الهجرة إلی الثقلين

  از ویکی‌نور
  الهجرة إلی الثقلين
  الهجرة إلی الثقلين
  پدیدآورانالآمدي، محمد کزول (نویسنده)
  ناشرمرکز الابحاث العقائدیه
  مکان نشرقم
  سال نشر۱۴۲۱ق
  چاپاول
  زبانعربی
  تعداد جلد۱
  کد کنگره
  BP 223/۵۴/آ۸ه۳‏

  الهجرة إلی الثقلين تألیف محمد گوزل الآمدی، کتاب حاضر در شرح و بیان دیدگاه‌ها و چگونگی گرایش مؤلف به مذهب تشیع و دلائل او در اثبات حقانیت مذهب، شیعه است.

  مؤلف کتاب را در دو مرحله سامان داده است. در مرحله نخست به ذکر موضوعات و نکته‌هایی پرداخته که موجب تردید او در عقاید اهل سنت شده است. بسبب انحراف مسلمانان از اسلام، متابعت از آرای غیر معصوم، موضوع هدایت و نجات یک فرقه از میان هفتاد فرقه از امت رسول‌الله(ص)، اهل سنت چه کسانی هستند، ماجراهای پس از رحلت پیامبر(ص)، چگونگی بیعت امام علی(ع) با ابوبکر، تنها راه نجات و هدایتی که پیش پای مسلمانان وجود دارد، بشارت داده شدگان به بهشت و امام علی(ع) از جمله بشارت شدگان به بهشت، ممانعت از کتابت وصیت پیامبر، دشمنی میان اصحاب پیامبر، برتری‌هایی که برای عمر و ابوبکر ذکر شده است، اجتهادات خلاف و در برابر نص عمر، و مواضعی که جمعی از صحابه از جمله عمر از فرمان صریح پیامبر تخلف و نافرمانی کردند، موضوعاتی هستند که این هدایت یافته از مذهب شافعی به مذهب شیعه جعفری، به شرح آنها پرداخته است.

  وی، در مرحله دوم کتابش به تبیین موضوعاتی چون حقانیت خلافت بلافصل امام علی(ع) و از اولیای امر بودن او و فرزندانش و بیان حدیث منزلت و مکان‌های متعددی که پیامبر آن را ایراد کرده و نیز حدیث‌های وزرات و وصایت و ولایت امام و حدیث غدیر و معرفی ائمه دوازده‌گانه پرداخته است. مؤلف، با بهره‌گیری از آیات و روایات متعددی که از منابع اهل سنت جمع‌آوری کرده، اعتقاد خود را به اثبات رسانده است.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص401


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها