المعجم لموضوعات نهج‌البلاغة (ارفع)

  از ویکی‌نور
  المعجم لموضوعات نهج‌البلاغة (ارفع)
  المعجم لموضوعات نهج‌البلاغة (ارفع)
  پدیدآورانارفع، کاظم (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرنهج‌البلاغه الکتاب المعجم لموضوعات نهج‌البلاغه
  ناشرفيض کاشانی
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1379 ش
  چاپ1
  شابک964-403-079-6
  موضوععلی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. نهج‌البلاغه - فهرست‏ها
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏38‎‏/‎‏07‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏4‎‏م‎‏7
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  المعجم لموضوعات نهج‌البلاغة، از تأليفات نویسنده ایرانى، سيد‌ ‎محمد كاظم ارفع است. كتاب، به‌عنوان منبعى كامل به شمار نرفته و تنها برخى از موضوعات را فهرست كرده است.

  ساختار

  در اين كتاب، واژه‌ها و اصطلاحات مندرج در «نهج‌البلاغة» به ترتيب حروف الفباى عربى گرد آمده است. ذيل هر واژه يا اصطلاح، گفتارها و جملاتى كه متضمن كلمه يا مشتقات آن است، ذكر شده است. ذيل گفتارها و جملات شماره خطبه مربوط به آن، آمده است.

  گزارش محتوا

  كتاب، با مقدمه‌اى از نویسنده كتاب آغاز شده است. وى، در اين مقدمه به اسامى تعدادى از شروح و كتاب‌هایى كه پيرامون «نهج‌البلاغة» نوشته شده، اشاره كرده است و اين نكته را متذكر مى‌شود كه بسيارى از مؤلفين تنها به مطالعه بعضى از الفاظ و معانی «نهج‌البلاغة» اكتفا كرده‌اند و در بسيارى از درياهاى عميق آن غور نكرده‌اند و لذا تنها پيرامون برخى از جوانب اخلاقى و تربيتى و عقايدى اين كتاب گران‌سنگ كتاب نوشته‌اند.

  نویسنده، در ادامه مقدمه، به شرح مختصر زندگانى سيد‌ ‎رضى پرداخته و خاطرنشان مى‌كند كه ياد شريف رضى(ره) مادامى كه كتاب ارزش‌مند«نهج‌البلاغة» و ساير كتب وى وجود دارد، از يادها و خاطرها محو نخواهد شد.

  كتاب حاضر، مشتمل بر 300 موضوع اعتقادى و تربيتى و اخلاقى است كه از خلال خطبه‌ها، نامه‌ها و مواعظ مولا على(ع) استخراج شده است.

  وضعيت كتاب

  فهرست مطالب، در ابتداى اثر آمده است.

  منابع مقاله

  مقدمه و متن كتاب.