گزیده‌ای جامع از الغدیر

  از ویکی‌نور
  گزیده‌ای جامع از الغدیر
  گزیده‌ای جامع از الغدیر
  پدیدآورانامینی، عبدالحسین (نويسنده) شفیعی، محمدحسن (محقق)
  عنوان‌های دیگرالغدیر فی الکتاب و السنه و الادب. برگزیده. فارسی
  ناشرمؤسسه ميراث نبوت
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1430ق
  چاپ13
  شابک978-600-90716-4-7
  موضوعشعر عربی - مجموعه‌ها - علی بن ابی طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - اثبات خلافت - غدیر خم - غدیر خم - شعر - مجموعه‏‌ها
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏الف‎‏8‎‏ ‎‏الف‎‏701‎‏ 223/54 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  گزیده‌ای جامع از الغدیر اثر محمدحسن شفیعی شاهرودی، تلیخص، ترجمه و تحقیق کتاب «الغدیر» علامه شیخ عبدالحسین امینی نجفی (1281- 1349ش) است.

  تلخيص و گزينش مطالب الغدیر در این اثر، در چهار مرحله انجام شده است:

  1. علامه امينى مطالب خود را اعم از مناقب و مطاعن؛ به مناسبت در شرح اشعار سروده شده توسط شعراى غدير مطرح کرده است؛ ازاين‌رو در این کتاب نيز تمام شعراى غدير آورده شده و گزينش بدين صورت بوده است که از بين اشعار ذکر شده که گاه ده‌ها صفحه بوده، تنها به غديريه شاعر اکتفا شده و ساير اشعار، حذف شده است، به جز اشعارى که علامه به شرح و توضيح آن پرداخته و به مناسبت آن شعر، به پاره‌اى از آيات و روايات اشاره کرده است.
  2. در بخش مناقب مطرح شده در کتاب، هيچ‌يک از مناقب حذف نشده و تنها در مواردى که يک منقبت با عبارت‌ها و سندهاى گوناگون ذکر شده است، به ذکر اهم آنها بسنده شده است.
  3. در بخش مطاعن دشمنان اهل‌بيت(ع)، تقريباً تمام مطاعن بارز و برجسته ذکر شده و بقيه حذف شده است
  4. با توجه به کثرت راويان و ناقلان احاديث و اخبار در مباحث گوناگون، به ذکر شخصيت‌هاى برجسته از قرون مختلف و از مذاهب متفاوت بسنده شده است[۱].

  برخی از ويژگى‌هاى ترجمه حاضر از اين قرارند:

  1. سعى شده است عبارات فارسى در عين روان‌‌بودن، دقيق باشند و تمام نکات مطرح شده در متن عربى به خواننده منتقل شود؛ از اين رو به ترجمه آزاد و گذرا اکتفا نشده است.
  2. علاوه بر ترجمه دقيق، متن عربى اشعار، آيات، روايات، و برخى عبارات مهم ديگر نيز ذکر شده‌اند؛ تا اولاً: خواننده از لطافت و فوايد موجود در عبارت عربى نيز بهره‌مند شود و ثانياً: مبلغين با در اختيار داشتن عبارت عربى آيات، روايات، اشعار و... بتوانند آنگونه که شايسته است از کتاب بهره‌مند شوند و خواننده را نيز بهره‌مند سازند. ثالثاً: در مناظرات و مباحثات نيز با در اختيار داشتن اصل روايت يا عبارت به‌راحتى طرف بحث را قانع کنند. رابعاً: اگر خواننده بخواهد پيرامون آن روايت يا عبارت تحقيق بيشترى کند با در اختيار داشتن اصل عبارت بهتر مى‌تواند مراحل تحقيق را طى کند[۲].

  فهرست ترتیبی، فهرست موضوعی و کتابنامه در پایان کتاب یافتن مطالب را بر پژوهندگان آسان کرده است.

  پانویس

  1. ر.ک: پیشگفتار، ص33- 34
  2. ر.ک: همان، ص34- 35

  منابع مقاله

  مقدمه کتاب.

  وابسته‌ها