امام علی علیه‌السلام الگوی زندگی

  از ویکی‌نور
  امام علي عليه السلام الگوي زندگي
  امام علی علیه‌السلام الگوی زندگی
  پدیدآوراناحمدي، حبيب‌الله (نویسنده)
  ناشرفاطيما
  مکان نشرايران - قم
  سال نشر1378ش.
  چاپيکم
  شابک964-91122-3-5
  موضوععلي بن ابي طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - خطبه‌‎ها

  اسلام - تاريخ - از آغاز تا 41ق.

  امامت
  زبانفارسي
  کد کنگره
  ‏‎‏/‎‏الف‎‏3‎‏الف‎‏8 / 38/35 ‏DS‎‏

  امام علی علیه‌السلام الگوی زندگی تألیف حبیب‌الله احمدی، پژوهشی است در زندگی و سیره امام علی(ع). کتاب با بهره‌گیری از قرآن، احادیث، تفاسیر، شرح‌های نهج‌البلاغه و کتاب‌های دست اول و غیر آن به نگارش در آمده و نویسنده، با تألیف آن، کوشیده است تا الگویی انسانی برای رفتار و زندگی اجتماعی و فردی هر انسان مؤمن معرفی کند و برای این امر، بر عصمت اهل‌بیت(ع) پای فشرده است.

  مؤلف، کتاب را در چند بخش به سامان کرده و در آغاز آن، به زیست‌نامه امام علی(ع) پرداخته است. وی در این بخش، تولد، نام، لقب ها، پدر و مادر امام، تربیت او و فرزندانش را معرفی و به بحث و بررسی گذاشته است.

  بخش دوم کتاب، به ذکر شماری از فضایل و مناقب امام اختصاص یافته و در ضمن طرح مباحث به توضیح و شرح پاره‌ای از آنها و تبیین معنا و ابعاد آنها پرداخته است. سبقت امام در ایمان، عبادت، زهد، دانش، ایثار، جهاد و حق مداری، از جمله فضایل یاد شده است.

  بخش سوم و چهارم کتاب که به مناسبت طرح الگو نوشته شده، و بخش مهم و عمده کتاب را به خود اختصاص داده، به معیارها و ارزش‌های مربوط به امام پرداخته است. چگونگی رهبری، مدیریت، سیره سیاسی، عدالت، سیره اقتصادی و ساده زیستی امام تجزیه و تحلیل شده و نمونه‌هایی تاریخی نیز، ذکر شده است. موضع‌گیری امام در برابر خلفای وقت، رخدادهای عصر عثمان و قتل او و حکومت امام علی(ع) و موضع ایشان در برابر مخالفان و جنگ‌های آن حضرت، از جمله مباحثی است که در کتاب پی گیری شده و مواضع ناکثین، قاسطین و مارقین نیز، تشریح و تحلیل شده است.

  ترور و شهادت امام، و مزار و زیارت مرقد آن حضرت، پایان بخش کتاب است.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص60-61


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها