حديث الغدير برواية ابن كثير

  از ویکی‌نور
  حديث الغدير برواية إبن كثير
  حديث الغدير برواية ابن كثير
  پدیدآورانقطیفی، نزار آل سنبل (نويسنده)
  سال نشر1424ق
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /غ4آ7 145 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  حديث الغدير برواية ابن كثير، تألیف پژوهشگر معاصر سیره و معارف اهل‌بیت(ع)، نزار آل‌سنبل قطیفی، روایت متواتر غدیر را بر اساس گزارش مورخ، مفسّر، محدّث و فقیه مشهور شافعى قرن هشتم هجری قمری، عمادالدین ابوالفداء اسماعیل بن عمر بن کثیر قرشى، معروف به ابن کثیر دمشقی (701-774ق) نقل می‌کند و دیدگاه شخصی او را توضیح می‌دهد و به بوته نقد می‌گذارد.

  هدف و روش

  • مرکز پژوهش‌های اسلامی مؤمن الطاق، با اشاره به اینکه بسیاری از موافقان و مخالفان و حتی معاندان، حدیث غدیر را روایت کرده و صحیح شمرده‌اند، افزوده است: از جمله ابن کثیر دمشقی در البداية و النهاية باآنکه عناد دارد و حقّ‌گویی برایش دشوار است، ولی حدیث غدیر را با سندهای متعدد آورده و برخی از آنها را صحیح دانسته است[۱].
  • نزار آل‌سنبل قطیفی، با اشاره به تواتر حدیث غدیر و اینکه این حدیث، آن‌قدر راوی و سند دارد که جای هیچ تردیدی در آن باقی نمی‌گذارد و از جمله علامه امینی روایت غدیر را از تعداد 110 راوی صحابی نقل کرده، اضافه کرده است: کتاب حاضر را به این جهت نوشتم تا برای دوستداران ابن کثیر و کتابش نیز اتمام حجتی شود؛ شاید اندیشه کنند و راه یابند و حقّ را بشناسند و پیروی کنند[۲].

  ساختار و محتوا

  این اثر، به‌ترتیب از مطالب ذیل تشکیل شده است:

  • مقدمه (چگونگی پیدایش و نگارش اثر حاضر).
  1. مدخل (معنای واژه غدیر، مکان غدیر خم، داستان غدیر، برخی از آثار در باب غدیر، تواتر حدیث غدیر، دلالت غدیر بر امامت امام علی(ع)، اهمیت «حدیث مناشده»، موضع ابن کثیر در نقل حدیث سریه یمن، ابن کثیر دمشقی در چند سطر، کتاب «البداية و النهاية»، کلام علامه امینی درباره کتاب «البداية و النهاية»، مشخصات چاپی که ما بر آن اعتماد کردیم).
  2. مقدمه ابن کثیر (زمینه پیدایش حدیث غدیر).
  3. حدیث غدیر (با 100 سند).
  4. حدیث سریّه یمن (با 32 سند).

  نمونه مباحث

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه ناشر، ص12
  2. ر.ک: مقدمه نویسنده، ص16-17
  3. ر.ک: متن کتاب، ص118

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها