حركت مسلحانه در ایران محسوس بود. حساسیت و شدت عمل دستگاه‌هاى جارى رژیم پیشین نیز نسبت به من، که به قرائن دریافته بودند چنین جریانى نمى‌تواند با افرادى از قبیل من در ارتباط نباشد، افزایش یافت. سال 50 مجدداً و براى پنجمین بار به زندان افتادم. برخوردهاى خشونت‌آمیز ساواک در زندان آشكارا نشان مى‌داد که دستگاه از پیوستن جریان‌هاى مبارزه مسلحانه به کانون‌هاى تفكر اسلامى به‌شدت بیمناك است و نمى‌تواند بپذیرد که فعالیت‌هاى فكرى و تبلیغاتى من در مشهد و تهران از آن جریان‌ها بیگانه و به‌ كنار است. پس از آزادى، دایره درس‌هاى عمومى تفسیر و کلاس‌هاى مخفى ایدئولوژى و... گسترش بیشترى پیدا کرد».

ششمین بازداشت

در بین سال‌هاى 1350 و 1353 درس‌هاى تفسیر و ایدئولوژى آیت‌الله خامنه‌اى در سه مسجد «كرامت»، «امام حسن(ع)» و «میرزا جعفر» مشهد مقدس تشكیل مى‌شد و هزاران نفر از مردم مشتاق، به‌ویژه جوانان آگاه و روشنفكر و طلاب انقلابى و معتقد را به این سه مركز مى‌كشاند و با تفكرات اصیل اسلامى آشنا مى‌ساخت. درس نهج‌البلاغة ایشان از شور و حال دیگرى برخوردار بود و در جزوه‌هاى پلى‌كپى‌شده تحت عنوان «پرتوى از نهج‌البلاغة» تكثیر و دست‌به‌دست مى‌گشت. طلاب جوان و انقلابى که درس حقیقت و مبارزه را از محضر ایشان مى‌آموختند، با عزیمت به شهرهاى دور و نزدیكِ ایران، افكار مردم را با آن حقایق نورانى آشنا و زمینه را براى انقلاب بزرگ اسلامى آماده مى‌ساختند. این فعالیت‌ها موجب شد که در دى‌ماه 1353 ساواک بى‌رحمانه به خانه آیت‌الله خامنه‌اى در مشهد هجوم برده، ایشان را دستگیر و بسیارى از یادداشت‌ها و نوشته‌هایشان را ضبط کنند. این ششمین و سخت‌ترین بازداشت ایشان بود و وى تا پاییز 1354 در زندان کمیته مشترك شهربانى زندان بودند. در این مدت، در سلولى با سخت‌ترین شرایط نگه داشته شدند. سختى‌هایى که ایشان در این بازداشت تحمل کردند، به تعبیر خودشان: «فقط براى آنان که آن شرایط را دیده‌اند، قابل فهم است». پس از آزادى از زندان، به مشهد مقدس برگشتند و باز هم همان برنامه و تلاش‌هاى علمى و تحقیقى و انقلابى ادامه داشت. البته دیگر امكان تشكیل کلاس‌هاى سابق را به ایشان ندادند.

در تبعید

رژیم جنایت‌كار پهلوى در اواخر سال 1356، آیت‌الله خامنه‌اى را دستگیر و براى مدت سه سال به ایرانشهر تبعید کرد. در اواسط سال 1357 با اوج‌گیرى مبارزات عموم مردم مسلمان و انقلابى ایران، ایشان از تبعیدگاه آزاد شده، به مشهد مقدس بازگشتند و در صفوف مقدم مبارزات مردمى، علیه رژیم سفاك پهلوى قرار گرفتند و پس از پانزده سال مبارزه مردانه و مجاهدت و مقاومت در راه خدا و تحمل آن همه سختى و تلخى، ثمره شیرین قیام و مقاومت و مبارزه؛ یعنى پیروزى انقلاب کبیر اسلامى ایران و سقوط خفت‌بار حكومتِ سراسر ننگ و ظالمانه پهلوى و برقرارى حاكمیت اسلام در این سرزمین را دیدند.

در آستانه پیروزى انقلاب

در آستانه پیروزى انقلاب اسلامى، پیش از بازگشت امام خمینى(قدس‌سره) از پاریس به تهران، از سوى ایشان، «شوراى انقلاب اسلامى» با شركت افراد و شخصیت‌هاى مبارزى همچون شهید مطهرى، شهید بهشتى، هاشمى رفسنجانى و... در ایران تشكیل گردید؛ آیت‌الله خامنه‌اى نیز به فرمان امام بزرگوار، به عضویت این شورا درآمد. پیام امام توسط شهید مطهرى(ره) به ایشان ابلاغ گردید و با دریافت پیام رهبر کبیر انقلاب، از مشهد به تهران آمدند.

پس از پیروزى

آیت‌الله خامنه‌اى پس از پیروزى انقلاب اسلامى نیز همچنان پرشور و پرتلاش به فعالیت‌هاى ارزشمند خویش در جهت تحكیم اهداف انقلاب اسلامى ادامه دادند و در این راستا مسئولیت‌هاى بزرگى را عهده‌دار شدند، از قبیل:

 • پایه‌گذارى «حزب جمهورى اسلامى» با همكارى و همفكرى تعدادى از علماى مبارز همچون شهید بهشتى، شهید باهنر، هاشمى رفسنجانى و... در اسفند 1357؛
 • معاونت وزارت دفاع در سال 1358؛
 • سرپرستى سپاه پاسداران انقلاب اسلامى، 1358؛
 • امامت جمعه تهران، 1358؛
 • نمایندگی امام خمینى(قدس‌سره) در شوراى عالى دفاع، 1359؛
 • نمایندگی مردم تهران در مجلس شوراى اسلامى، 1358؛
 • حضور فعال و مخلصانه با لباس رزم در جبهه‌هاى دفاع مقدس، در سال 1359 با شروع جنگ تحمیلى عراق علیه ایران؛
 • ریاست جمهورى (به دنبال شهادت محمدعلى رجایى، دومین رئیس جمهور ایران، آیت‌الله خامنه‌اى در مهرماه 1360 باکسب بیش از شانزده میلیون رأى مردمى و حكم تنفیذ امام خمینى(قدس‌سره) به مقام ریاست جمهورى ایران اسلامى برگزیده شدند. همچنین از سال 1364 تا 1368 براى دومین بار به این مقام و مسئولیت انتخاب گردیدند)؛
 • ریاست شوراى انقلاب فرهنگى، 1360؛
 • ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، 1366؛
 • ریاست شوراى بازنگرى قانون اساسى، 1368؛
 • رهبرى و ولایت امت، که از سال 1368، روز چهاردهم خرداد پس از رحلت رهبر کبیر انقلاب، امام خمینى(قدس‌سره)، توسط مجلس خبرگان رهبرى به این مقام والا و مسئولیت عظیم انتخاب شدند و چه انتخاب مبارک و درستى بود که پس از رحلت امام راحل، با شایستگى تمام توانستند امت مسلمان ایران، بلكه مسلمانان جهان را رهبرى نمایند.

تألیف و تحقیق

 1. طرح کلى اندیشه اسلامى در قرآن؛
 2. از ژرفاى نماز؛
 3. گفتارى در باب صبر؛
 4. چهار کتاب اصلى علم رجال؛
 5. ولایت؛
 6. گزارش از سابقه تاریخى و اوضاع کنونى حوزه علمیه مشهد؛
 7. زندگى‌نامه ائمه تشیع (چاپ‌نشده)؛
 8. پیشواى صادق؛
 9. وحدت و تحزب؛
 10. هنر از دیدگاه آیت‌الله خامنه‌اى؛
 11. درست فهمیدن دین؛
 12. عنصر مبارزه در زندگى ائمه(ع)؛
 13. روح توحید، نفى عبودیت غیر خدا؛
 14. ضرورت بازگشت به قرآن؛
 15. سیره امام سجاد(ع)؛
 16. امام رضا(ع) و ولایتعهدى؛
 17. تهاجم فرهنگى (تدوین‌شده از سخنان و پیام‌هاى معظم‌له)؛
 18. حدیث ولایت (مجموعه پیام‌ها و سخنان ایشان که تاكنون 9 جلد آن چاپ شده است).

ترجمه

 1. صلح امام حسن(ع)، تألیف راضى آل یاسین؛
 2. آینده در قلمرو اسلام، تألیف سید قطب؛
 3. مسلمانان در نهضت آزادى هندوستان، تألیف عبدالمنعم نمرى نصرى؛
 4. ادعانامه علیه تمدن غرب، تألیف سید قطب[۱].

پانویس

 1. ر.ک: پایگاه اینترنتی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای

منابع مقاله

پایگاه اینترنتی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای

وابسته‌ها

همرزمان حسین علیه‌السلام

خون دلی که لعل شد

آینده در قلمرو اسلام

اجوبة الإستفتاءات

اجوبه الاستفتاءات (فارسی)

أجوبة الإستفتاءات في الصوم

استفتائات باب الوقف (خامنه‌ای)

بحث حول الصابیه

ثلاث رسائل في الجهاد

قرارداد ترک مخاصمه و آتش بس

کاوشی در حکم فقهی صابیان

مناسك الحج (خامنه‌ای)

مناسك الحج آیت‌الله خامنه‌ای (مشعر)

المهادنه

دعا از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله‌العالی)

جایگاه و مسائل زنان در فرهنگ اسلام و تجدد

دیوان حافظ شیرازی (جمهوری)

اصول و شیوه‌های حکومت اسلامی در نهج‌البلاغه (مجموعه مقالات)

آراء القاید

صلح امام حسن علیه‌السلام (پرشکوه‌ترین نرمش قهرمانانه تاریخ)

صلح امام حسن علیه‌السلام

درس اخلاق

عفاف و حجاب در سبک زندگی ایرانی - اسلامی

بازگشت به نهج‌البلاغه

العودة إلی نهج‌البلاغة

صحیفه حج

ما منتظریم

افق‌های آرمانی: مجموعه فرمایش‌های حضرت امام(ره) درباره انجمنهای اسلامی

آفتاب در سایه

ولایت

غریب پیروز پیام رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به کنگره جهانی حضرت رضا علیه‌السلام

تجلی پیام در افق رسه‌گانه ملی

جوانان از منظر رهبری

مکارم الأخلاق و رذائلها

راهبردهای اساسی خدمتگزاری در رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی

الأصول الأربعة في علم الرجال

چهار کتاب اصلی علم رجال

مناسك الحج آیت‌الله خامنه‌ای (مشعر)

مناسک حج مطابق با فتاوای حضرت آیت‌الله العظمی امام خمینی(قدس‌سره) و رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای(دام‌ظله)

خلاصه مناسک حج

دروس تربویة من السیرة العلویة

دروس تربویة من السیرة النبویة

حوزه و روحانیت

حوزه و روحانیت در آئینه رهنمودهای مقام معظم رهبری

أحکام‌الدين للبنات و البنين، لأول سن البلوغ

حوزه و روحانیت در نگاه رهبري: بيانات مقام معظم رهبري (مدظله العالي) از سال 1368 تا 1388

خاطرات و حکايتها

الکلمات القصار لآیت‌الله العظمي السيد علي الخامنئي دام ظله

منتخب الأحکام

أحکام السفر

آينده در قلمرو اسلام

الغزو الثقافي (المقدمات و الخلفيات التاريخية)

الإمامة و الولاية في الإسلام

فلسطين بين الإسلام و الدکتاتورية

ثورة عاشوراء شمس الشهادة، رؤية جديدة لثقافة ثورة الإمام الحسين(ع)

آمريکا در نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه اي

فرهنگ و عرصه فرهنگی (اصول، مباني، ضرورتها و مسئوليتها) از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی

انسجام اسلامی در بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامی سيد علي خامنه اي

ترجمه أجوبة الإستفتاءات

صحنه آرايي دل: دعا، توبه و استغفار در بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامی

از ژرفای نماز

کلمات مضيئة: من نفحات الإمام القائد السيد علي الخامنئي (دام ضله) «مواعظ و وصايات و حکم»

اشک بايد راز دار باشد: توصيه‌های رهبر معظم انقلاب برای عزاداران، مداحان و مبلغان حسینی

در سايه سار رمضان: شهر الله الاکبر در بيان رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه اي

پيشوای صادق

نسيم مبارک عاشورا: مروري بر نهضت خونين محرم

گوهری که می‌ماند، شخصيت حضرت علی(ع) از ديدگاه مقام معظم رهبری

قرآن کتاب زندگی در آيينه نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی

شخصيت و سيره معصومين عليهم‌السلام در نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی

امانتداران عاشورا و درسها و عبرتهای کربلا

حساس ترين دوران‌های تاريخ

دولت سعادت: بيانات مقام معظم رهبري در ديدار با هيأت وزيران در ماه بارک رمضان 1375/11/2

الصلاة عمودالدين: عرض يستهدف تعليم الصلاة مزين بالصور التوضيحية

صلح امام حسن‌ عليه‌السلام، پر شکوه ترين نرمش قهرمانانه ي تاريخ

برويد با هم بسازید

منشور انتخابات (راهبردها و رهيافت‌های رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره ي انتخابات در جمهوري اسلامی)

أجوبة الإستفتاءات

جاودانه تاريخ!: نگاهي به ابعاد شخصيت امیرالمؤمنین(ع)

تعليم و تربيت از ديدگاه مقام معظم رهبری آیت‌الله خامنه‌ای

شرحي بر حديث ولايت

از زلال حکمت، مروري بر آخرين وصيت اميرالمؤمنين‌ عليه‌السلام

نکته‌های ناب، گزيده بيانات رهبر فرزانه انقلاب در جمع دانشجويان و دانشگاهیان (سالهای 1368 - 1383)

سايه سار ولايت(منشور مطالبات مقام معظم رهبري از دانشگاه و دانشگاهیان)

حرفي برای تمام فصول (قرآن در بيان رهبر معظم انقلاب)

شاخه طوبي (زن، حجاب، جامعه؛ در بیان رهبر معظم انقلاب)

پهلوانان نمي ميرند؛ ورزش می‌کنند(ورزش در بيان رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه اي)

الشهيد و الشهادة

دور المرأة في الأسرة

خطوط عامة من سيرة الأئمة عليهم‌السلام

امام خمینی از ديدگاه مقام معظم رهبری

حاکمية الإسلام بين النظرية و التطبيق

آينده در قلمرو اسلام

ريخت و پاش نبايد باشد، اصلاح الگوي مصرف در بيان رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه اي

بهترين نماز در بيان رهبر معظم انقلاب

هنر بايد متعالي باشد (هنر در بيان رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه اي)

امواج بيداري (بايدها و نبايدهای صدا و سيما در بيان رهبر معظم انقلاب)

اخلاق بايد محمدي باشد: گوشه‌هایی از سيره ي نبوي در بيان رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه اي

الثورة مظهر لتحرکالدين بوجه الطواغيب

به سوي عزت و افتخار حسینی

توجيهات أخلاقية

درسهائي از نهج‌البلاغة

الخطوط العامة للفکر الإسلامي في القرآن

درر الفوائد في أجوبة القائد

امانتداران عاشورا و درسها و عبرتهای کربلا: شخصيت امام حسين(ع) و اهداف و درسها و عبرتهای عاشورا از بيانات مقام معظم رهبري

حرف دل(مجموعه بيانات مقام معظم رهبري درباره نهضت حسینی، جوانان، مطبوعات و...)

الإسلام المحمدي

أحکام السفر

انقلاب و عبرتهای عاشورا

قرن حاکمیة الإسلام

توصیات ولائیة

عدالت اجتماعی وسازندگی در آیینه نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی

روح توحید نفی عبودیت غیر خدا

راه امام راه ما

پیام معنویت

نهج‌البلاغة از دیدگاه مقام معظم رهبری آیت‌الله خامنه‌ای

مهندسی فرهنگی کشور (تحلیلی بر دیدگاه‌های مقام معظم رهبری)

اتحاد ملی: بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی سید علی خامنه‌ای

حضرت امام خمینی(ره) از دیدگاه رهبری

اخلاق و معنویت در آیینه از نگاه مقام معظم رهبری

کتاب و کتابخوانی در آیینه رهنمودهای مقام معظم رهبری

وحدت و امنیت ملی از دیدگاه مقام معظم رهبری

هنر از دیدگاه مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

حديث ولايت: مجموعه رهنمودهای مقام معظم رهبري

دروس من القرآن الکريم

پرتوی از معارف انقلاب پیام رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

پرسش و پاسخ از محضر مقام معظم رهبری آیت‌الله خامنه‌ای مدظله العالی

روح التوحيد، رفض عبودية غير الله

دروس من نهج‌البلاغة

گوهری که می‌ماند: شخصیت و خصوصیات حضرت علی(ع) از نگاه مقام معظم رهبری

ویژگیهای انقلاب اسلامی و راه‌های تداوم آن: در آیینه نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی

سیمای معصومین علیه‌السلام در آیینه مقام معظم رهبری

قم در انديشه امام خمینی قدس‌سره و مقام معظم رهبري

حافظ درخشان ترين ستاره فرهنگ فارسی

الصلاة عمودالدين: عرض مبسط يستهدف تعليم الصلاة مزين بالصور التوضيحية

ارتش؛ کلمه‌ی طیبه

اولين مجموعه از استفتائات حضرت آیت‌الله خامنه اي

الشيخ المفيد و هوية التشيع

طرح کلي انديشه اسلامی در قرآن

حديث العزة

مسأله فلسطین و صهیونیسم: گزیده‌ای از پیامها و بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی

پیام مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بمناسبت هفته بسیج

پیام رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «مدظله العالی» به کنگره جهانی هزاره شیخ مفید «ره»

مشروح مطالب مطروحه در نشست جمعی از جوانان با رهبر معظم انقلاب

بینات انقلاب

بسیج؛ راز عشق و ایمان

منشور انقلاب: پیام مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مناسبت بیستمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی (1377/11/21)

[[خطاب القائد: مقتطفات من خطب سماحة القائد ولی أمر المسلمین المرجع الأعلی الامام السید علی الحسینی الخامنئی (دام ظله الوارف): ألقاها بمناسبة شهر محرم الحرام]]

آزادی در نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

حدیث شکوفایی: مجموعه سخنرانی‌های مقام معظم رهبری در رابطه با جوانان

اصلاحات، راهبردها، خطرها: بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع کارگزاران نظام 19 تیر 79

فراخوان رهبری: پیرامون سه تکلیف مهم: 1ـ انضباط مالی و اقتصادی 2ـ انضباط اجتماعی 3ـ وجدان کاری

تبلیغ دینی

از ژرفای نماز

اندیشه مقاومت از منظر حضرت آیت‌الله‌العظمی سید علی خامنه‌ای مدظله‌العالی

طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

صبر و استقامت

دیدگاه‌های فرهنگی رهبر انقلاب اسلامی ایران آیت‌الله سید علی خامنه‌ای

آمریکا از دیدگاه مقام معظم رهبری

مسأله فلسطين و صهيونيسم: رهنمودهای حضرت آيت اله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی

متن بیانات مقام معظم رهبری حضرت آیة ا... خامنه‌ای (مد ظله) پیرامون نظام حوزه

آخوند باید روحانی باشد: توصیه‌های رهبر معظم انقلاب به طلاب و علمای حوزه‌های علمیه

