مأة وصية للإمام علي(ع)

  از ویکی‌نور
  مأة وصية للإمام علي(ع)
  مأة وصية للإمام علي(ع)
  پدیدآوراندخیل، احمد علی (نويسنده)
  ناشردارالمرتضی
  مکان نشرلبنان - بیروت
  سال نشر1421ق. = 2001م.
  چاپدوم
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /د3م2 / 140/5 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  100 وصية للإمام علي(ع)، تألیف احمد علی دخیل (معاصر)، مشتمل بر یک‌صد توصیه و وصیت منثور و منظوم امام علی(ع) خطاب به فرزندان، اصحاب و عموم مردم با هدف ارشاد و اصلاح بشریت تا پایان عالم است.

  کتاب با زندگی‌نامه مختصر امام علی(ع) آغاز شده است. نویسنده، سخن از امام علی(ع) را از حوصله مجلدات و از حد شمار خارج می‌داند؛ چراکه اگر همه درختان قلم و همه دریاها جوهر و انس و جن نویسنده و محاسبه‌گر شوند، نمی‌توانند فضائل امیرالمؤمنین(ع) را شمارش کنند. لذا در این مجال، اجمالی از حیات و سیره و مناقب آن حضرت ذکر شده است[۱]‏.

  نویسنده، جایگاه امام علی(ع) در عهد خلفای سه‌گانه را به‌منزله ناصح امینی می‌داند که مصلحت اسلام و مسلمین را نصب عین خود قرار داده است[۲]‏. در ادامه مقدمه، به برخی از مناقب حضرت در آیات و روایات[۳]‏ و در انتهای مقدمه، به مراتب والای عبادت، زهد، سخاوت، علم و فصاحت امیرالمؤمنین علی(ع) اشاره شده است[۴]‏.

  وصایای امام علی(ع) با ترساندن از مرگ آغاز شده است. آن حضرت یاد مرگ را سبب و عامل توجه به آخرت و فرمانبری انسان دانسته‌اند: «اگر آنچه را رفتگان شما دیده‌اند مى‌دیدید، هر آینه بى‌تاب مى‌شدید و وحشت مى‌کردید و حرف‌شنوى مى‌داشتید و فرمان مى‌بردید. امّا آنچه آنها دیده‌اند، از شما پوشیده است و زود باشد که پرده فروافتد»[۵].

  دومین وصیت، کلامی فصیح در دعوت به آخرت است: «آخرین منزل، رویاروى شماست و مرگ پشت سرتان و با آواز خود شما را به پیش مى‌راند؛ سبکبار شوید تا برسید؛ زیرا آنان که از پیش رفته‌اند، چشم به راه شما واپس‌ماندگانند»[۶].

  دعوت به آخرت، ذم دنیا، دعوت به زهد، تقوای الهی، آمادگی برای مرگ، نهی از سوء ظن، کثرت کلام، معصیت و وصیت و نصیحت حسنین(ع) و عبدالله بن عباس و... از جمله موضوعات وصایای امام علی(ع) است.

  از وصیت 89 به بعد، وصایای منظوم امام(ع) در توصیه به مکارم اخلاق، صبر، تربیت فرزندان، توصیه به تقوا و مانند آن است[۷].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص7
  2. ر.ک: همان، ص12
  3. ر.ک: همان، ص12
  4. ر.ک: همان، ص17-15
  5. ر.ک: متن کتاب، ص19
  6. ر.ک: همان، ص20
  7. ر.ک: همان، ص119-117

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها