ارفع، سید کاظم

  از ویکی‌نور
  ارفع، کاظم
  نام ارفع، کاظم
  نام‌های دیگر ارفع، سید کاظم
  نام پدر سید ناصرالدین
  متولد 1323ش
  محل تولد تهران
  رحلت 19 مهر 1402ش
  اساتید آيت‌اللَّه نورى همدانى

  آيت‌اللَّه فاضل لنكرانى

  دكتر مفتح

  برخی آثار ترجمه روان نهج‌البلاغه (سید کاظم ارفع)

  المعجم لموضوعات نهج‌البلاغة (ارفع)

  القرآن الكريم (ترجمه ارفع)

  کد مؤلف AUTHORCODE02845AUTHORCODE

  سيد‌ ‎كاظم ارفع (1323-1402ش)، از نویسندگان و مترجمان و اساتید اخلاق مطرح معاصر كشورمان مى‌باشد كه با تأليف آثار گوناگون در حوزه‌هاى علوم اسلامى و ترجمه‌هاى گران‌سنگ خود، گام‌هاى بزرگى در راه توسعه و اعتلاى فرهنگ اسلامى برداشته است. ترجمه ایشان دارای نثرى معتدل و روان بر اساس ساختار دستور زبان فارسى و فاقد هرگونه توضيح و تفسير است.

  ولادت

  وی در سال 1323ش در تهران متولد شدند.

  تحصیلات

  به سفارش پدر و علاقه خودش به تحصیل علوم اسلامى پرداخت و در حوزه علميه آيت‌اللَّه مجتهدى حدود چهار سال كسب فيض نمود. سپس در سال 1342 عازم قم شد و از محضر اساتيد بزرگوارى مانند مرحوم آيت‌اللَّه فاضل لنكرانى، آيت‌اللَّه سید محمدباقر سلطانی، آيت‌اللَّه نورى همدانى و مرحوم دكتر مفتح بهره‏‌هاى علمى وافرى برد.

  پس از ارتحال پدر به تهران بازگشت و از محضر اساتيدى چون مرحوم آيت‌اللَّه ميرزا على آقاى فلسفى و آيت‌اللَّه ميرزا باقر آشتيانى استفاده نمود و همزمان با خواندن درس، به كار تأليف و تبليغ و سخنرانى پرداخت.

  مترجم گرامی صاحب بیش از پنجاه کتاب اعم از تألیف و ترجمه است و همه‌ی آثار ایشان در زمینه‌ی علوم و معارف اسلامی و نشر و ترویج فرهنگ اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام است. ایشان موفق به ترجمه قرآن کریم و نهج‌البلاغه و صحیفه‌­ی سجادیه گردید. او در سال 1391ش در بخش پژوهش دوره هجدهم قرآن کریم، نمایشگاه قرآن کریم برگزیده گردید.[۱]

  وفات

  آیت‌الله ارفع بعد از یک دوره بیماری در 19 مهر 1402ش در 79 سالگی دار فانی را وداع گفت.[۲] پیکر وی در روز جمعه ۲۱ مهر ماه بنا بر وصیت خودش در امام زاده ابوالحسن(ع) شهر ری به خاک سپرده شد.[۳]

  آثار

  برخى از آثار این استاد فرهيخته عبارت است از:

  1. ترجمه قرآن کریم؛
  2. ترجمه روان نهج‌البلاغه؛
  3. ترجمه صحيفه سجاديه؛
  4. چهل منزل سلوك؛
  5. اسماءالحسنى؛
  6. اخلاق قرآن و...

  پانويس

  منابع مقاله

  1. خبرگزاری حوزه
  2. نمایشگاه مجازی قرآن کریم
  3. خبرگزاری صداو سیما

  وابسته‌ها