کلام ولایت، طریق هدایت

جلوه آفتاب: مشروح بیانات مقام معظم رهبری در آغاز درس خارج فقه (شهریور 73) به انضمام: بیانیه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

تحول و بالندگی حوزه‌های علمیه در چشم‌انداز مقام معظم رهبری مد ظله العالی

بینات مقام معظم رهبری آیت‌الله خامنه‌ای مدظله العالی در دیدار با مبلغان و علمای حوزه‌های علمیه (در آستانه محرم 1418ق)

کتاب و کتابخوانی

تبلیغ دینی

تجلی پیام در افق رسه‌گانه ملی، بر گرفته از بیانات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)

احکام منور برای مسلمانان خارج از کشور، بر اساس استفتاءات از ولي امر مسلمين حضرت آیت‌الله العظمي خامنه‌ای (مد ظله العالي)

پاسخ به استفتائات

ديوان حافظ (ترکی استانبولی)

المرأة: حقوق و حرية و حجاب

الجهاد

أنا و الکتاب: باقة جميلة من کلمات الإمام الخامنئي دام ظله حول المطالعة و الکتاب

الثورة الإسلامیة و الغزو الثقافی

الثورة الحسینیة.. خصائص و مرتکزات

مقدمات تأسیسیة في مقولتي الغزو الثقافي و التبادل الثقافي

حوزه و روحانیت (ويرايش جديد)

11 کلمة حول الصحوة الإسلامیة

آمریکا فی فکر الإمام الخامنئی (دام ظله)

موجز الأحکام للفتیة و الشباب

[[بیانات آیت‌الله سید علی خامنه‌ای (مد ظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی سال 1390 در نخستین اجلاس بین‌المللی بیداری اسلامی و پنجمین اجلاس بین‌المللی حمایت از انتفاضه مردم فلسطین]]

[[المرأة و إستعادة هویتها الحقیقیة، زن و بازنمایی هویت حقیقی از منظر آیت‌الله سید علی خامنه‌ای (مد ظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی. انگلیسی]]

فلسطین از منظر آیت‌الله خامنه‌ای (مد ظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی

گفت و گوی چهار جانبه

یازده گفتار پیرامون بیداری اسلامی

زن و خانواده

فرهنگ بسیجی و ایثار، جهاد، شهادت

رسه‌گانه و اطلاع رسانی

رسه‌گانه ملی

کتاب و کتابخوانی

رسه‌گانه و اطلاع رسانی

رسه‌گانه ملی

هنر و ادبیات

زن و خانواده

فرهنگ بسیجی و ایثار، جهاد، شهادت

هنر و ادبیات

حوزه‌های علمیه و روحانیت

مهم‌ترین مشکل جهان اسلام (فلسطین)

عطر الشهادة

یازده گفتار پیرامون بیداری اسلامی

بیداری اسلامی: مجموعه بیانات حضرت امام خامنه‌ای

بيانات / نوع اثر: سخنرانی / نقش: سخنران

مکتوبات / نوع اثر: نامشخص

تقریب المذاهب و تو حید المواقف من کلام الإمام الخامنئی

الوحدة و الانسجام الإسلامی، مشروع حضاری

أجوبة الإستفتاءات

قیادة الإمام الصادق علیه‌السلام

رساله اجوبة الاستفتاءات (ترجمه فارسی)

ديدار جوانان با مقام معظم رهبری

حديث شورانگيز (مشفقانه گفتگو)

أجوبة الإستفتاءات

أجوبة الإستفتاءات

الإمامة و الولایة فی الإسلام

الاخلاق الولائیه

الإستغفار و التوبة

الفن و الأدب فی التصور الإسلامی

فی مدرسة عاشوراء

المواعظ الحسنة

جان اور دل کی نئی بہار

نو بهار دل و جان

ربیع القلب و الروح

أجوبة الإستفتاءات

طرح کلي انديشه اسلامی در قرآن

پیروزی امام رضا(ع) درتبعید