حياة أميرالمؤمنين عليه‌السلام في عهد النبي صلی‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم

  از ویکی‌نور
  حياة امير المؤمنين في عهد النبي
  حياة أميرالمؤمنين عليه‌السلام في عهد النبي صلی‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم
  پدیدآورانصدر، محمدصادق (نویسنده)
  ناشرشریف رضی
  مکان نشرايران - قم
  سال نشر۱۴۱۵ق
  چاپاول
  موضوعمناقب و تاریخ
  زبانعربی
  کد کنگره
  ‏/ص4ح9 / 37/35 BP

  حياة أميرالمؤمنين عليه‌السلام في عهد النبي صلی‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم تألیف محمدصادق صدر، این کتاب در شرح و تحلیل و زندگی امام علی(ع) و تبیین فضایل، و نقش او در تحکیم پایه‌های اسلام است. نویسنده، کتاب را از منابع حدیثی و تاریخی اهل سنت و شیعه فراهم آورده، و در آن تلاش کرده است شخصیت امام علی(ع) را در دوران پیامبر(ص) در ابعاد گوناگون به تحلیل بگذارد.

  وی، وجود دو امر مهم در زندگی امیر مؤمنان(ع)، مبنی بر اینکه هر آنچه که پیامبر(ص) می‌شود، علی(ع) نیز می‌شود و دیگر اینکه او وی و خلیفه رسول خداست را از دلایل برتری و عظمت امام بر شمرده است.

  نویسنده پس از آنکه نام و خصوصیات شخصی امیر مؤمنان(ع) را بیان کرده، فضایل و برتری او را بر دیگر صحابه رسول خدا، چون سبقت او در اسلام و ایمان، وصی و برادر پیامبر(ص) بودن، و محب و محبوب خدا و همسر فاطمه زهرا(س) شدن و نقش او در هجرت رسول خدا و حرکت‌های جهادی و برخی از امتیازهای دیگر امام، را شرح کرده و از این راه، حقانیت و مقدم بودن علی(ع) را برای مقام خلافت تبیین نموده و از غصب آن به وسیله دیگران سخن گفته است.

  موضوع لشکر اسامه و اعزام همه اصحاب به سوی مرزهای کشور اسلامی از سوی پیامبر(ص) و اصرار پیامبر(ص) بر شرکت همگان در آن، جز امام علی(ع)، و دوات و قلم خواستن پیامبر(ص) برای نوشتن نامه‌ای که برای همیشه نانوشته ماند، دلایل دیگری بر اهتمام پیامبر(ص) به خلافت و امامت علی بن ابی طالب(ع)، دانسته شده است.

  رفتار امام علی(ع) با حاکمیت، در دوران غصب خلافت خویش و تلاش وی در تحکیم پایه‌های دین و پیشگیری از انحراف در آن و آموزش حقایق اسلامی به مردم در این دوران و شیوه‌های عملی او در خصوص امور حکومتی در دوران حکومتش، و نیاز همه حکومت‌ها به این آموزه‌ها و نیز، شرح پاره‌ای از خطبه‌ها و نامه‌های او در امور مختلف، مباحث دیگری هستند که در این اثر به آنها پرداخته شده است. [۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص160-161


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها