حديث الغدير بين أدلة المثبتين و أوهام المبطلين

  از ویکی‌نور
  حديث الغدير بين أدلة المثبتين و أوهام المبطلين
  حديث الغدير بين أدلة المثبتين و أوهام المبطلين
  پدیدآورانمیلانی، هاشم (نويسنده)
  سال نشر1438ق - 2017م
  چاپ1
  موضوعاحا‌دیث‌ خا‌ص‌ (غدیر--) نقد و تفسیر,علی‌ بن‌ ابی‌ طا‌لب‌(ع)، اما‌م‌ اول‌، ۲۳ قبل‌ از هجرت‌- ۴۰ق‌.-- اثبا‌ت‌ خلافت‌-- احا‌دیث‌,غدیر خم‌-- احا‌دیث‌
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  BP۱۴۵/غ۴م۹ ۱۳۹۶
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  حديث الغدير بين أدلة المثبتين و أوهام المبطلين، تألیف سید هاشم میلانی (معاصر)، کتابی است در اثبات سندی و دلالی حدیث شریف غدیر و پاسخ به مهم‌ترین شبهات مرتبط با آن، با استفاده از مصادر معتبر کلامی، تفسیری و روایی فریقین.

  کتاب با ذکر راویان غدیر آغاز شده است. حدیث غدیر را بسیاری از صحابه و تابعین روایت کرده‌اند و در اعصار مختلف در جوامع روایی ذکر شده و به روایت متواتری تبدیل شده که شکی در آن نیست. اختلاف بین شیعه و سنی در رابطه با این روایت، در تفسیر آن است. این روایت در حقیقت ستاره درخشانی در آسمان فضائل امیرالمؤمنین علی بن ابی‌طالب(ع) است و به‌تنهایی – با قطع نظر از امر امامت و خلافت الهی - در برتری ایشان بر همه خلایق جز سید خلایق محمد مصطفی(ص) کفایت می‌کند. نویسنده ابتدا الفاظ و عبارات حدیث غدیر منقول از اهل‌بیت(ع) و پس از آن صحابه و تابعین را گردآوری و ذکر کرده که بالغ بر 124 مورد است[۱]‏.

  در رابطه با سند حدیث غدیر، اولین دلیل علم ضروری است؛ بدین معنا که ظهور و انتشار حدیث غدیر به حدی است که در ثبوت و صحت آن نیاز به اسانید متصل نیست؛ چراکه از قبیل امور روشنی است که از طریق مردم قرن پس از قرن بدون اسناد معین و طریق مخصوص نقل شده است. البته این دلیل را فخر رازی (متوفی 606ق) رد کرده و ابن میثم بحرانی (متوفی 699ق) پاسخ داده است[۲]‏. اجماع علمای مسلمین بر صدور حدیث غدیر از دیگر ادله است؛ چنان‌که سید مرتضی (متوفی 436ق) نوشته است: «هیچ فرقه‌ای از فرق اسلامی را سراغ نداریم که این خبر را رد کرده باشد و معتقد به بطلانش باشد و از پذیرش آن امتناع کرده باشد»[۳]‏.

  حدیث غدیر از صدر، متن و ذیل تشکیل شده و همه این فقرات دلالت بر امامت و ولایت دارند[۴]‏.

  مصادر، مجموعه‌ای از روایاتی را ذکر کرده‌اند که دلالت بر نزول بعضی آیات و تأویل آنها به‌مناسبت واقعه غدیر دارند. در بخش دیگری از مباحث کتاب به این آیات پرداخته شده که آیه تبلیغ، آیه اکمال و آیه «سأل سائل» از آن جمله‌اند[۵]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ص9-86
  2. ر.ک: همان، ص87-88
  3. ر.ک: همان، ص90
  4. ر.ک: همان، ص157
  5. ر.ک: همان، ص261

  منابع مقاله

  متن کتاب.

  وابسته‌ها