حماسه غدیر

  از ویکی‌نور
  حماسه غدیر
  حماسه غدیر
  پدیدآورانحکیمی، محمدرضا (نویسنده)
  ناشردلیل ما
  مکان نشرقم
  سال نشر1386
  چاپبیست و پنجم
  شابک964-7990-76-6
  موضوعامینی، عبد الحسین، 1281 - 1349. الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب - نقد و تفسیر، غدیر خم، علی بن ابی طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - اثبات خلافت، اسلام - مقاله‎‌ها و خطابه‌‎ها
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏ ‎‏/‎‏م‎‏3‎‏ ‎‏8‎‏.‎‏ج / 10/5 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  حماسه غدیر، اثر محمدرضا حکیمی (1314-1400ش)، با تحلیل رویداد بزرگ غدیر و ابعاد قرآنی، اعتقادی و تاریخی آن، به معرفی کتاب الغدیر و نویسنده آن؛ علامه امینی می‌پردازد.

  نویسنده در این کتاب خوانندگان را به این سمت سوق می‌دهد که غدیر و پذیرش ولایت علی(ع) راهی است که مسلمانان باید به آن بپیوندند تا اسلام پایدار بماند.

  این كتاب با تاكید بر اهمیت واقعه‌ غدیر، شخصیت بزرگ علامه امینی و کتاب گرانقدر وی «الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب» را می‌شناساند. حكیمی در این کتاب با دلایل و احادیث فراوانی اثبات می‌كند که مسلمانان بعد از پیامبر اکرم(ص) باید «ولی» می‌داشتند، اگر هیچ نصی بر انتصاب حضرت علی(ع) بر این امر موجود نبود، باز شایسته‌ترین و لایق‌ترین فرد، وجود مقدس حضرت امیر(ع) بود.

  مؤلف برای تأیید این موضوع ده‌ها شاهد از سخنان بزرگان و علمای شیعه و اهل سنت با ذکر دقیق منبع عنوان می‌كند[۱].

  از حکیمی دو کتاب ذیل عنوان حماسه غدیر منتشر شده است: یکی در ۶۰۲ صفحه، به قطع وزیری، که نخست در سال ۱۳۵۵ منتشر گردید، و دومی در ۳۵۴ صفحه، به قطع رقعی، در همان تاریخ. کتاب اول گردآوری و نگارش است، و کتاب دوم یکسره نگارش، و همواره همین کتاب چاپ می‌شود. کتاب اول در چهار بخش بسامان شده است: «مدخل»، «گردانیده‌ها»، «نوشته‌ها» و «سروده‌ها». بخش اول به قلم حکیمی است و در باره واقعه غدیر، کتاب الغدیر و علامه امینی. بخش دوم ترجمه نامه‌هایی است در ستایش از الغدیرکه چند تن از فاضلان، به تقاضای حکیمی، آن را انجام داده‌اند. در بخش سوم ۲۴ مقاله درباره کتاب الغدیر گردآوری شده است. و سرانجام در بخش چهارم، قصیده‌ای است با عنوان «بر بلند قله اهرام»، شامل شصت بیت، و سروده حکیمی.

  کتاب حاضر، با عنوان حماسه غدیر، شامل بخش اول همین کتاب است و یکسره به قلم او. این کتاب جلد دوم از مجموعه «مرزبانان حماسه جاوید» است و تا به حال بیش از بیست بار تجدید چاپ شده.

  همچنین قابل ذکر است که چکیده این کتاب، به همت مجموعه فرهنگی امام صادق(ع) میبد تدوین گشته، که در ۱۲۰ صفحه پالتویی و توسط انتشارات دلیل ما به چاپ می‌رسد[۲].

  پانویس

  1. «چکیده حماسه غدیر» حکیمی منتشر می‌شود
  2. اسفندیاری، محمد، ص248-249

  منابع مقاله

  1. اسفندیاری، محمد، راه خورشیدی، نگاه معاصر، تهران، پنجم، 1401ش.
  2. «چکیده حماسه غدیر» حکیمی منتشر می‌شود، خبرگزاری کتاب ایران، 22 آبان 1390ش

  وابسته‌ها