علی علیه‌السلام در سنت

  از ویکی‌نور
  علی علیه‌السلام در سنت
  علی علیه‌السلام در سنت
  پدیدآورانامینی، عبدالحسین (نويسنده)

  شفیعی، محمدحسن (خلاصه کننده)

  شفیعی، محمدحسن (مترجم)
  عنوان‌های دیگرالغدیر في الکتاب و السنة و الأدب. برگزیده. فارسی ** بحثی برگرفته از کتاب الغدیر اثر علامه امینی رحمه‌الله علیه
  ناشرمؤسسه ميراث نبوت
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1432ق
  چاپ1
  موضوعغدیر خم - علی بن ابی طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - اثبات خلافت بلا فصل
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  علی(ع) در سنت اثری است برگرفته از کتاب «الغدیر» علامه امینی، با ترجمه و تحقیق محمدحسن شفیعی شاهرودی در اشاره به نقش حضرت علی(ع) در سنت.

  اثر حاضر، ذکر گوشه‌هایی از کتاب «الغدیر» علامه امینی است که به تبیین جایگاه امام علی(ع) در سنت، پرداخته است. کتاب با شعری از سریجی اوالی(متوفای 750ق) و توضیحاتی پیرامون آن، آغاز شده است. در این شعر، شاعر با بیت آخر، به داستان ولادت حضرت علی(ع) در کعبه، اشاره دارد و نویسنده، بر این باور است که این موضوع، حقیقتی روشن بوده که شیعه و سنی، بر اثبات آن، اتفاق دارند و احادیث کثیری بر آن دلالت داشته و ازاین‌رو، پس از تصریح گروهی از بزرگان شیعه و سنی بر تواتر آن، سخن کسانی که بدون تأمل سخن می‌گویند، اهمیتی ندارد[۱].

  گردآورنده، مطالب را در دوازده عنوان برگزیده که از جمله آن‌ها می‌توان به نام علی(ع)؛ خصوصیات ظاهری امیرالمؤمنین(ع)؛ ازدواج امیرالمؤمنین(ع)؛ ولایت، خلافت و وصایت امیرالمؤمنین(ع)؛ اعلمیت امیرالمؤمنین(ع)؛ جایگاه علی(ع) نزد رسول‌الله(ص)؛ شجاعت علی بن ابی‌طالب(ع) و جنگ‌های حضرت علی(ع) اشاره نمود.

  در بخشی از کتاب، به موضوع ایمان‌آوردن نخستین شخص به اسلام پرداخته شده و به این نکته اشاره گردیده است که دیدگاه نویسنده درباره معنای نخستین مسلمان بودن، با دیدگاه ابن کثیر و هم‌مذهبانش، متفاوت است؛ زیرا آن‌ها بر این باورند که اولین مسلمان، پیش از مسلمان شدن، کافر بوده است و می‌گویند: لازمه مسلمان شدن آن است که قبلا کافر بوده باشد. درحالی‌که به‌تصریح نویسنده، امیرمؤمنان(ع) کسی است که نطفه‌اش بر دین پاک و حنیف بسته شده و در دامن رسالت پرورش‌یافته و دست نبوت او را تغذیه نموده و اخلاق باعظمت نبوی او را پیراسته ساخته و چه پیش از بعثت و چه پس از آن، پیوسته پیرو پیامبر(ص) بوده است[۲].

  پانویس

  1. متن کتاب، ص6
  2. همان، ص40- 41

  منابع مقاله

  متن کتاب.


  وابسته‌ها