گزارش حجة الوداع

  از ویکی‌نور
  گزارش حجة الوداع
  گزارش حجة الوداع
  پدیدآورانانصاری، محمدباقر (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرگزارش لحظه به لحظه سفر حج پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله از مدینه تا مدینه
  ناشردليل ما
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1387ش
  چاپ1
  شابک978-964-397-353-7
  موضوعاسلام - تاریخ - از آغاز تا 11ق. - سال شمار - حجه الوداع - محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق.
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏الف‎‏8‎‏گ‎‏4‎‏ 223/5 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  گزارش حجة الوداع: گزارش لحظه‌به‌لحظه سفر حج پیامبر(ص) از مدینه تا مدینه، تألیف پژوهشگر معاصر، محمدباقر انصاری (متولد 1339ش)، جزئیات واقعه آخرین حجّ رسول اکرم(ص) در سال دهم هجری قمری را در قالب داستانی مستند، شرح می‌دهد. پیشوایی جامعه اسلامی و امامت امام علی(ع) مهم‌ترین مسئله‌ای است که پیامبر(ص) در این سفر به آن پاسخ داده است.

  هدف و روش

  • ناشر، هدف کتاب حاضر را، کمک به آماده‌سازی برنامه‌های شبکه ماهواره‌ای سلام و تولید فیلم‌های مستند داستانی در حوزه تاریخ اسلام دانسته و نشر آن را برای بهره‌گیری از نظرات صاحب‌نظران و استفاده از آن در تهیه فیلم‌نامه شمرده است[۱].
  • نویسنده 8 نکته را درباره کتاب حاضر مهمّ شمرده و از جمله تأکید کرده است:
  1. دو روایت بلند درباره سفر حجّ پیامبر(ص) در بین فریقین وجود دارد و این دو روایت باهم مطابقت می‌کند و روایت اهل ‌سنت در منابع خودشان نیز از امام جعفر صادق(ع) نقل شده است.
  2. نوشته حاضر همه با استناد به متون و منابع است و حتی یک کلمه به‌عنوان تخیل و پردازش به آن افزوده نشده و اگر برخی وقایع مبهم یا ناقص است، به آن جهت است که بیش از این در روایات تاریخی یافت نشده و آنچه به دست ما رسیده نقل کرده‌ایم و تأکید داشته‌ایم که چیزی از خود اضافه نکنیم و هرچه مربوط به واقعه حجة‌الوداع به دست ما رسیده در جای خود آورده‌ایم؛ اگرچه جنبه شوخی داشته یا از مسائل خاصّ زنان باشد.
  3. محمدباقر انصاری بیان داستان کامل سفر حجّ از مدینه تا مدینه با تمام جزئیات را هدف این کتاب دانسته و انگیزه‌ها و مراحل تدوین آن را توضیح داده است[۲].

  ساختار و محتوا

  این اثر، در 20 فصل، جزئیات آخرین سفر پیامبر(ص) را از مدینه به مکه و از مکه به مدینه، بازگو می‌کند. «سخنرانی تاریخی در غدیر»، «وقایع سه روزه بیعت» و «برخورد با تحرکات منافقین» از فرازهای مهمّ این کتاب است.

  نمونه مباحث

  • در راه مکه تا مدینه، در 185 کیلومتری مکه و 300 کیلومتری مدینه، برکه آبی به نام «خُم» وجود داشت که با عنوان «غدیر خُم» شناخته می‌شد.... موقعیت خاصّ این غدیر در آن بود که آبش در طول سال، خشک نمی‌شد...[۳].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه کتاب، ص5
  2. ر.ک: همان، ص9-11
  3. ر.ک: متن کتاب، ص220

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها