دراسة واعية لقضية الغدير في ضوء المنهج الاجتماعي التاريخي

  از ویکی‌نور
  دراسة واعیة لقضیة الغدیر في ضوء المنهج الإجتماعي التاریخي
  دراسة واعية لقضية الغدير في ضوء المنهج الاجتماعي التاريخي
  پدیدآورانشمس‌الدین، محمدمهدی (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرالمنهج الاجتماعی التاریخی فی دراسه نصوص الخلافه
  ناشرمشعر
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1386ش
  چاپ1
  شابک978-964-540-049-9
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /ش8د4 223/54 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  دراسة واعية لقضية الغدير في ضوء المنهج الاجتماعي التاريخي، تألیف فقیه معاصر و رئیس پیشین مجلس اعلای شیعیان لبنان، محمدمهدى شمس‌الدین (۱۳۱۲-۱۳۷۹ش)، با شیوه ترکیبی (اجتماعی و تاریخی) به بررسی مسئله واقعه غدیر خم می‌پردازد و تفاوت اسلام و جاهلیت و چگونگی گذر از «جامعه جاهلی» به «جامعه اسلامی» را توضیح می‌دهد.

  اسم کتاب

  عنوان این اثر، به معنای بررسی علمی و آگاهانه مسئله غدیر در پرتو روش اجتماعی و تاریخی است.

  هدف و روش

  • محمدمهدى شمس‌الدین بدون مقدمه وارد بحث اصلی شده و در نتیجه، اهداف و چگونگی‌های پیدایش و نگارش کتاب حاضر پنهان مانده است.
  • نویسنده با تأکید بر اینکه پژوهشگری که می‌خواهد این موضوع را بررسی علمی کند، می‌تواند از دو روش «تاریخی» و «اجتماعی و تاریخی» بهره بگیرد، افزوده است: روش دوم از نظر دستیابی به واقع، نزدیک‌تر و برتر است و به همین جهت در این پژوهش، از آن استفاده می‌کنم[۱].

  ساختار و محتوا

  این اثر مختصر به بررسی چند مبحث مهمّ پرداخته است؛ از جمله: مسئله خلافت و خلافت‌پژوهی، روش پژوهش در باب غدیر، اسلام و «جامعه جاهلی»، اسلام چیست؟ جامعه عربی قبل از اسلام، هدف اسلام، چگونه جامعه دگرگون می‌شود؟ دوره زمانی تحول جامعه، مسئول کیست؟ دو دیدگاه: نیازمندی به نصّ و بی‌نیازی از آن، نظام جانشینی و شرایط پیشوایی در امام علی(ع).

  نمونه مباحث

  • بر اساس آنچه گذشت، بهره‌گیری از «روش اجتماعی و تاریخی» در مسئله غدیر، پژوهشگران را به این نکته مهمّ می‌رساند که در مسئله امامت، نصّ لازم است و حقّ این است که آن‌قدر ادله روشن و ضمنی در مورد امامت و ولایت امام علی(ع) وجود دارد که از شماره بیرون است و ظاهرا راز این کثرت و تواتر آن است که پیامبر(ص) خواسته بود که مسیر حکومت اسلامی بعد از خودش، موضوعی قطعی و پذیرفته‌شده در نزد همه مردم شود و در دستیابی به این هدف نیز، به موفقیت بس گسترده‌ای رسید و گواه بر این، سخن زبیر بن بکار است: «كان عامة المهاجرين و جلّ الأنصار لا يشكّون أنّ علياً هو صاحب الأمر بعد رسول‌الله»[۲]؛ یعنی: عموم مهاجران و بیشتر انصار تردیدی نداشتند که امام علی(ع) صاحب امر (پیشوا) بعد از رسول خدا(ص) است.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه کتاب، ص7-8
  2. ر.ک: متن کتاب، ص30-31

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها