شجره طيبه در انساب سلسله سادات علويه رضويه

  از ویکی‌نور
  شجره طيبه در انساب سلسله سادات علويه رضويه
  شجره طيبه در انساب سلسله سادات علويه رضويه
  پدیدآورانرضوی، محمد باقر بن اسماعیل (نويسنده) مدرس رضوی، محمدتقی (مصحح)
  ناشرآهنگ قلم
  مکان نشرایران - مشهد مقدس
  سال نشر1384ش
  چاپ1
  شابک-
  موضوعسادات - نسب نامه
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  1384 ‎‏/‎‏ر‎‏6‎‏ش‎‏3 53/7 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  شجره طیبه در انساب سلسله سادات علویه رضویه، تألیف میرزا محمدباقر رضوی (1270-1343ق)، کتابی است در انساب سلسله سادات رضویه که حدود شصت سال بعد از نگارش (1352ش)، به اهتمام فرزندشان سید محمدتقی مدرس رضوی، با اضافات و توضیحات لازم به چاپ رسیده است. تکمله و تصحیح و مشجرات کتاب به همت سید محمدتقی مدرس رضوی انجام شده است.

  کتاب، مشتمل بر شناسایی و معرفی اعم فرزندان و اعقاب امامزاده واجب‌التعظیم، موسی مُبَرقع، ابن امام جواد(ع) است، که حدود شش هزار تن ایشان (بدون احتساب نوه‌ها و نتیجه‌های دختری) ساکن شهر مشهد می‌باشند[۱].‏ کتاب با ذکر جد اعلا و نیای اول افراد این سلسله، یعنی امامزاده، موسی مبرقع آغاز گردیده و بعد از ذکر اولاد و اولاد اولادش که به رضائیه و رضویه معروف شده‌اند، احفاد هریک، یکی پس از دیگری یاد و به نسل حاضر و معاصر پایان یافته است. البته گاه مانند مشجرات از معاصران و نسل حاضر ابتدا و بعد از ذکر پدر و جد به نیای بالا پایان می‌پذیرد[۲]‏.

  چنان‌که مؤلف فرموده، مدت دوازده سال به جمع‌آوری مطالب آن پرداخته و رنج کشیده و یادداشت بسیار از الواح مقابر و کتیبه‌ها و طومارها و فرامین و احکام سلاطین و وقف‌نامه‌ها و متون تواریخ و مشجراتی که در خانواده‌های این سلسله ضبط بوده و همچنین اطلاعاتی که از جمعی از سال‌خوردگان سادات و غیر ایشان به دست آورده، گرد کرده و بعد در سال‌های مذکور به تدوین آن پرداخته است[۳]‏.

  البته مصحح کتاب، تذکر این نکته را لازم دانسته که این شجره حاوی تمام افراد سلسله رضویه نیست؛ چه، در کتب انساب و همچنین در شجره‌نامه‌ها بیشتر نام بزرگان این قوم ثبت شده و فروعی که از این اصول منشعب گشته و گمنام بوده، در تواریخ و مشجرات یادی از آنها نشده است و نیز اسم جماعتی از علما و شعرا و بزرگان از سادات رضوی که نامشان در کتاب‌های تاریخ و تذکر یاد گردیده، چون نام پدر و جدشان به دست نیامده و پیوندشان به سلفشان میسر نگشته، ذکری از آنها در مشجرات نشده است[۴]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه ویراستار، ص13
  2. ر.ک: مقدمه مصحح، ص48
  3. ر.ک: همان، ص49
  4. ر.ک: همان، ص50

  منابع مقاله

  مقدمه ویراستار و مقدمه مصحح.

  وابسته‌ها