الأربعون عن الأربعين في فضائل أميرالمؤمنين علي بن أبي‌طالب علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  الاربعون عن الاربعین فی فضائل امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه‌السلام
  الأربعون عن الأربعين في فضائل أميرالمؤمنين علي بن أبي‌طالب علیه‌السلام
  پدیدآورانشامی، یوسف بن حاتم (نويسنده)

  حسنی، علی (محقق)

  حسنی، نبیل (مقدمه‌نويس)
  سال نشر1438ق - 2016م
  چاپ1
  موضوععلی بن ابی طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - فضایل - احادیث - احادیث شیعه - قرن 7ق. - اربعینیا‌ت‌ - قرن‌ 7ق‌
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  4الف2ش 37/4 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الأربعون عن الأربعين في فضائل أميرالمؤمنين علي بن أبي‌طالب(ع)، اثر جمال‌الدین یوسف بن حاتم شامی عاملی (قرن هفتم هجری)، کتابی است در اشاره به چهل حدیث از چهل تن از صحابی، در بیان فضایل حضرت علی(ع) که با تحقیق سید علی حسنی، منتشر شده است.

  اربعین عنوانی مشترک برای شماری از نوشته‌هاست که در آنها، به‌گونه‌های مختلف، چهل حدیث فراهم آمده است. وجود حدیثی از پیامبر(ص) که در آن به حفظ چهل حدیث توصیه شده، در رواج این‌گونه کتاب‌ها، تأثیر بسزایی داشته است. این کتاب‌ها، در زمینه‌های گوناگونی چون سیره و سنت پیامبر(ص)، مناقب ائمه(ع)، اصول دین، فقه و تصوف بوده است. گردآورندگان این مجموعه‌ها، هریک بنا بر سلیقه خود، در گزینش احادیث، شیوه‌ای اختیار کرده‌اند[۱]. در این کتاب نیز، به ایراد چهل حدیث منقول از چهل تن از صحابی در فضایل و مناقب مولی علی(ع) با ذکر اسانید، پرداخته شده و به نکات حساس و مفاهیم والایی در این راستا، اشاره شده است[۲].

  این کتاب، از جمله آثاری است که بسیاری از اهل علم، بدان توجه کرده و از آن استفاده برده و آن را از جمله منابع مورد اعتماد دانسته‌اند[۳].

  ازآنجاکه فاصله زمانی حال تا دوران تدوین کتاب، بسیار بوده، متأسفانه نسخه‌ای از آن در دست نیست، ازاین‌رو به‌ناگزیر، این اثر، به‌صورت کامل، از کتاب «المجموع الرائق في أزهار الحدائق» سید هبةالله بن ابی‌محمد حسن موسوی، برگرفته شده است[۴]. آقابزرگ تهرانی در کتاب «الذريعة» درباره اثر حاضر و آمدنش در کتاب «المجموع الرائق» می‌نویسد: «کتاب الأربعون حديثا في فضائل أميرالمؤمنين(ع)، تألیف شیخ جمال‌الدین یوسف بن حاتم شامی عاملی... است... سید هبة‌الله... کتاب الأربعون را به‌طور کامل در کتابش المجموع الرائق آورده است» و ازآنجاکه علامه مجلسی درباره «المجموع الرائق» چنین نوشته است: «بیشتر علمای ما از این کتاب، استفاده کرده و به آن، اعتماد نموده‌اند»، اهمیت، ارزش و اعتبار اثر حاضر نیز، مشخص می‌شود[۵].

  پانویس

  1. ر.ک: جمال‌الدین یوسف بن حاتم شامی عاملی، ص11
  2. ر.ک: همان، ص10
  3. ر.ک: همان، ص35
  4. ر.ک: همان
  5. ر.ک: همان، ص36-37

  منابع مقاله

  «چهل از چهل»، ترجمه کتاب «الأربعون عن الأربعين في فضائل أميرالمؤمنين علي بن أبي‌طالب(ع)»، اثر جمال‌الدین یوسف بن حاتم شامی عاملی، با ترجمه مصطفی گوهری فخرآباد و مجتبی سلطانی احمدی، تهران، کتابخانه تخصصی امیرالمؤمنین علی(ع)، چاپ اول، 1399.

  وابسته‌ها