شرح زيارة الإمام أمير المؤمنين علیه‌السلام یوم الغدیر

  از ویکی‌نور
  شرح زيارة الإمام أمير المؤمنين علیه‌السلام یوم الغدیر
  شرح زيارة الإمام أمير المؤمنين علیه‌السلام یوم الغدیر
  پدیدآورانحسینی میلانی، محمد علی (نويسنده) حسینی میلانی، علی (مصحح)
  عنوان‌های دیگرشرح زيارة أمير المؤمنين علیه‌السلام یوم الغدیر
  ناشردليل ما
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1433ق - 1990م
  چاپ1
  شابک978-964-397-758-0
  موضوعزیارتنامه غدیریه - نقد و تفسیر
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /ح5غ4 271/5 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  شرح زيارة الإمام أميرالمؤمنين يوم الغدير، شرح زیارت امیرالمؤمنین در روز غدیر، به قلم سید محمدعلی حسینی میلانی (متوفای 1423ق) است. این کتاب با تحقیق سید علی حسینی میلانی منتشر شده است.

  کتاب با مقدمه محقق در معرفی آثار و خدمات نویسنده آغاز شده است[۱].

  نویسنده در مقدمه، حکایتی را که سبب نگارش این شرح زیارت شده، نقل کرده است: در 17 ذی‌الحجه 1369 به جهت زیارت امیرالمؤمنین(ع) در روز غدیر با پدر از کربلای معلی به نجف رفتم. در نجف در بیت مرحوم سید موسی حسینی میلانی ساکن شدیم. جماعتی از تجار و علما در آنجا بودند که از آن جمله بودند آیت‌الله سید ابوالقاسم خویی و شیخ محمدعلی اردوبادی و جمع دیگری که برای تناول نهار دعوت شده بودند. بحث از عظمت «عید غدیر» نزد شیعه و فضیلت زیارت امیرالمؤمنین(ع) در این روز و آنچه ابن ابی‌الحدید معتزلی نقل کرده، شد. در این هنگام آیت‌الله خویی گفت: یکی از فضلا آنچه شیخ عباس قمی در فضیلت عید غدیر و زیارت مولایمان امیرالمؤمنین(ع) نوشته را بخواند. یکی از گروه روایت محدث قمی را خواند... و محدث قمی با ذکر سند از امام صادق(ع) در اشاره به حدیث غدیر روایت کرده است: دوازده هزار نفر [در روز غدیر] شاهد بر [ولایت] علی بن ابی‌طالب(ع) بودند، اما آن حضرت نتوانست حقش را بگیرد و حال آنکه اگر یکی از شما مالی داشته باشد و دو شاهد بیاورد حقش را خواهد گرفت.

  در فضیلت زیارت امیرالمؤمنین(ع) نقل شده است: امام رضا(ع) به ابن ابی‌نصر بزنطی فرمود: ای ابن ابی‌نصر، هر کجا بودی روز غدیر نزد قبر امیرالمؤمنین(ع) حاضر شو؛ چراکه خداوند متعال از هر زن و مرد مؤمن و مسلمانی گناهان شصت‌ساله را می‌بخشد و آزاد می‌کند از آتش دو برابر آنچه را که در ماه رمضان و شب قدر و شب عید فطر آزاد کرده بود[۲].

  پس از مقدمه محقق، ابتدا متن کامل زیارت امیرالمؤمنین(ع) ذکر شده است[۳] و آنگاه شرح آن، در ضمن 26 فصل و یک خاتمه ارائه شده است. در هر فصل ابتدا فرازی از زیارت ذکر شده است. سپس معنای واژگان و عبارت بیان شده و در انتها مباحث مطرح‌شده در آن فراز شرح و توضیح داده شده است.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه محقق، ص7-8
  2. ر.ک: همان، ص9-11
  3. ر.ک:متن کتاب، ص13-22

  منابع مقاله

  مقدمه محقق و متن کتاب.

  وابسته‌ها