صفات و علامات متقین در خطبه امیرالمؤمنین علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  صفات و علامات متقین در خطبه امیرالمؤمنین(ع)
  صفات و علامات متقین در خطبه امیرالمؤمنین علیه‌السلام
  پدیدآورانحاجیانی دشتی، عباس (نویسنده)
  ناشرمحلاتی
  مکان نشرقم
  سال نشر۱۴۲۰ق
  چاپاول
  زبانفارسی
  تعداد جلد۳
  کد کنگره
  ‏BP 38/ن۰۱ح۲ص۷

  صفات و علامات متقین در خطبه امیرالمؤمنین علیه‌السلام تألیف عباس حاجیانی دشتی (1328 - 1401ش)، کتاب، شرح و تفسیر خطبه ۱۸۴ نهج‌البلاغه، معروف به خطبه همام است. این خطبه به درخواست یکی از یاران امام، مبنی بر توصیف تقوا پیشگان، ایراد شده است.

  این کتاب مزیّن به تقریظ و تشویق نامه‌ای مهم بامضمونی عالی از مرحوم آیت‌الله سید تقی طباطبایی قمی است.

  نویسنده که آن را در سه بخش سامان داده.

  در بخش اول، متن عربی خطبه، ترجمه فارسی، شرح حال همام، و چگونگی و موقعیت ایراد خطبه را بیان کرده است.

  در بخش دوم ۲۸ صفت از اوصاف پارسایان و در بخش سوم، ۶۷ نشانه از نشانه‌های متقیان را که در این خطبه توسط حضرت علی(ع) بیان شده، با استفاده از منابع روایی شیعه شرح و تفسیر کرده است.

  وی در این تفسیر از شرح‌های نهج‌البلاغه و شرح کتاب‌های حدیثی همانند مراة العقول بهره گرفته و تلاش کرده است که هر موضوعی را که به مناسبتی مطرح شده، همه جانبه بررسی نماید. شرح واژه‌های تفسیر و تبیین آنها و کاربردشان در میان دیگر اصطلاحات و مفاهیم دینی، استفاده از آیات و روایات برای شرح موضوع مورد نظر، توجه به کاربرد مشتقات واژه‌ها و مفاهیم، استفاده از قصه‌ها و رخدادهای تاریخی، شیوه نویسنده در این شرح است. نیز طرح پرسش و پرداختن به پاسخ آنها در رابطه با نکات مطرح شده در خطبه همام، از ویژگی‌های این اثر است.

  وی، صفات متقیان را در یک تقسیم بندی بر اساس مضمون خطبه، فضیلت متقیان، گفتار آنان، پوشاک آنان، راه رفتنشان، چشم پوشی از محرمات، گوش دادن به علم سودمند، تسلیم بودنشان، شوق داشتن به ثواب و خوف از عقاب، عظمت خدا در دل آنها، رؤیت بهشت و جهنم از سوی آنان، تقسیم کرده است.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص257-258


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها