شرح زيارة الغدير

  از ویکی‌نور
  شرح زيارة الغدير
  شرح زيارة الغدير
  پدیدآورانموسوی خرسان، عبدالمطلب (نويسنده)
  ناشرباقيات
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1428ق
  چاپ1
  شابک978-964-6168-69-5
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /غ4م8 271/8 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  شرح زيارة الغدير، از آثار پژوهشگر معارف اهل‌بیت(ع)، سید عبدالمطلب موسوی خِرسان، است که زیارت امام علی(ع) در روز غدیر را به‌ شکل غیر مزجی بر اساس آیات، روایات، سیره و تاریخ توضیح می‌دهد. کتاب‌شناس و متکلم معاصر شیعه، على کورانى عاملى (متولد 1363ق)، برای این کتاب مقدمه‌ای سودمند نوشته و به معرفی اجمالی محتوا و روش آن پرداخته است.

  هدف و روش

  • على کورانى عاملى با اشاره به اینکه زیارت غدیر، سخنانی فصیح و بلیغ است که امام هادی(ع) در روز غدیر و هنگام زیارت مزار امام علی(ع) در نجف اشرف انشا کرده، افزوده است: بعید نیست که این زیارت در سال 225ق، انجام شده باشد[۱] و نویسنده در این شرح بر این مطلب متمرکز شده است که پشتوانه قرآنی، روایی و تاریخی مباحث این زیارت را تبیین کند و این جنبه بس مهمی است که می‌تواند رهگشای سایر جوانب گردد[۲]. على کورانى عاملى همچنین به برخی از شبهات نسبت به متن زیارت غدیر، پاسخ تحلیلی داده است[۳].
  • سید عبدالمطلب موسوی خرسان، بعد از نگاهی گذرا به اهمیت روز غدیر، افزوده است: به همین مناسبت، زیارت‌های متعددی از امامان اهل‌بیت(ع) نقل شده است و شاید مهم‌ترین و مشهورترین این زیارات، زیارتی باشد که از امام هادی(ع) ثبت شده است که بر بسیاری از فضایل امام علی(ع) دلالت می‌کند و البته عباراتش موجز است، ولی بسیار نغز و پُرمعنا است و نیاز به شرح دارد و به همین جهت در کتاب حاضر به ارائه توضیحاتی در این باب پرداختم[۴].

  ساختار و محتوا

  این اثر، به‌ترتیب ذیل سامان یافته است:

  1. مقدمات (چگونگی و ارتباط حجةالوداع و روز غدیر، متن خطبه غدیر، نگاهی به این خطبه و بیعت بعد از آن و نزول عذاب بر منکران ولایت، سند زیارت غدیر).
  2. متن کامل زیارت غدیر.
  3. شرح زیارت غدیر.
  4. خاتمه (خلاصه مباحث زیارت غدیر).

  نمونه مباحث

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه و تقریظ استاد، ص9
  2. ر.ک: همان، ص11
  3. ر.ک: همان، ص11- 12
  4. ر.ک: مقدمه نویسنده، ص13-14
  5. ر.ک: متن کتاب، ص223-227

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها