مدرسة الغدیر و أثر الفکر الإسلامي في الحیاة

  از ویکی‌نور
  مدرسة الغدیر و اثر الفکر الإسلامي في حیاة
  مدرسة الغدیر و أثر الفکر الإسلامي في الحیاة
  پدیدآورانمحمد، عبدالزهراء عثمان (نويسنده)
  ناشردار الزهراء ** زيد للنشر
  مکان نشرعراق - بغداد
  سال نشر1428ق - 2007م
  چاپ1
  شابک1-874464-17-0
  موضوعاحادیث خاص (غدیر) -- نقد و تفسیر,غدیر خم -- احادیث,علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، ۲۳ قبل از هجرت - ۴۰ ق. -- اثبات خلافت -- احادیث,انسان (اسلام)
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  BP ۱۴۵/غ۴م۳
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  مدرسة الغدير و أثر الفكر الإسلامي في الحياة، نوشته عبدالزهراء عثمان محمد، مشهور به عزالدین سلیم (متوفای 1383ش)، تاریخ‌دان و سیاست‌مدار عراقی درباره حدیث غدیر است.

  نوشتار حاضر به مسئله غدیر پرداخته و آثار تفکر اسلامی را در پرتو مکتب اهل‌بیت(ع) مورد واکاوی قرار داده است. این کتاب به‌مناسبت چهاردهمین سده از رویداد غدیر و برای همایش روز غدیر عرضه شده است[۱].

  مطالب کتاب به دو قسمت اصلی تقسیم شده است. در قسمت اول، به حدیث غدیر (ظروف، راویان و مدلول آن) پرداخته شده که تقریبا نیمی از مطالب کتاب را شامل شده است[۲]. نویسنده در این قسمت، نخست از آنچه در روز غدیر اتفاق افتاده بر اساس گزارش‌های مورخان متقدم، سخن به میان آورده[۳]، سپس به برخی از روایان این واقعه و حدیث غیر اشاره کرده است[۴]. نویسنده در ادامه، مطالبی را پیرامون ارزش حدیث غدیر و سبب اهمیت آن ذکر کرده است. چگونگی تخلف مسلمان از وصیت پیامبر اکرم(ص) [۵] و حمایت برخی از مسلمانان از وصایت حضرت علی(ع) در مقابل مخالفان[۶] و تأثیر عملی واقعه غدیر، از دیگر مباحثی است که نویسنده در این قسمت از بحث متعرض آن شده است[۷].

  در قسمت دوم، به تفکر اسلامی و اثر آن در حیات، در پرتو مکتب اهل‌بیت(ع) سخن به میان آمده است[۸]. در حقیقت در این بخش از کتاب، به مجموعه آثار مثبت و مهمی که دین اسلام در حیات مردم از خود به‌جای گذاشته است، پرداخته شده و به واکاوی کیفیت تأثیرگذاری آثار یادشده در زندگانی مسلمانان و میزان تفاوت آن از جهات مختلف اشاره شده است[۹]. در این قسمت، مطالبی در خصوص نشر یکتاپرستی توسط اسلام در جهان و دعوت جهانی آن، همچنین رویکرد اسلام به حیات انسان و نگاه به بعد معنوی و مادی او به‌همراه نظر اسلام درباره عقلانیت انسان و... مطرح شده است.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص9
  2. ر.ک: همان
  3. ر.ک: متن کتاب، ص21
  4. ر.ک: همان، ص26
  5. ر.ک: همان، ص79
  6. ر.ک: همان، ص88
  7. ر.ک: همان، ص123
  8. ر.ک: مقدمه، ص9
  9. ر.ک: متن کتاب، ص124

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها